Kartka z kalendarza <<<zdjęcia>>>

,,As Ortografii” w Lipiu
Dnia 11 czerwca 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny ,,As Ortografii”. Konkurs przygotowały  i przeprowadziły panie: Anna Pawlak (nauczycielka języka polskiego)  i Anna Stokowska (nauczyciel logopeda). W ortograficznych potyczkach udział wzięli uczniowie  z Lipia, Gołosz, Błędowa i Wilkowa. Konkurs skierowany był do uczniów z klas od IV do VII. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad polskiej ortografii i interpunkcji oraz umiejętnością wykorzystania ich  w praktyce.
Tytuł ,,Asa Ortografii” otrzymali:
- w kategorii klas IV  - Anita Pietrzak (PSP Lipie)
- w kategorii klas V -  Maja Rzeźnicka (PSP Błędów)
- w kategorii klas VI  - Karol Lewandowski (PSP Gołosze)
- w kategorii klas VII  - Nikola Mróz ( PSP Lipie).
Wyróżnieni w konkursie zostali: Igor Skwarek, Aleksandra Kacprzak, Julia Piekarska, Sandra Witczak.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie   zapraszamy za rok. Podziękowania składamy również na ręce nauczycieli, którzy zajęli się przygotowaniem uczniów. <<<zdjęcia>>>

Wycieczka do Rezerwatu Modrzewina
5 czerwca uczniowie kl. I, II, oddziału przedszkolnego oraz  punktu przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Rezerwatu Modrzewina. Po rezerwacie oprowadzali nas p. leśniczy Paweł Michalczak z Nadleśnictwa Grójec  i p. myśliwy Krzysztof Jasiński z Koła Łowieckiego „Jenot”. Panowie przekazali dzieciom wiele ciekawych informacji dotyczących tego miejsca, jego roślinności oraz zwierząt. Chętnie również odpowiadali na pytania zainteresowanych.
 Po spacerze wszyscy mogli odpocząć na polanie, pobawić się oraz zjeść smaczną kiełbaskę upieczoną na ognisku. Na koniec organizatorki P. Joanna Jankowska i p. Renata Kołacz podziękowały p. leśniczemu i p. myśliwemu za zorganizowanie tak ciekawej lekcji przyrody. Wszyscy zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzy wrócili do szkoły. <<<zdjęcia>>>

 

Dzień Rodziny
Dnia 30 maja uczniowie PSP w Lipiu świętowali ważne uroczystości rodzinne: Dzień Mamy, Dzień Taty i  Dzień Dziecka.
Uroczystość pod hasłem „Dzień Rodziny” miała charakter wspólnej zabawy rodziców i dzieci.  Spotkanie rozpoczęły występy najmłodszych uczniów. Dzieci słowem i piosenką dziękowały swoim Rodzicom za ich trud codziennej opieki. Druga część miała charakter sportowy. Rodzice wraz z dziećmi brali udział w konkurencjach rodzinnych min.: skoki w workach, bieg z zawiązanymi nogami. Każda konkurencja nagradzana była brawami oraz słodką niespodzianką.
Na zakończenie rodzice i dzieci zajadali się kiełbaskami upieczonymi na ognisku. Był to bardzo miły dzień. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. <<<zdjęcia>>>

Warsztaty z scrapbookingu

25.05.2018 r oddział zerowy odwiedziła P. Katarzyna Bajerska, która przeprowadziła dla naszych "zerowiaków" warsztaty ze scrapbookingu. Scrapbooking to jedna z metod ozdabiania, w tym przypadku laurek. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w prace techniczne - wytłaczając, wycinając, przyklejając oraz łącząc ze sobą przygotowane ozdobne materiały, wytworzyły śliczne prezenty dla rodziców. Wychowawca: Renata Kołacz <<<zdjęcia>>>

Wycieczka do Warszawy <<<zdjęcia>>>

Euroweek 13 – 17 maj 2018r.
Jak każdego roku nasi uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu,  wraz z  opiekunami: P. Dariuszem Bachowiczem i P. Renatą Kołacz,  wyjechali do Ziemi Kłodzkiej na 5-dniowy program EuroWeek - Szkoła Liderów. 

Program EuroWeek jest międzynarodowym programem, którego celem jest zapewnienie intensywnego, o wysokiej jakości szkolenia, promującego wśród  uczestników  uczenie się i rozwój przez całe życie. Program kładzie nacisk na:

  • Rozwijanie zdolności przywódczych
  • Budowanie pewności siebie
  • Promocję nauki języków obcych
  • Rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim
  • Integrację  wielokulturową
  • Budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji międzynarodowych

