,,Światłość w ciemności świeci” – Koncert Kolęd w Lipiu
Po tym hasłem, dnia 6 stycznia 2019 r., odbyło się spotkanie w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisław Fiedorowicza w Lipiu. Uroczystość organizowana z okazji Święta Trzech Króli ma już kilkuletnią tradycję. Jest to wieczór, podczas którego spotykają się mieszkańcy okolicznych miejscowości, absolwenci szkoły, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Tym razem honorowymi  gośćmi byli: Pan Leszek Przybytniak – radny Sejmiku Mazowieckiego, Pani Jolantę Sitarek – wicestarosta powiatu grójeckiego, Pan Mirosław Jakubczak – wójt gminy Błędów, Pan Jacek Adamski – sekretarz gminy Błędów wraz  z małżonką, Pani Katarzyna Szczepańska, Magdalena Kuś -zastepca dyrektora PUP, ksiądz Ewaryst Tomasiewicz. Zaproszonych gości powitał wójt oraz Janina Bachowicz – dyrektor szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem zatytułowanym ,,Światłość   w ciemności świeci”. Wzięły w nim udział dzieci z klas od III do VIII. Przedstawienie przygotowała Pani Halina Rabi. Pomagali jej nauczyciele: Pani Anna Stokowska, Pan Tomasz Gołuch, Pani Joanna Jankowska, Pani Monika Dawiczewska oraz Pan Dariusz Bachowicz. Rodzice zadbali o wystrój oraz przepiękne stroje dla swoich pociech. Występ został przyjęty bardzo entuzjastycznie, a młodzi artyści fantastycznie odegrali swoje role. Druga część, tego niezwykłego wieczoru, to wspólne kolędowanie. Na początku wystąpili uczniowie klasy pierwszej. Towarzyszyła im wychowawczyni – Jolanta Szewczyk oraz tata jednej z uczennic – Rafał Legucki. Następnie Chór wykonał kilkanaście utworów. W repertuarze znalazły się  znane, jak i na nowo odkryte kolędy i pastorałki. Duży aplauz wzbudził Wojtek Nowocin ucz. kl. II, który ze swoim dziadkiem zaśpiewał kolędę: „Dzisiaj w Betlejem”. Na zakończenie przy blasku zimnych ogni i dzieląc się chlebem wszyscy odśpiewali piosenkę „Abyśmy byli jedno”. Podczas tego koncertu przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu zbierali pieniądze na pomoc dla pogorzelców. Zebrana kwota 2050,00 zł. zostanie wpłacona na odpowiednie konto. Osoby, dzięki którym mogliśmy wspólnie kolędować to: Hanna Rybak, Katarzyna Skarzyńska, Danuta Sokołowska, Małgorzata Słomka, Magdalena Kuś, Anna Witczak, Magdalena Łukasiak, Renata Rupiewicz, Elżbieta Rupiewicz, Ewa Strużyk-Wojtczak, Zenon Lotolc, Sylwester Nowocin, Janusz Sakowski, Dariusz Mamiński. W skład zespołu instrumentalistów weszli: Mariola Noga, Artur Jeżewski, Dominik Melon, Dariusz Bachowicz, Patryk Sokołowski, Julia Kaniewska, Aleksandra Łukasiak, Paulina Stańkowska, Natalia Skarzyńska, Nikola Mróz, Agata Gniadzik, Patrycja Kołacz. Uroczystość prowadziły Aleksandra Dębowska oraz Milena Serafin. Całość koordynował Pan Dariusz Bachowicz. Panie z Rady Rodziców przygotowały poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom za udział w naszej, szkolnej uroczystości. Składamy też serdeczne życzenia szczęścia  i pomyślności w nowym roku 2019.
Anna Pawlak, PSP Lipie <<<zdjęcia>>>


