Tak sobie radzimy w czasie COVID-19 <<<zdjęcia>>> <<<Film >>> <<<Film >>>


Prace 3-majowe uczniów z klasy pierwszej pod zdalnym kierownictwem wychowawczyni H.Rabi <<<zdjęcia>>> <<<<recytacja>>>>


2 marca 2020 r. w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu odbył się jubileuszowy X Konkurs Ortograficzny ,,As Ortografii”. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie    z Błędowa, Gołosz, Lipia i Wilkowa.  Uczestnicy pisali test, który dotyczył ortografii, interpunkcji i składał się z różnych zadań; dyktand, krzyżówek, zagadek. Musieli wykazać się też umiejętnością korzystania ze słownika ortograficznego. Wszyscy uczniowie wykazali się wiedzą i poradzili sobie   z zadaniami. Najlepszymi okazali się:
KATEGORIA KLAS IV – Maciej Gołuch (GOŁOSZE)
KATEGORIA KLAS V – Mateusz Błoński (BŁĘDÓW)
KATEGORIA KLAS VI – Natalia Gniadzik (LIPIE)
KATEGORIA KLAS VII – Anna Kowalewska (LIPIE)
KATEGORIA KLAS VIII – Karol Lewandowski (GOŁOSZE)
Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami, natomiast zwycięzcy otrzymali karty podarunkowe do EMPIKU. Fundatorem nagród był pan wójt Mirosław Jakubczak. Konkurs                   od dziesięciu lat organizuje pani Anna Pawlak wraz z panią Anną Stokowską. Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w konkursie i za chęć zgłębiania tajników ortografii polskiej. Dziękujemy również nauczycielom, którzy inspirują, zachęcają i przygotowują swoich podopiecznych do podejmowanie trudów. Zwycięzcom gratulujemy!

 


Spektakl ,,Awantura o Basię” mieliśmy okazję obejrzeć podczas wycieczki szkolnej. To musical, który wystawiany jest w Teatrze Rampa. Spektakl został oparty na motywach powieści Kornela Makuszyńskiego. Przedstawiona historia miała bardzo poruszającą treść. Przedstawiała losy biednej, osieroconej dziewczynki, której matka zginęła w tragicznym wypadku,  a ojciec zginął podczas wyprawy geograficznej. Jak potoczą się losy dziewczynki? Odpowiedź na to pytanie odnajdziecie oglądając  ten spektakl. Na szczególną uwagę zasługuje oprawa muzyczna. Muzyka, śpiew, taniec, wspaniałe układy choreograficzne w sposób sugestywny oddawały emocje   i służyły wyrażeniu ekspresji. Dekoracje, stroje aktorów, scenografia były dopasowane do epoki, w której rozgrywała się akcja, dzięki temu mogliśmy się przenieść w minione już czasy. W przedstawieniu wzięło udział kilkunastu aktorów, a serce najbardziej skradła nam pięcioletnia dziewczynka – odtwórczyni głównej roli. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jej profesjonalizmu, odwagi   i rezolutnego, śmiałego zachowania na scenie. W przedstawieniu brał również udział pan Julian Mere, który wcielił się w rolę Walickiego. Pan Mere jest zaprzyjaźniony z naszą szkołą i kilka lat temu prowadził u nas zajęcia teatralne. Podsumowując, na scenie dużo się działo: dynamika, ruch, dialogi przeplatane śpiewem i tańcem sprawiły, że nie mogliśmy się nudzić. Warto obejrzeć spektakl, ponieważ dostarcza niezapomnianych wrażeń, wielu wzruszeń oraz daje okazję do przemyśleń.


24.01.2020 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji święta Babci i Dziadka.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o nich i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały występ artystyczny, a rodzice słodki  poczęstunek. Licznie przybyli goście zasiedli przy stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Pani dyrektor Janina Bachowicz – przywitała przybyłych gości oraz złożyła piękne życzenia. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie podczas prezentacji programu artystycznego. Na scenie można było zobaczyć uczniów z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz klasy: I, II, III. Po zakończonych występach dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech i duma. Uroczystość wraz  z dekoracją przygotowały p. Monika Dawiczewska oraz p. Joanna Jankowska. Mamy nadzieje, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci, dziadków a także całego grona pedagogicznego.