poprzez stosowanie różnorodnych technik oraz  podejścia ponad-kulturowego w języku angielskim.
Poniżej  prezentujemy relację z  uczestnictwa naszych uczniów w Programie.
Euroweek 2018
To już trzeci obóz językowy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Fiedorowicza w Lipiu na Ziemi Kłodzkiej, tym razem w Długopolu Zdrój. W ramach projektu Europejskiego Forum Młodzieży – EuroWeek. Uczniowie, w dniach od 13 do 17 maja 2018r. spędzili wiele niezapomnianych i atrakcyjnych przede wszystkim językowo chwil. Codzienne uczniowie wykonywali różne projekty  razem z kolegami z innej szkoły pod okiem wolontariuszy ze wszystkich stron świata. Wspólnie spędzali czas na zabawach sportowych, posiłkach oraz wieczornym karaoke zakończonym dyskoteką. Był też czas na wycieczki  w przepiękne miejsca takie jak: Złoty Stok, Międzygórze oraz Wrocław.
The First Day on the EuroWeek Camp!
Wielka wyprawa naszych uczniów rozpoczęta. Jesteśmy od 13.05.2018r. na fantastycznym obozie językowym EuroWeek w Długopolu Zdrój na Dolnym Śląsku. Zaczęliśmy od fascynującej podróży pociągiem (dla wielu była to pierwsza taka przygoda), po drodze zobaczyliśmy piękny dworzec kolejowy we Wrocławiu, europejskiej stolicy kultury z 2016r. Pierwszy dzień na obozie to spotkania zapoznawcze z wolontariuszami z Łotwy, Urugwaju, Indonezji, Etiopii i Armenii.  Wieczorem była też pierwsza dyskoteka  z „Cebulą” z Indonezji w roli głównej. Przed nami kolejne, ciekawe dni.
The Second Day on the EuroWeek Camp!
Drugi dzień obozu to intensywne zajęcia językowe z wolontariuszami w bardzo zróżnicowanym repertuarze z aktywnym uczestnictwem naszych uczniów. Począwszy od autoprezentacji, przez pracę w grupach, śpiewanie karaoke, wyzwania, losowanie „secret friend”, spacer z wolontariuszami do malowniczego parku położonego nieopodal ośrodka, obejrzenie przygotowanej przez wolontariuszkę prezentacji nt. Urugwaju po wieczorne „pyjama party”. A wszystko to przeplatane zabawami, grami, quizami, nagrywaniem krótkich  spotów reklamowych w języku angielskim. Na uwagę również zasługuje bardzo smaczne jedzenie przygotowywane na miejscu przez panie kucharki, które nasi wygłodniali uczestnicy,   pochłaniali z czystą przyjemnością.
The Third Day on the EuroWeek Camp!
15 maja obejmuje trzeci dzień naszego pobytu na obozie. Po porannym posiłku, do naszych wolontariuszy dołączają zaprzyjaźnieni już z poprzednich lat wolontariusze z Indii – uwielbiany przez naszych uczniów – Varma Varaprasad potocznie nazywany „Vara Vara” oraz z Łotwy - Zanis. Sprawili niesamowitą radość wszystkim, a uściskom nie było końca. Następnie kolejne zadania i wyzwania przed naszymi uczniami przeplatane grami i zabawami oraz występami uczestników na zakończenie w obozowym festiwalu „Mam talent”. Po obiedzie na naszych uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka – dojechało do nas 10 innych wolontariuszy m.in. z Turcji, Chin, Włoch, Kolumbii i Indonezji. Każdy z uczniów miał możliwość porozmawiania z wolontariuszami, zapoznania się z ich zwyczajami, zainteresowaniami, akcentami oraz innymi ciekawostkami dotyczącymi krajów z których pochodzili. Wieczorem, po wielu wrażeniach i emocjach ciężko było zasnąć.
The Fourth Day on the EuroWeek Camp!
Za nami czwarty bardzo intensywny dzień na obozie Euro Week. Zaraz po śniadaniu,  wraz z wolontariuszem z Kolumbii – Michałem Aniołem oraz przewodnikiem,  wybraliśmy się na wycieczkę do kopalni złota „Złoty Stok”. To piękne i oryginalne miejsce, pełne tajemnic i ciekawostek. Zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną, Średniowieczną Osadę Górniczą oraz  Sztolnię Ochrową. Uczestnicy obozu mogli  wybić złote monety, płukać złoto oraz wyszukiwać minerały. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali CERTYFIKATY "Zdobywcy Kopalni Złota". Po pysznym obiedzie udaliśmy się na dalszą część atrakcji  do Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej w Międzygórzu, gdzie Jan Paweł II  pielgrzymował jeszcze jako ksiądz. Ze szczytu można było podziwiać piękne i malownicze widoki. Po krótkim relaksie ruszyliśmy żółtym szlakiem przez Śnieżnicki Park Krajobrazowy do wodospadu Wilczki. Wodospad mogliśmy podziwiać z tarasów widokowych pięknie odnowionych w zeszłym roku. Po drodze zahaczyliśmy jeszcze najstarszy w Polsce „Ogród bajek”, a w nim źródełko miłości.  Po czym serdecznie pożegnaliśmy się z przewodnikiem i wróciliśmy do ośrodka „Aleksander”, gdzie po krótkim odpoczynku czekała nas kolejna seria atrakcyjnych warsztatów językowych:
The Fifth Day on the EuroWeek Camp!
17 maja to już niestety ostatni dzień na obozie, pakowanie walizek, ostatnie smutne pożegnania, wymiana numerów telefonów i obietnice spotkania za rok. Następnie przejazd na stację kolejową i droga powrotna pociągami. Dolny Śląsk (jak przystało na sytuację) żegnał nas deszczem, za to Warszawa przyjęła ze słoneczną radością. Po ciekawej i nieprzewidywalnej podróży pociągiem, z przesiadką w stolicy do autobusu, bezpiecznie dotarliśmy do stęsknionych rodziców i naszych domów. Nasi uczniowie już tęsknią za nowymi przyjaciółmi, atmosferą obozu i niecierpliwie odliczają dni do kolejnej edycji – mamy nadzieję za rok. Ciężko się było wszystkim rozstawać, ale takie są uroki obozów, a nutka niedosytu daje satysfakcję z przyjemnego i solennie spędzonego czasu na obozie, wartego każdego zachodu.
                                                                                              Organizator
                                                                                             Renata Kołacz

<<<zdjęcia>>> <<<zdjęcia>>> <<<zdjęcia>>> <<<zdjęcia>>><<<zdjęcia>>>

 

11 maja odbył się „Bieg po zdrowie” wszystkich oddziałów w szkole, na podsumowanie realizacji tygodniowego programu zdrowotnego. W biegu uczestniczyli również nauczyciele. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc  z poszczególnych klas zostali nagrodzeni owocami. <<<zdjęcia>>>

 

 

"Strażnicy przyrody to my…!" pod takim hasłem 8 maja 2018r. odbył się już VIII Gminny
Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny dla przedszkoli z Gminy Błędów. Konkurs został
zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu.
Głównym celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci przyjaznych nawyków sprzyjających
dbałości o środowisko naturalne oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych.
Konkurs przebiegał w trzech etapach. Pierwszy obejmował część artystyczną w wykonaniu
dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klasy II. Drugi etap
to przeprowadzenie samego konkursu i wykonanie zadań konkursowych przez trzyosobowe
zespoły. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy
Błędów. Uczestnicy musieli rozwiązać 9 zadań zróżnicowanych pod względem tematyki i
formy. Pracę uczniów oceniało jury w składzie: Sekretarz Gminy Pan Jacek Adamski,
referent do spraw oświaty w Nadleśnictwie Grójec Pan Marcin Ukleja, reprezentant Koła
Łowieckiego "Jenot" Pan Juliusz Prytycki oraz nauczyciel z PSP w Lipiu Pani Halina Rabi.
Na podstawie wyników jury wyłoniło laureatów:
1 miejsce - PSP w Wilkowie
2 miejsce – SP w Błędowie oraz PSP w Lipiu
3 miejsce – PSP w Gołoszach
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, oraz podziękowania, których
fundatorami byli Wójt Gminy Błędów P. Marek Mikołajewski, Firma Ferrero w Belsku
Dużym, Nadleśnictwo Grójec, Koło Łowieckie "Jenot" oraz sala zabaw "Colorado" z
Warszawy.
Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności.
Cieszymy się, że tak godnie reprezentowali swoje placówki w naszym konkursie i mamy
nadzieję, że spotkamy się za rok. Organizatorzy P. Joanna Jankowska i P. Renata Kołacz
dziękują Pani Halinie Rabi oraz Panu Dariuszowi Bachowicz za pomoc przy realizacji
konkursu, Paniom wychowawczyniom za włożony trud w przygotowanie dzieci do konkursu
oraz rodzicom dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego w Lipiu za
przygotowanie strojów, licząc na pomyślną współpracę przy kolejnych edycjach konkursu.