Wigilia w naszej szkole <<<zdjęcia>>>


Zakończenie Akcji Szlachetna Paczka


Wycieczka do Warszawy

Dnia 6 grudnia 2018 roku, uczniowie z klas VI-VIII ze szkoły podstawowej w Lipiu pojechali na wycieczkę do Warszawy. Opiekę sprawowali pani Aleksandra Skarżyńska, pan Dariusz Bachowicz oraz pan Robert Sobczyk. Dzięki pani Aleksandrze Skarżyńskiej oraz jej staraniom, mieliśmy bezpłatne wejście do Muzeum Powstania Warszawskiego. Pani Przewodnik, która nas oprowadzała, bardzo ciekawie opowiedziała o historii Powstania Warszawskiego i o innych ważnych historycznych wydarzeniach. Chodząc po muzeum mogliśmy zbierać karty, na których są opisane różne wydarzenia. Oglądaliśmy również film pt. „Miasto ruin”, zobaczyliśmy ruiny miasta po powstaniu. Równie ciekawą, interesującą atrakcją było to, że mogliśmy przejść się tunelem, który został zbudowany na wzór prawdziwych tunelów za czasów wojny. Po dwóch godzinach zwiedzania udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy do centrum handlowego „Arkadia” do kina na film pt. „Fantastyczne Zwierzęta”. Był to ciekawy, opowiadający o czarach głównego bohatera. Zwierzęta w nim przedstawione były zupełnie inne niż te, które żyją na ziemi. Były zaczarowane. Po dwóch godzinach oglądania udaliśmy się do działu z żywnością, na posiłek. Warto było jechać na tę wycieczkę. Mogliśmy przypomnieć sobie część historii jak i poznać tę, której nie znaliśmy. Zachęcam wszystkich do poznawania historii naszego kraju. Film był dla nas relaksem. Dzięki niemu mogliśmy włączyć swoją wyobraźnię. Aleksandra Dębowska – uczennica kl. VII


Dyskoteka Andrzejkowa <<<zdjęcia>>>


Apel z okazji Rocznicy Konwencji Praw Dziecka <<<zdjęcia>>>


,,Ukochany kraj” – koncert w Lipiu
18 listopada to dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci, a to dzięki przepięknemu koncertowi zorganizowanemu w Publicznej Szkole Podstawowej im. St. Fiedorowicza w Lipiu. Uroczystość została przygotowana   w celu uczczenia 100 – nej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czasie koncertu swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Mirosław Jakubczak – wójt gminy Błędów, pan Jacek Adamski wraz z małżonką, ksiądz Ewaryst Tomasiewicz, nauczyciele, uczniowie i społeczność lokalna. Jednak najważniejszymi, honorowymi gośćmi byli panowie: Tadeusz Jarosz pseudonim ,,Topacz” oraz Henryk Piotrowski pseudonim ,,Edek” – uczestnicy Powstania Warszawskiego. Polscy bohaterowie, którzy walczyli   i narażali swoje życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Odważni, niezłomni panowie, w emocjonujący sposób opowiadali o walce, codziennych trudach, okrucieństwie okupanta, wierze i nadziei oraz o wyzwoleniu. Ich niezwykle wzruszające opowieści sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza. Powstańcy wypowiadali się między poszczególnymi częściami koncertu, który zatytułowany został ,,Ukochany kraj”. Pierwsza część przygotowana była przez uczniów, druga głownie przez absolwentów i ,,przyjaciół” naszej szkoły.
W pierwszej części, która rozpoczęła się polonezem ,,Pożegnanie ojczyzny” M. K. Ogińskiego  – zagranym na skrzypcach i akordeonie, mogliśmy podziwiać dzieci z oddziału przedszkolnego, uczennicę klasy trzeciej oraz uczniów ze starszych klas. Najmłodsi, w  urzekającej i wdzięcznej piosence, wyjaśnili, że ,,niepodległość to polski dom, polska szkoła”. Następnie Wiktoria Bachowicz recytowała wiersz, który już wcześniej prezentowała podczas gminnych obchodów tej ważnej, historycznej rocznicy. Uczniowie  z klasy siódmej i ósmej wystąpili w patriotycznym przedstawieniu, prezentując swoje zdolności aktorskie i wokalne.   Druga główna część koncertu była przygotowana przez Pana Dariusza Bachowicza. Prowadziły ją Ola Dębowska i Milena Serafin – uczennice klasy ósmej. W tej części śpiewano znane, polskie pieśni: patriotyczne i nie tylko. Mogliśmy podziwiać występy solowe, chór, piękną grę na instrumentach oraz taniec. W przygotowanie uroczystości zaangażowanych było mnóstwo osób. Bez nich jego atmosfera nie byłaby tak doniosła i szczególna. Zagrali, zaśpiewali   i      i zatańczyli dla nas Magdalena Kuś, Renata Rupiewicz, Anna Witczak, Magdalena Łukasiak, Elżbieta Rupiewicz, Małgorzata Słomka, Danuta Sokołowska, Katarzyna Skarzyńska, Hanna Rybak, Mariola Noga, Artur Jeżewski,  Dominik Melon, Patryk Sokołowski, Dariusz Trójkowski, Dariusz Bachowicz, Sylwester Nowocin, Janusz Sakowski, Dariusz Mamiński, Maja Skarzyńska. Uczniów przygotowywali nauczyciele: Agata Gawryła, Halina Rabi, Monika Dawiczewska, Dariusz Bachowicz. Anna Stokowska,   z uczennicami należącymi do Koła Wolontariatu, przygotowała kotyliony, które otrzymali przybyli goście. Niezawodne, jak zawsze, mamy naszych uczniów przygotowały pyszne ciasta. Panowie Artur Pietrzak i Daniel Skarzyński zajęli się przywiezieniem i odwiezieniem naszych szczególnych gości.
Na zakończenie pani dyrektor Janina Bachowicz podziękowała wszystkim zaangażowanym, a pan Mirosław Jakubczak wygłosił przemówienie, w którym wyraził uznanie dla trudu włożonego w przygotowanie koncertu. Najważniejsi goście, powstańcy – zostali obdarowani kwiatami, których barwy odpowiadały naszym barwom narodowym. Pozostali uczestnicy koncertu otrzymali biało – czerwone długopisy z napisem: ,,100 lat Niepodległej Polski”. To spotkanie było niezwykłą lekcją patriotyzmu. Widoczny był on w muzyce, odświętnych dekoracjach, a szczególnie w opowieściach powstańców, którym jeszcze raz, bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie. Jesteśmy dumni, że tacy ludzie walczyli za naszą wolność!
Anna Pawlak <<<zdjęcia>>>