Dnia 17 stycznia 2020 r. odbyła się wycieczka do Pułtuska. Udział w niej wzięli uczniowie klas od III do VIII. Opiekunami byli: pani dyrektor Janina Bachowicz, pani Anna Pawlak, pani Agata Gawryła oraz Pan Dariusz Bachowicz i Piotr Kincel. Głównym celem wyjazdu był udział w warsztatach ABC DOBREGO ZACHOWANIA PRZY STOLE. Warsztaty zostały przeprowadzone w przystępny i interesujący dla uczniów sposób. Uczestnicy  z ciekawością słuchali wykładu i z zaangażowaniem uczestniczyli w pokazie. Dowiedzieli się, jak zachować się      w ekskluzywnej restauracji oraz zostali zainspirowani do tego, by poznane zasady (w miarę możliwości) przenosić do codziennego życia. Następnym punktem wycieczki był obiad, składający się z przystawki, pierwszego dania, dania głównego oraz deseru. Posiłek należało zjeść, uwzględniając poznane zasady savoir- vivere. Nie zabrakło też historii; uczniowie zwiedzili zamek i wysłuchali ciekawej historii Pułtuska, zamku a w szczególności rycerstwa.  Najedzeni, bogatsi  o nowe doświadczenia i nową wiedzę, bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. 

<<<zdjęcia>>>


Koncert kolęd <<<zdjęcia>>>


Dnia 20 grudnia 2019 odbyła się uroczysta Wigilia szkolna. Spotkanie rozpoczęło się
obejrzeniem przedstawienia p.t. ,,Książę pokoju , miłości znak", które zostało przygotowane
przez uczniów klas III-VIII. Za przygotowanie Jasełek odpowiedzialni byli: państwo Janina
i Dariusz Bachowicz, dekoracje przygotowały: pani Joanna Jankowska i pani Monika
Dawiczewska. Po spektaklu wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy życzenia
a następnie zasiedliśmy do wspólnego posiłku, za który serdecznie dziękujemy naszym
rodzicom. <<<zdjęcia>>>


W dniu 21 listopada 2019r uczniowie klasy I wraz ze swoją wychowawczynią Haliną Rabi i panią Edytą Parjaszewską – studentką pedagogiki odbywającą praktyki w naszej szkole wybrali się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipiu. Pan  Krzysztof Jasiński – naczelnik straży pożarnej oraz pan Marcin Nowocin i Wojciech Świdziński  powitali  uczniów miło i serdecznie. Opowiedzieli   o pracy strażaka,  o ciekawych  i niebezpiecznych  zdarzeniach, które spotykają ich w swojej służbie.  Demonstrowali sprzęt, który jest na wyposażeniu wozu bojowego. Dzieci z zaciekawieniem oglądały sprzęt strażacki, pojazdy, którymi strażacy się poruszają oraz miały okazję zobaczyć pojazd siedząc w środku.
Zadawali  ciekawe pytania   przygotowane wcześniej w szkole. Uczniowie i wychowawcy składają serdeczne podziękowania naczelnikowi straży i pozostałym strażakom za poświęcony czas dla uczniów i  za ciekawą lekcję związaną z niesieniem pomocy innym.  <<<zdjęcia>>>