<<<zdjęcia>>>

11 kwietnia 2018r naszych najmłodszych czyli zerówkę i oddział przedszkolny odwiedził Przedstawiciel  z Nadleśnictwa Grójec Pan Marcin Ukleja, który w bardzo ciekawy sposób przeprowadził zajęcia nt „Edukacji Leśnej”. Dzieci aktywnie i chętnie słuchały oraz oglądały przygotowaną prezentację, z entuzjazmem wypowiadały się, odpowiadały na pytania jednocześnie samemu pytając o interesujące je fakty. <<<zdjęcia>>>

 

9 kwietnia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej odbyło się spotkanie z Barbarą
Szelągowską – autorką książek dla dzieci i Moniką Jędrychowską - ilustratorką. W spotkaniu brali
udział uczniowie klas młodszych i starszych. Młodsza grupa rozwiązywała zagadki, starsi uczniowie
tworzyli krótkie rymowanki. Wszyscy wysłuchali bardzo interesującej prelekcji podpartej prezentacją
multimedialną na temat ,,Jak powstaje książka?" Panie opowiedziały o pracy pisarza i ilustratora oraz
skąd biorą pomysły na nowe książki. Uczniowie poznali najbardziej znane publikacje autorki. Mieli
możliwość zakupienia książek z autografem. Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze.

Zajęcia z projektu Szkoła Równych Szans Edycja VIII <<<zdjęcia>>>

W poszukiwaniu wielkanocnych jajek <<<zdjęcia>>>

Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

X edycja Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Lipiu.
Dzień 21 marca 2018r., czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, upłynął nam pod znakiem dobrej zabawy. Jak co roku został zorganizowany Festiwal Piosenki Obcojęzycznej – doskonała okazja do dobrej zabawy oraz prezentacji umiejętności wokalnych i językowych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – Sekretarz Gminy - Jacek Adamski oraz  Iwona Pietruszka reprezentująca firmę Ciepiela Technology Promotion.
Naszą uroczystość rozpoczął konkurs klasowy na najlepsze przebranie – tematem przewodnim były postaci z bajek. W tej kategorii klasa IV z wych. E. Malczewską zajęli pierwsze miejsce, przebierając się za Smerfy.
Konkurs na najlepsze wykonanie piosenki obcojęzycznej rozpoczął występ przedszkolaków: Kai Malczewskiej, Zuzanny Kośki oraz Julii Pawlak.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii:
Kategoria Oddział przedszkolny: I miejsce –  Aleksandra Kazimierczak, II miejsce – Maja Stokowska, III miejsce – Ewelina Bałut.
Kategoria Klasy I – III duety: I miejsce – Anna Szymańska i Mateusz Wójcik (kl. II), II miejsce: Wojciech Nowocin i Mateusz Markiewicz (kl. I), III miejsce: Adam Wąsiewicz i Bartosz Dębowski (kl. II).
Kategoria Klasy I – III solo: I miejsce: Wiktoria Bachowicz (kl. II), II miejsce: Weronika Lipińska (kl. III), III miejsce – Marcin Bałut (kl. III).
Kategoria Klasy IV –VII duety: I miejsce – Maja Skarzyńska i Julia Łukasiewicz, II miejsce: Alicja Szymańska i Natalia Konotopska.
Kategoria Klasy IV – VII solo: I miejsce – Milena Serafin (kl. VII), II miejsce – Aleksandra Dębowska (kl. VII), III miejsce – ex aequo: Anita Pietrzak (kl. IV) oraz Maria Kustra (kl. V).
Dzięki naszym wspaniałym sponsorom zostały ufundowane nagrody dla wszystkich uczestników. Kierujemy szczególne podziękowania Wójtowi Gminy Błędów Markowi Mikołajewskiemu, Monice i Andrzejowi Ciepiela (firma CIEPIELA TECHNOLOGY PROMOTION), Lidii i Tomaszowi Skorupskim (firma AUTOMAX), Dyrektorowi Banku Spółdzielczego w Grójcu - Oddział w Błędowie, Dyrektorowi Banku Spółdzielczego Biała Rawska – Oddział w Błędowie, firmie REMEDIAL, wydawnictwu Express Publishing, Magdalenie Mikołajczyk.
            Dyrekcja szkoły dziękuje organizatorom festiwalu: Ewelinie Malczewskiej, Renacie Kołacz i Agnieszce Gumowskiej za profesjonalne przygotowanie imprezy. <<zdjęcia>>>

Konkurs Recytatorski <<<zdjęcia>>>

15 marca 2018r. w zerówce odbyły się środowiskowe eliminacje do Małego Konkursu Recytatorskiego. I miejsce zajęła Aleksandra Kazimierczak recytując wiersze. Dziewczynka również reprezentowała szkołę w eliminacjach gminnych w Wilkowie. <<<zdjęcia>>>

 

W y c i e c z k a   d o   Ł o d z i
9 marca 2018 r. klasy IV, V i VI wzięły udział w wycieczce do Łodzi. Wycieczkę zorganizowała pani Anna Pawlak, a opiekę sprawowały nad nami panie: Janina Bachowicz, Magdalena Mikołajczyk i Ewelina Malczewska. Głównym celem naszej wyprawy była wizyta w teatrze. Jednak przed spektaklem przespacerowaliśmy się ul. Piotrkowską. Zobaczyliśmy pomniki – ławeczki m.in. Juliana Tuwima, Stefana Jaracza, Artura Rubinsteina   i Władysława Reymonta. Największe zainteresowanie wywołał jednak malutki pomnik bajkowego Misia Uszatka. Następnie odwiedziliśmy Teatr Pinokio, w którym z niezwykłym zainteresowaniem obejrzeliśmy spektakl pt. ,,Chłopcy z Placu Broni” – adaptację znanej powieści Ferenca Molnara. Przedstawione treści, dotyczące m.in. przyjaźni i zdrady, wywołały wzruszenie wśród uczniów. Nowoczesna, nieco surowa dekoracja przyciągała uwagę. Na koniec zjedliśmy posiłek w łódzkiej Manufakturze i udaliśmy się    w drogę powrotną. Wycieczka była udana. Największe wrażenie na uczniach zrobił spektakl teatralny. Mimo długiej podróży wracaliśmy z uśmiechami na ustach.