Spotkanie z Policją <<<zdjęcia>>>


Apel z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości <<<zdjęcia>>> <<<film>>>


Ślubowanie Klasy Pierwszej <<<zdjęcia>>>


Spektakl teatralny pt. "Balladyna" <<<zdjęcia>>>


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik 24 października 2018 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Udział w niej wzięli uczniowie z klas od piątej do szóstej. Naszymi opiekunami byli nauczyciele: Pani Dyrektor Janina Bachowicz, Pani Anna Pawlak, Pani Aleksandra Skarzyńska i Pan Dariusz Bachowicz. Na początku odwiedziliśmy Zamek Królewski, w którym mieliśmy lekcje muzealną. Wysłuchaliśmy koncertu muzyki dawnej: średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Utwory muzyczne były wykonywane na różnych, ciekawych i nieznanych nam instrumentach. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia zamkowe. Pani przewodniczka oprowadziła nas po komnatach i salach: balowej oraz tronowej. Opowiedziała nam o instrumentach muzycznych i pracy dyrygenta. Następnie pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Zwiedziliśmy Planetarium. Przyglądaliśmy się różnym, niezwykle ciekawym eksperymentom. Wszyscy byli bardzo zainteresowani. Po dwóch godzinach intensywnego zwiedzania wyruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której wstąpiliśmy na posiłek. <<<zdjęcia>>>


Wycieczka do Żelazowej Woli <<<zdjęcia>>>


Dzień Edukacji Narodowej <<<zdjęcia>>>


Dzień Języków Obcych

Dnia 28 września 2018 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, przygotowany przez p. Agnieszkę Gumowską i Ewelinę Malczewską we współpracy z wychowawcami. Wszystkie klasy zaprezentowały najważniejsze informacje na temat krajów europejskich (Bułgaria, Finlandia, Holandia, Węgry, Szwecja, Rumunia, Belgia, Estonia, Malta). Uczniowie zaprezentowali się na najwyższym poziomie - były tradycyjne tańce, scenki, wywiady, a największym zainteresowaniem (jak co roku) cieszyły się tradycyjne przysmaki przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Już nie możemy się doczekać kolejnego Dnia Języków Obcych! <<<zdjęcia>>>


Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 28 września 2018 w naszej szkole odbyły się dwa wydarzenia: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia oraz Europejski Dzień Języków Obcych. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie z klas IV-VIII wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez uczennice z klasy VIII. W każdej klasie odbył się test sprawdzający umiejętności uczniów w zakresie tabliczki mnożenia. Na następnych dwóch lekcjach, na sali gimnastycznej, odbyły się prezentacje krajów w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Każda klasa wykazała się wyjątkową oryginalnością. Na pewno wszyscy się najedli.
Dziękujemy wszystkim za udział i włożoną pracę. Mamy nadzieje, że za rok to powtórzymy! <<<zdjęcia>>>


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 <<<zdjęcia>>>


©