Wieczór z piosenką patriotyczną

Koncert organizowany w Publicznej Szkole Podstawowej im. St. Fiedorowicza w Lipiu z okazji święta Odzyskania Niepodległości to już tradycja. W tym rok oprócz tego święta tematem przewodnim uroczystości była także osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczysty koncert, który odbył się 24 listopada, przyciągnął dużą publiczność.
W pierwszej części mieliśmy okazję zobaczyć uczniów klas szóstej, siódmej oraz czwartej w przedstawieniu upamiętniającym rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przedstawienie miało formę programu telewizyjnego, w którym uczniowie wyjaśnili genezę tego święta oraz zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz aktorskie. Drugą cześć koncertu prowadziły absolwentki naszej szkoły: Aleksandra Dębowska i Paulina Stańkowska. Artyści wykonali pieśni, które pochodziły z okresu II wojny światowej. W tematykę pieśni wojennych wprowadzili uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Jolantą Szewczyk, których przygotowywał Rafał Legucki. Następnie wystąpił  „Zespół Pozytywnie Zakręcenych”, który zachwycił pięknym śpiewem i grą na instrumentach. Wśród utworów znalazły się pieśni m.in.: „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Warszawo ma” oraz piosenki prześmiewcze: „Siekiera, motyka”.
W przygotowanie koncertu zaangażowane było wiele osób, które pracowały nad występem z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem. Wśród występujących znaleźli się: Dariusz Bachowicz, Magdalena Kuś, Renata Rupiewicz, Anna Witczak, Elżbieta Rupiewicz, Małgorzata Słomka, Danuta Sokołowska, Katarzyna Skarzyńska, Hanna Rybak, Zenon Lotolc, Dariusz Mamiński, Mariola Noga, Artur Jeżewski oraz uczeń naszej szkoły Patryk Sokołowski. Autorem tekstu konferansjerki była Anna Pawlak. Uczniowie zostali przygotowani przez nauczycieli: Dariusza Bachowicza oraz Agatę Gawryła,
Na zakończenie koncertu pani dyrektor Janina Bachowicz oraz pan Mirosław Jakubczak wójy gminy Błędów podziękowali przybyłym gościom za wspólne śpiewanie oraz  wszystkim za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane pod adresem rodziców uczniów szkoły za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla wszyskich obecnych. Spotkanie z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.    Agata Gawryło <<<zdjęcia>>>


Apel z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości <<<zdjęcia>>>


Ślubowanie Klasy Pierwszej <<<zdjęcia>>>


Spotkanie z funkcjonariuszami Policji

W dniu 05.11. 2019 r. z inicjatywy p. Iwony Karpińskiej zostało zorganizowane spotkanie uczniów z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu podinsp. Radosławem Kaczmarkiem , który uwrażliwił uczniów na bezpieczne zachowanie  na drodze i w miejscach publicznych . Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących zarówno bezpieczeństwa na drodze jak też samej pracy policjanta . Na zakończenie przedstawiciele uczniów podziękowali panu policjantowi za przybycie do naszej szkoły i zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie .W ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły ''uczniowie otrzymali odblaski . <<<zdjęcia>>>

 


80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej

31 października 2019 r. uczniowie klasy ósmej pod nadzorem p. Agaty Gawryła przeprowadzili zajęcia na temat początków II wojny światowej dla swoich młodszych kolegów. Zajęcia miały na celu uczcić 80-tą rocznicę wybuchu wojny. Ósmoklasiści byli podzieleni na trzy grupy, każdy zespół miał przydzieloną grupę uczniów. W klasie IV i V lekcję poprowadziły: Paulina Dudek, Julia Górska oraz Gabriela Kaniewska. Klasa VI odbyła lekcję z: Danielem Kołaczem, Marcinem Lubańskim i Mikołajem Sokołowskim. Natomiast lekcję z klasą VII przeprowadzili: Mikołaj Borkowski, Bartosz Jakubczak oraz Bartłomiej Legucki. Uczniowie prowadzący lekcje omówili przyczyny II wojny światowej, w jaki sposób przebiegał atak na Polskę. W swojej pracy wykorzystali różne ciekawe metody, m.in. pogadankę, burzę mózgów, film edukacyjny. Zajęcia podsumowali kartkówkami i quizami. Uczniowie klasy VIII byli zadowoleni z przebiegu lekcji, chociaż przyznali, że praca nauczyciela nie jest łatwa. Ich młodsi koledzy również pozytywnie oceniali zajęcia. <<<zdjęcia>>>