<<<zdjęcia>>>

 

8 marca 2018r. dzieci z zerówki z Panią Renatą Kołacz poszły na spacer do Stacji Uzdatniania Wody w Lipiu, gdzie przywitał je Pan Tadeusz Malczewski. Pan skrupulatnie oprowadził dzieci po terenie stacji pokazując i nazywając poszczególne urządzenia. Wyjaśnił także jaką stacja rolę oraz do czego te wszystkie urządzenia służą. Dzieci chętnie słuchały, oglądały, zadawały pytania i swobodnie wypowiadały się na temat własnych obserwacji. <<<zdjęcia>>>

 

 

SZKOŁA RÓWNYCH SZANS EDYCJA VIII
Od września 2017 r. w naszej szkole  po raz kolejny mamy możliwość uczestniczyć  w  projekcie „Szkoła Równych Szans – VIII edycja”, który otrzymał dofinansowanie w ramach środków z Funduszy Europejskich w ramach Programu Regionalnego na lata  2014 – 2020. Kolejna edycja unijnego projektu i wzbogacenie procesu dydaktycznego jest możliwa dzięki dotychczasowej bardzo dobrej współpracy szkoły z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej z siedzibą w Warszawie. W ramach projektu realizowane są dodatkowe zajęcia o charakterze  rozwijającym i wyrównawczym. Program oraz charakter zajęć jest zróżnicowany i odpowiada zgłoszonym potrzebom edukacyjnym. Wśród zadań w ramach projektu są zajęcia z Integracji Sensorycznej i terapii pedagogicznej, oraz zajęcia rozwijające: z przyrody, języka angielskiego, matematyki, informatyki i wyrównawcze: z języka angielskiego i matematyki. W ramach projektu planowane są również wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Powsinie oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Dodatkowo szkoła została wyposażona w szereg pomocy dydaktycznych oraz sprzęt niezbędny do realizacji zajęć rozwijających jak i do zajęć specjalistycznych, m.in.  tablice interaktywne, tablety, komputery, deskę rotacyjną, bieżnie oraz trampolinę. Beneficjentami projektu są również nauczyciele, dla których planowane są warsztaty z metod aktywizujących. Zajęcia zprogramowania w klasie II w ramach projektu Szkoła Równych Szans VII edycja <<<zdjęcia>>>

Wolontariuszki w naszej szkole.
Dnia 29 stycznia 2018 roku do naszej szkoły przyjechały dwie wolontariuszki. Przybyły one    z największej na świecie, niezależnej organizacji prowadzonej przez młodych ludzi – AIESEC. Działa ona   w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. Wolontariuszka o imieniu Lavinia to Włoszka. Jest osobą pogodną, miłą, przyciąga ludzi do siebie swoim promiennym uśmiechem. Drugą wolontariuszką jest Inestya, przyjechała ona aż z Indonezji. Mówi wolno i spokojnie, dzięki czemu można dobrze ją zrozumieć, jest miła i ciepła. Obie prowadziły zajęcia we wszystkich klasach. Była to dla nas – uczniów -  możliwość udoskonalania umiejętności posługiwania się językiem angielskim (ponieważ w nim właśnie odbywały się zajęcia). Te zajęcia prowadzone były   "na luzie". Poznawaliśmy na nich kraje, z których przyjechały wolontariuszki, nowe kultury i zwyczaje. Zajęcia były bardzo ciekawe i rozwijające. Włochy oraz Indonezja to bardzo piękne kraje i warto je poznać. Być może niektórzy z nas w przyszłości je odwiedzą.
Osobiście miałam możliwość zaproszenia wolontariuszek na kolację. Dziewczyny pytały  o potrawy, o moją rodzinę, również o to, co można w naszej okolicy zwiedzić oraz jakie miejsca i miasta warto zobaczyć w Polsce. Były bardzo miłe, chętnie próbowały potraw, które przyrządziła moja mama  i nawet mówiły trochę po polsku! Myślę, że spotkanie z Ines i Lavinią, zaszczepiło w nas potrzebę nauki języka angielskiego i chęć poznawania świata. Wizyta wolontariuszek była dla nas ogromnym przeżyciem i wywarła na wszystkich duże wrażenie. Dziewczyny były w naszej szkole trzy tygodnie, a spotkania z nimi wniosły wiele do naszego życia np. to, że dzieci chętniej uczą się języka angielskiego. Być może, niektórzy też będą chcieli zostać takimi wolontariuszami i podróżować po świecie nauczając inne dzieci. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Aleksandra Dębowska, klasa VII. <<<zdjęcia>>>

 

4 stycznia 2018r. dzieci w zerówce miały możliwość poznania niespotykanego gościa. Na początku z niedowierzaniem i lekką obawą dotyczącą koloru skóry gościa, by po chwili już swobodnie powitać i bawić się z Vara Vara, wolontariuszem z Indii poznanym na pierwszym wyjeździe na Euroweek zorganizowanym przez Panią Renatę Kołacz. <<<zdjęcia>>>

 

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 03.02. 2018r w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Zapraszanie Dziadków na uroczystość jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez naszej szkoły. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków.
Czas spędzony z najbliższymi jest pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.
Na wstępie uroczystości pani dyrektor przywitała gości ciepłymi słowami. Następnie
zaprezentowano inscenizację wiersza Juliana Tuwima "Rzepka" w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Taniec " Babuszki" wykonały uczennice klasy III, zaś uczniów klasy I zobaczyliśmy w piosence " Niech
nam żyją nasze babcie". Na zakończenie wszystkie wnuki zaśpiewały tradycyjne ,,Sto lat" i obdarowały
swoich dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
Jak co roku rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty.
Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły gości do wspólnej zabawy.
Frekwencja dopisała. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Do przygotowania uroczystości włączyli się wszyscy nauczyciele naszej szkoły pod kierunkiem p. Renaty
Kołacz i p. Marioli Rusinowskiej.<<<zdjęcia>>>

Bezpieczna droga <<<zdjęcia>>>

Koncert kolęd 2018 <<<zdjęcia>>>

Wigilia szkolna

22 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu im. Stanisława Fiedorowicza  odbyło się wyjątkowe przedstawienie, któremu przyświecało hasło,, Zatrzymaj się na chwilę’’. Spektakl  słowno-muzyczny  pt.,, Dziewczynka z zapałkami’’ wprowadził wszystkich w niecodzienny nastrój. Przedstawienie było  przeplatane utworami muzycznymi oraz dopasowaną choreografią muzyczną w wykonaniu uczniów klasy IVGłównym przekazem było uwrażliwienie nas samych na niesienie pomocy potrzebującym. Na zakończenie pan Tomasz Gołuch z dziećmi i nauczycielami zaśpiewali refleksyjną kolędę  pt.,, Żeby tak w noc wigilijną’’. Organizatorami tej uroczystości byli: H. Rabi, J. Jankowska i T. Gołuch. Dziękujemy uczniom klasy II, IV, V i VII za zaangażowanie w tę uroczystość oraz wszystkim, którzy włożyli wkład w to przedsięwzięcie. <<<zdjęcia>>>

 

Najpiękniejsze szopki w Lipiu
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu odbył się po raz drugi konkurs pt. ,,Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”. Konkurs został zorganizowany przez panie: Annę Pawlak i Annę Stokowską.  Do udziału zostali zaproszeni uczniowie wszystkich klas wraz ze swoimi rodzinami. Zadaniem uczestników było wykonanie szopki bożonarodzeniowej z różnego rodzaju zużytych materiałów. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu mogliśmy podziwiać 18 pięknie wykonanych szopek. Każda z nich była niepowtarzalna, jednak jury ( w składzie: Pani Renata Rupiewicz, Pan Jacek Adamski, Pan Tomasz Gołuch i Ksiądz Ewaryst Tomasiewicz) musiało dokonać wyboru. Najpiękniejsza szopka została wykonana przez rodzinę Bartka Leguckiego, ucznia klasy VI. Zwycięzcy pojadą na spektakl teatralny zorganizowany przez naszą szkołę. Sponsorem nagrody jest m.in. Pani Renata Rupiewicz. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, ponieważ każda    z prac reprezentuje bardzo wysoki poziom.  Szopki trafią do kościoła w Lipiu    i będą elementem świątecznego wystroju.
A.P. <<<zdjęcia>>>

 

CZYTANIE MOJĄ PASJĄ !
            Pod tym hasłem w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu został przeprowadzony projekt czytelniczy, którego finał miał miejsce 8 grudnia 2017 roku w szkolnej bibliotece. Projekt został opracowany i przygotowany przez Panią Annę Pawlak we współpracy z Panią Katarzyną Bajerską – Wasilczuk (z Gminnej Biblioteki Publicznej w Błędowie, Filia Lipie). W ramach rozpowszechniania ciekawych publikacji książkowych   i rozwijania pasji czytelniczych obie panie przeprowadziły zajęcia w oddziałach przedszkolnych    i w każdej z klas. Na zajęciach poruszane były tematy związane z czytaniem, książkami, biblioteką. Dotyczyły m.in. budowy książek, wyszukiwania informacji w bibliotekach, korzyści wynikających   z systematycznego czytania i wiele innych. Młodsze dzieci mogły wysłuchać pięknie odczytanych przez panie baśni  i opowiadań oraz uczestniczyć w zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii. Dowiedziały się m.in. co zrobić i jakie ćwiczenia wykonywać, by poprawić technikę czytania.  Każda z klas dostała też zadanie, które miała wykonać w ciągu miesiąca. Zadania dostosowane były do wieku uczniów. Najmłodsi wykonywali ilustracje, układali wierszyki, przygotowywali banery z hasłami zachęcającymi do czytania oraz zakładki do książek. Starsi uczniowie przygotowywali krzyżówki oraz plakaty. Swoje prace dzieci zaprezentowały 8 grudnia w szkolnej bibliotece. Wtedy też każda z klas otrzymała zadanie do wykonania, m.in.: wspólne rozwiązywanie krzyżówek   i rebusów, udzielenie odpowiedzi na zagadki, ułożenie wiersza z rozsypanki, odczytanie słynnych sentencji i odszukiwanie ich autorów w różnych źródłach, odczytanie informacji dotyczących korzyści wynikających z czytania i stworzenie gazetki bibliotecznej. Wszyscy poradzili sobie z zadaniami oraz wykonywali je   z chęcią i radością,  ponieważ miały formę zabawy. Za poprawne odpowiedzi  i zaangażowanie otrzymywali słodkości. Prace wykonane przez dzieci zostały wykorzystane do wystroju biblioteki. amy nadzieję, że dzieci i młodzież będą częściej sięgać po książki  i dostrzegą piękno literatury, a czytanie nie będzie dla nich oznaczało ,,przymusowego czytania lektur”, tylko sposób na przyjemne spędzanie czasu. Zachęcamy również rodziców do czytania najmłodszym dzieciom. One naprawdę to kochają! Czytajcie, bo warto!
A. P. <<<zdjęcia>>>

12 grudnia 2017r.  – „Mikołajki 2017” – dzieci w zerówce odwiedził Święty Mikołaj. Święty rozdał maluchom słodycze, natomiast „zerowiaki” odwdzięczyły się śpiewem, a po wizycie próbowały rozszyfrować zagadkę, kto się wcielił w tę postać… <<<zdjęcia>>>

 

7 grudnia 2017r. Panie Mariola Rusinowska i Renata Kołacz zorganizowały jednodniową wycieczkę mikołajkową dla dzieci z klas 0 – III do Warszawy. Wycieczka rozpoczęła się wizytą w Kolorado  - znanym placu zabaw dla dzieci. Po dwugodzinnych harcach wśród piłeczek, na zjeżdżalniach, ściankach linowych wspinaczkowych, wszelakich przejściach tunelowych, dzieci zmęczone ale szczęśliwe niechętnie opuściły miejsce, lecz na wieść o posiłku w znanej restauracji dały się przekonać na zmianę pobytu. Z pełnymi już brzuszkami powędrowały obejrzeć film „Coco” w kinie w Jankach. Po dniu pełnym wrażeń wróciły do domów.<<<zdjęcia>>>

 

Dnia 6 grudnia 2017 roku uczniowie z klas IV, V, VI, VII,  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Fiedorowicza wyjechali na koncert zespołu Mazowsze. Wyjazd zorganizowany został z okazji mikołajek i jak się okazało był niezwykle trafionym prezentem. Uczniowie mogli na żywo zobaczyć członków tego znanego zespołu, podziwiać piękne, niezwykle barwne i błyszczące stroje oraz zobaczyć żywiołowe i pełne energii taneczne pokazy. Odtańczono dla nas wszystkie polskie tańce, które zalicza się do narodowych: kujawiaka, poloneza, krakowiaka, oberka, mazura. Uczniowie i nauczyciele byli zachwyceni energią, która emanowała ze sceny! Po spektaklu tanecznym uczniowie wzięli udział  w różnego rodzaju warsztatach. Mieli  możliwość: uczestniczyć w nauce tańca, wcielenia się w kolędników i odegrania scenek, wysłuchania opowieści             o zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia, pośpiewania kolęd przy akompaniamencie instrumentów. Młodsi uczestnicy wycieczki mogli wykazać się w pracach manualnych: robili świąteczne ozdoby, bardzo długi łańcuch, czy szopkę z kartonów. Warsztaty były prowadzone przez członków zespołu Mazowsze, zostały ciekawie zorganizowane   i przystosowane do różnych grup wiekowych.
Wycieczka mikołajkowa bardzo spodobała się uczniom, którzy zetknęli się z ciekawą formą spędzenia czasu.
A.P. <<<zdjęcia>>>

 

30 listopada 2017r. „zerowiaki” ze swoją wychowawczynią Panią Renatą Kołacz obchodziły Światowy Dzień Misia. Przeprowadzona została akcja „Czytamy Dzieciom”. Pani Katarzyna Bajerska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Błędowie w ramach tej akcji przychodziła do dzieci czytać różne opowiadania. Na zakończenie dzieci przygotowały tematyczne prace plastyczne oraz odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną o/w Lipiu, gdzie zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki, obejrzały i rozwiązywały zagadki dotyczące znanych misiów, a na zakończenie otrzymały „misiowe medale”. <<<zdjęcia>>>