W ostatnich dniach października  uczniowie naszej szkoły włączają się w prace porządkowe na miejscowym cmentarzu. Sprzątanie, modlitwa i zapalony znicz na grobach, którymi nie ma się kto zaopiekować to już  wieloletnia tradycja szkoły. Pamiętamy o naszym patronie i jego rodzicach, wieloletnich pracownikach szkoły, żołnierzach i wielu innych. Uczniowie odwiedzają również grób swojego zmarłego kolegi Krystiana, gdzie łączą się we wspólnej modlitwie. <<<zdjęcia>>>


Dzień Języków Obcych

PSP w Lipiu to prawdziwy wulkan pozytywnej energii! Jeszcze nie opadły emocje po interesującej wizycie anglojęzycznych wolontariuszy z Turcji                        i Sierra Leone, którzy przybliżyli nam w bardzo przystępny sposób historię, kulturę i geografię swoich ojczyzn, a tu kolejna atrakcja!

 W poniedziałek, 30 września, odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentacje dotyczące dziewięciu krajów, bardziej bliskich: Belgia,  Holandia, Grecja, Włochy i Francja czy egzotycznych: Republika Południowej Afryki, Kanada i Australia. Wspólnym mianownikiem wymienionych krajów jest oczywiście fakt, język angielski jest tam bardzo popularny, ale również fakt,  że w każdym z nich zamieszkuje liczna i prężna Polonia. Mogliśmy usłyszeć hymny lub tradycyjne melodie – np. Walc, Nad pięknym modrym Dunajem czy Belgijkę,  podziwiać pięknie wykonane flagi i dowiedzieć się wielu faktów i ciekawostek dotyczących kultury,  mieszkańców, architektury, historii i osiągnięć technicznych lub sportowych.Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak część prezentująca przekąski i przysmaki związane tradycyjnie z krajami. Na stolikach poszczególnych państw można było degustować sałatki – Grecja,  grubo cięte frytki – Belgia, kruche ciasteczka i wypieki – Austria, naleśniki z syropem klonowym – Kanada, czy wreszcie włoską pizzę, holenderskie racuszki z czekoladowym kremem, czy serowe koreczki z Francji. Uczniowie i nauczyciele z zainteresowaniem uczestniczyli w pokazach tradycyjnych tańców. Wielkie podziękowania należą się mamom i babciom uczniów,  które pomogły wykonać tradycyjne potrawy.<<<zdjęcia>>>


Wolontariusze w naszej szkole


Gminna inauguracja roku szkolnego 2019/2020 <<<zdjęcia>>>


Narodowe czytanie

9 września 2019 r. w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie, organizowane wspólnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Błędowie oraz PSP Lipie. O godzinie 11.30 uroczyste spotkanie otworzyła Pani Dyrektor Janina Bachowicz oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Błędowie – Pani Barbara Mikołajczyk. Następnie Pan Jacek Adamski, sekretarz urzędu gminy odczytał list Pana Prezydenta. Tekst noweli „Dym” autorstwa Marii Konopnickiej odczytali zaproszeni goście: dyrektor banku Pan Damian Staniszewski, kierownik policji Pan Paweł Bedyński, bibliotekarka Pani Katarzyna Bajerska, Pani Katarzyna Skarzyńska, która reprezentowała rodziców oraz Pani Dyrektor Janina Bachowicz, Pani Halina Rabi, która reprezentowała nauczycieli i uczeń Bartłomiej Legucki. Dekorację przygotowały Pani Anna Stokowska i Pani Agata Gawryła oraz uczennice klasy ósmej: Julia Górska, Gabriela Kaniewska oraz Paulina Dudek. Wydarzenie miało na celu promowanie czytelnictwa oraz literatury polskiej. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali noweli. A.G.


<<<zdjęcia>>>


Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 <<<zdjęcia>>>


©