11 listopada – to dla każdego Polaka ważna data- symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary
i zwycięstwa. Dla upamiętnienia 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie kl. II, V i uczeń z kl. VI naszej szkoły przedstawili wzruszającą lekcję historii przygotowaną przez p. H. Rabi i p. J. Jankowską przy współpracy p. K. Zaraś i p. D. Bachowicza. Przedstawienie pt. ,,Pisk Białego Orła'' wywołało
u zgromadzonych wiele emocji i wzruszeń. Fabuła przedstawienia została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, która przeżywa okres zaborów i z utęsknieniem czeka na nadejście Niepodległości.
Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos nie pozwala tracić nadziei na odzyskanie wolności. Uczniowie w aktorski sposób wcielili się w swoje role, za co otrzymali
gromkie brawa. Organizatorzy dziękują rodzicom i dziadkom za obecność na tej uroczystości.
Brawa dla uczniów biorących udział w spektaklu. Natomiast w dniu 11 listopada delegacja szkoły na czele z Panią dyrektor i pocztem sztandarowym wzięła udział w gminnych uroczystościach obchodów
Święta Niepodległości w Błędowie. W ramach obchodów gminnych została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, zaprezentowany program słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów ze szkoły w Błędowie oraz złożenie przez delegacje kwiatów przed pomnikiem. <<<zdjęcia>>>

Lipski Wieczór <<<zdjęcia>>>

Ślubowanie Klasy Pierwszej <<<zdjęcia>>>

Dzień 19 października 2017r. został zapisany w historii Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Fiedorowicza w Lipiu jako Europejski Dzień Języków Obcych. Po raz kolejny, wychowawcy ze swoimi podopiecznymi świetnie się spisali w swych przygotowaniach, stawiając na ruch, muzykę i zabawę oraz czynne uczestnictwo uczniów w specjalnie dla nich przygotowanej akademii. Każda klasa przygotowała barwny projekt dotyczący wybranego kraju. Mogliśmy podziwiać między innymi projekty z Niemiec, Rosji, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech, Włoch, Francji oraz Grecji. Plakaty, wystawki, barwne stroje, ciekawostki, tradycje kulinarne stanowiły interesujące tło uroczystości. Uczniowie biorący udział w akademii mogli dowiedzieć się ciekawych informacji na temat krajów europejskich, a także zaprezentować i obejrzeć tradycyjne tańce. Wszyscy świetnie się bawili, śpiewali i tańczyli. Poprzez organizowanie Europejskiego Dnia Języków Obcych po raz kolejny pokazaliśmy uczniom iż uczenie się języków, pomaga wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. Organizatorzy uroczystości P. Ewelina Malczewska i P. Renata Kołacz serdecznie dziękują wychowawcom, uczniom i rodzicom za pomoc oraz aktywne uczestnictwo w przygotowaniu tego interesującego i wyjątkowego święta. <<<zdjęcia>>>

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w Lipiu
Dzień 13 października 2017 r. był szczególnym dniem w naszej szkole. W tym dniu obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski w raz z p. Eweliną Malczewską o raz uczniami kl. VII przygotowała krótki kabaret przedstawiający w zabawny sposób dzień z życia ucznia i nauczyciela. Oprawę muzyczną przygotował p. Dariusz Bachowicz. Po przedstawieniu wszystkim pracownikom szkoły i zaproszonym gościom uczniowie i rodzice wręczyli piękne róże wyrażając swoją wdzięczność za trud wkładany w wychowanie i nauczanie. Tak jak w latach poprzednich, tak i tym razem Rada Rodziców przygotowała słodką niespodziankę. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał kawałek tortu specjalnie przygotowanego na tę okazję.                                                                 (E.M.) <<<zdjęcia>>

Dnia 13 października odbył się biwak klasy VII pod opieką pani Anny stokowskiej i Dariusza Bachowicza. Podczasnocy spędzonej w szkole przugotowywaliśmy się do dnia języków obcych. Uczyliśmy się tańca oraz piosenki. Opócz tego aktywnie spędzaliśmy czas w sali gimnastycznej. Biwak bardzo nas zintegrował. Mamy nadzieję , że to pierwsze w tym roku szkolnym i nie ostetnie "nocowanie" w szkole. <<<zdjęcia>>>

Zakończenie roku szkolnego <<<zdjęcia>>>

Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego
W Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu, w dniu 7 kwietnia 2017r., została przeprowadzona
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Archimedes - Lingua Plus z Języka Angielskiego organizowana przez
Oxford Amercom. Wzięło w niej udział 24 uczestników z kl. IV – VI.
Wyniki olimpiady już są znane.
I miejsce i laureata IV stopnia otrzymuje - Oliwia Kołacz z kl. IV - 84 punkty
II miejsce – Nikola Mróz z kl. VI - 76 punktów
III miejsce – Julia Jakubczyk kl. VI i Zuzanna Wąsiewicz kl. IV – 68 punktów
Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki od wspomnianej firmy.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
Organizator szkolny: mgr Renata Kołacz

Wycieczka do Modrzewiny <<<zdjęcia>>>

Konkurs Oxford <<<zdjęcia>>>

Zielona Szkoła Muszyna <<<zdjęcia>>>

Konkurs ortograficzny <<<zdjęcia>>>

Dzień Rodziny <<<zdjęcia>>>

Dzień Dziecka <<<zdjęcia>>>

"Poczytaj mi kolego"- starsi uczniowie z klasy II i VI czytają wybraną lekturę i baśń w oddziale przedszkolnym

<<<zdjęcia>>>

Obóz szkoleniowy „EuroWeek 2017 – Szkoła Liderów” po raz drugi już za nami.
W dniach 24 - 28.05.2017r. uczniowie z klas IV – VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu wraz z organizatorem obozu Panią Renatą Kołacz oraz opiekunami Panem Dariuszem Bachowiczem i Panią Iwoną Dudek odbyli długą podróż autokarem, by w końcu dotrzeć do urokliwej miejscowości Różanka, gm. Międzylesie, gdzie po raz drugi mieli okazję i radość uczestniczyć w obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów”, którego program naprawdę był bogaty, zarówno w treści, jak i w przeżycia.
Przypominamy, że EuroWeek – Szkoła Liderów opiera swe zajęcia na metodach stosowanych w Unii Europejskiej, a jej celem jest rozwój najcenniejszych obecnie umiejętności społecznych – pracy w grupie, kierowania oraz prowadzenia prezentacji. Program organizowany jest przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, oraz przedstawicielami konsulatów i ambasad, a 1 grudnia 2011 r. w Warszawie został wyróżniony i nagrodzony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jako wyraz szczególnego uznania za pracę i aktywne realizowanie postulatów Europejskiego Roku Wolontariatu oraz priorytetów Komisji Europejskiej i Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu”. Natomiast w naszej szkole obóz odbył się po raz drugi, i po raz drugi z wielkim sukcesem.
Zanim jednak, dotarliśmy do Różanki, odwiedziliśmy Wrocław. Pomimo zawirowań pogodowych, panorama miasta z punktu widokowego najwyższego budynku w Polsce – SkyTower, na wszystkich uczestnikach zrobiła wrażenie, a przejażdżka koleją gondolową „Polinką” Politechniki Wrocławskiej nad rzeką Odrą, dostarczyła kolejnych ciekawych przeżyć i radości.
Razem z naszymi uczniami, w tym samym miejscu i czasie przebywali też uczniowie z dwóch innych szkół podstawowych z Udanina i Sławoborza. Wspólnie spędziliśmy pięć dni na poznaniu obcych kultur, wspólnej integracji w rytmie grupowych gier i zabaw, które zaczynały się od porannego energizera, a kończyły przeważnie o godzinie 20:00 dyskoteką i wspólnymi tańcami. Wszystkim warsztatom przewodzili międzynarodowi wolontariusze pochodzący z Kenii, Łotwy, Macedonii, Chin, Meksyku oraz Indii. Oczywiście furorę i masę przeżyć dostarczyli wolontariusze Varma Varaprasad z Indii oraz Zanis Paeglis z Łotwy, znani już naszym uczniom z zeszłorocznego pobytu na EuroWeeku.
Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach, na których musieli wykazać się niemałą dozą wyobraźni. Wspólnie tworzyli plakaty, autoprezentacje oraz prezentacje o zróżnicowanej tematyce wykorzystując dostępne na miejscu materiały. Poznawali kulturę i codzienne zwyczaje krajów, z których pochodzili wolontariusze m.in. Chiny, Kenię, Meksyk, Indie oraz Macedonię. Wolontariusze uczyli wybranych tańców. Uczniowie poznawali wybrane słowa np. w języku macedońskim.
Podsumowując wszystkie działania, wolontariusze zlecili wykonanie ostatniego zadania nazwanego „Mission Impossible”. W trakcie jego wykonania, uczestnicy musieli wykazać się własną pomysłowością, umiejętnościami manualnymi, reprezentacyjnymi oraz językowymi, własnym talentem wokalnym, muzycznym, tak by na koniec stworzyć pożegnalne show. Można było zobaczyć między innymi występy uczniów przebranych za znane postacie bajkowe i filmowe, a także wysłuchać specjalnie przygotowanych krótkich historii stworzonych i zainscenizowanych na obozie.

<<<dzień 1>>> <<<dzień 2>>> <<<dzień 3>>> <<<dzień 4>>> <<<dzień 5>>>

Targi Książki - Warszawa <<<zdjęcia>>>

Zajęcia sportowe w ramach Szkolnego Klubu sportowego <<<zdjęcia>>>

Apel z okazjii uchwalenie Konstytucji 3 maja <<<zdjęcia>>>

Konkurs Ekologiczny

                „Strażnicy przyrody to my…!” pod takim hasłem 28 kwietnia 2017r. w  Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu odbył się VII Gminny Konkurs Ekologiczno- Przyrodniczy.
Do rywalizacji stanęły trzyosobowe zespoły  z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Błędów.
Turniej rozpoczęła grupa przedszkolna z PSP w Lipiu, która zaprezentowała krótki występ o tematyce ekologicznej. Następnie drużyny sprawdzały swoją wiedzę i umiejętności  z zakresu ochrony środowiska. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Sekretarz Gminy Błędów P. Jacek Adamski, reprezentant Koła Łowieckiego „Jenot” P. Juliusz Prytycki, leśniczy P. Marcin Ukleja oraz P. Halina Rabi.
Jury wyłoniło laureatów:
I miejsce – PSP Wilków
II miejsce – PSP Lipie oraz PS Błędów
III miejsce – PSP Gołosze
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Fundatorami nagród byli: Wójt Gminy Błędów P. Marek Mikołajewski, Nadleśnictwo Grójec oraz Ksiądz Ewaryst Tomasiewicz.
Organizatorzy konkursu P. Joanna Jankowska i P. Monika Dawiczewska  serdecznie dziękują jurorom za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem konkursu, fundatorom nagród, P. Dyrektor Janinie Bachowicz za wsparcie organizacyjne oraz P. Marlenie Wąsek za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

<<<zdjęcia>>>

Wizyta Ks. Biskupa Piotra Jareckiego

<<<zdjęcia>>>

„Magnetyzm w przyrodzie” – warsztaty w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu
Dnia 11 kwietnia 2017 roku Publiczną Szkołę Podstawową im. St. Fiedorowicza odwiedził Pan Andrzej Wysmołek – profesor fizyki pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Była to już jego druga wizyta w  naszej szkole zorganizowana przez Panią dyrektor Janinę Bachowicz, która jednocześnie uczy przyrody. Tym razem Pan profesor opowiadał o magnetyzmie.
Wykład pt. ,,Magnetyzm w przyrodzie” połączony był z warsztatami, w których udział brali i nauczyciele, i uczniowie. Mogliśmy zobaczyć zjawisko lewitacji, oglądać sztucznie wywołaną zorzę polarną, poznać zasady działania silnika, dotknąć ciekłego azotu.  Poprzez te niezwykłe eksperymenty profesor wyjaśniał na czym polega zjawisko magnetyzmu. Uświadomił nam również, że zjawisko to ma ogromny wpływ na życie człowieka oraz to, że początek badań nad magnetyzmem przypada na XVII wiek, a odkrycie tego zjawiska wiąże się                               z rozwojem żeglugi!
Niezwykle interesujący sposób przekazywania wiedzy sprawił, że wykład zaciekawił uczniów. Mamy nadzieję, że to nie było ostanie spotkanie z panem profesorem. A.P.

 <<<zdjęcia>>>

 

IX Festiwal Piosenki Angielskiej
Marek Grechuta witał wiosnę słowami „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…” , a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu, przywitali wiosnę kolorowymi strojami, muzyką i śpiewem. Z tej okazji przygotowali się już do IX Festiwalu Piosenki Angielskiej, którego koordynatorem była Pani  Renata Kołacz. Ponad 30 uczestników, z różnorodnym i ambitnym repertuarem, w trzech kategoriach wiekowych, zostało ocenionych przez jury w składzie – Pani mgr Joanna Jankowska , Radna Pani Mariola Noga oraz Pani Marlena Wąsek.
Zwycięzcami festiwalu zostali:
W kategorii – oddział przedszkolny
I miejsce – Mateusz Markiwicz z piosenką „We’re happy family”
II miejsce – Wojtek Nowocin „Let’s have a picnic”

W kategorii – klasy I – III
I miejsce – Anita Pietrzak kl. I LP „Lost on you”
II miejsce – Szymon Łukasiak kl. III „Monkeys swing”
oraz duet Alicja Szymańska i Julia Wojtunik „What’s the weather like today?”
III miejsce – Mateusz Wójcik kl. I „Five little monkeys”
oraz duet Adrianna Mróz i Urszula Łukasiak kl. II z piosenką  „Daddy, Daddy”

W kategorii – klasy IV – VI
I miejsce – Milena Serafin kl. VI Michał Szpak „Colour of your life”
II miejsce – Bartłomiej Legucki kl. V Lost Frequencies  „Reality”
III miejsce – Patrycja Kołacz kl. VI Ed Sheeran „Shape of you”
Na zakończenie wszystkim młodym artystom wręczone zostały cenne nagrody, zakupione ze środków finansowych przekazanych przez  sponsorów, którzy kolejny raz sprawili uczniom wiele radości, satysfakcji i wiary, w to, że włożony trud i wysiłek nie poszedł na marne, lecz jest wspierany przez innych. Nagrody ufundowali:
Bank Spółdzielczy Grójec  o/w Błędowie
Pizzeria Biesiadowo
Bank Spółdzielczy Biała Rawska o/w Błędowie
Europejskie Centrum Owocowe E.C.O. Grupa z siedzibą w Rębowoli
Podziękowania dla Pani Iwony Dudek i Pani Marleny Wąsek za pomoc  w przygotowaniu dekoracji. Dekoracji wykonanej w barwach Irlandii, ponieważ druga część festiwalu związana była z Dniem Św. Patryka, patrona Irlandii. Zadaniem każdej klasy, było przygotowanie strojów w barwach irlandzkich oraz zaprezentowanie się na forum całej społeczności szkolnej.  Z tej okazji odbył się drugi konkurs klasowy „Na najciekawsze przebranie”  dla 2 kategorii wiekowych.
Jury w składzie P. mgr Kazimiera Zaraś, P. Mariola Noga i P. Aldona Kucharska zdecydowało, że:
W kategorii kl. 0 – 3
I miejsce  otrzymają dzieci z  oddziału „0”
W kategorii kl. 4 – 6
na I miejsce zasługują  kl. V i kl. VI
Występy i prezentacje tych klas wzbudziły największe zainteresowanie i aplauz całej publiczności.
Po konkursowych emocjach przyszedł czas na smaczną i ciekawą przekąskę, na którą składały się przysmaki  skrzata Leprechauna  głównie w kolorze zielonym. Wszyscy uczestnicy mogli spróbować Irish drinks (soki w kolorze zielonym), Leprechaun’s cakes (ciasta Shrek i Mech), green jelly (zielona galaretka), a także green fruit (kiwi), czy też gloden ducats (złote dukaty).
To był niesamowity, nietuzinkowy dzień, działo się naprawdę wiele. Każda klasa zaangażowała się w pełni, aby uzyskać jak najlepszy wynik, było mnóstwo śmiechu i zaskoczenia. Wiedzą o tym wszyscy, którzy uczestniczyli w programie uroczystości.
Organizator serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom, nauczycielom, uczniom za pomoc w przygotowaniu , za ciekawe i inspirujące pomysły oraz za zaangażowanie i włożony wysiłek. W szkole było radośnie, kolorowo i mnóstwo wiosennej energii, jak przystało na powitanie tej pięknej pory roku.

 

<<<zdjęcia>>>

 

,,NIE TAKA FIZYKA STRASZNA …” – NIEZWYKŁA LEKCJA FIZYKI W LIPIU
Dnia 02.03.2017r. w PSP w Lipiu gościł Pan Andrzej Wysmołek. Jest on polskim fizykiem, doktorem habilitowanym, który pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pan profesor zajmuje się także popularyzowaniem zagadnień związanych z fizyką i chemią wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Właśnie w tym celu przyjechał do naszej szkoły. W bardzo interesujący sposób opowiadał o atomach, mieszaniu się substancji          o różnej gęstości, napięciu powierzchniowym i innych ciekawych zjawiskach.  Podczas spotkania zostały przeprowadzone liczne eksperymenty                                                i doświadczenia,  które dzieci mogły nie tylko obserwować, ale też brać w nich udział. Niezwykle ciekawy sposób przekazywania wiedzy przez pana profesora sprawił, że ta niestandardowa lekcja fizyki spotkała się z dużym zainteresowaniem.
A.P.

<<<zdjęcia>>>

 

Powróćmy jak za dawnych lat <<<zdjęcia>>>

Życzenia od Księżnej Kate i Księcia Williama z Cambridge dla uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie z klas IV i VI pod okiem P. Renaty Kołacz, przygotowali karty świąteczne z życzeniami dla rodziny królewskiej. Zostały one przesłane pocztą ...i doczekali się odpowiedzi w formie podziękowania i życzeń noworocznych <<<zdjęcia>>>

Dzień Babci i Dziadka <<<zdjęcia>>>

Kulig klasy trzeciej <<<zdjęcia>>>

Kulig klasy VI <<<zdjęcia>>>

Jasełka<<<zdjęcia>>>

Wigilia szkolna <<<zdjęcia>>>

 

        ,,Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa"
Dnia 19 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu odbył się po raz pierwszy konkurs pt. ,, Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa ". Został zorganizowany przez Panią Annę Stokowską i Annę Pawlak. Do konkursu zostali zaproszeni  uczniowie z wszystkich klas wraz ze swoimi rodzinami. Uczestnicy musieli wykonać przestrzenną szopkę używając do tego dowolnych materiałów. W konkursie wzięło udział 30 dzieci. Dzięki ich pracy mogliśmy podziwiać 25 artystycznie wykonanych betlejemskich stajenek. Każda z prac miała swój niepowtarzalny urok. Każda zwracała uwagę jakimś pomysłem, szczegółem. W każdej pracy widać było wysiłek  i zaangażowanie oraz serca wykonawców.
W skład jury weszli: Pani Dyrektor Janina Bachowicz,  Pan Jacek Adamski, Pani Renata Rupiewicz, Ksiądz Ewaryst Tomasiewicz, Żanneta Nowocin. Szopki reprezentowały bardzo wysoki poziom, dlatego wszystkim przyznano pierwsze miejsca. Dodatkowo wyróżniono szopki wykonane przez: Krzysztofa Kucharskiego, Wiktorię Bachowicz, Aleksandrę Sokołowską, Annę Kowalewską i Bartłomieja Leguckiego
Dzięki hojności sponsorów: Urząd Gminy, Rada Szkoły, Pani Renata Rupiewicz, Ksiądz Ewaryst Tomasiewicz, wszyscy uczestniczy konkursu pojadą na wycieczkę do Warszawy.
Dziękujemy wszystkim za pracę i zaangażowanie, a z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy łask bożych płynących prosto z betlejemskiej szopki!

<<<zdjęcia>>>

 

Wizyta Elfów i Św. Mikołaja <<<zdjęcia>>>

 

,,Mistrz Pięknego Czytania"
        
Dnia 15. 12. 2016r odbył się konkurs biblioteczny ,,Mistrz Pięknego Czytania" . W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas od 4 do 6. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła Pani Anna Pawlak. W skład komisji weszły Panie: Anna Pawlak, Katarzyna Bajerska – Wasilczuk oraz Marlena Wąsek.

Wyniki:
Miejsce I – Julia Jakubczyk
Miejsce II – Aleksandra Dębowska
Miejsce III – Aleksandra Sokołowska
Wyróżnieni zostali: Julia Kaniewska, Natalia Serafin, Daniel Kołacz.
Uczestnicy otrzymali dyplomy i słodycze.

 

Akademia bezpiecznego Puchatka <<<zdjęcia>>>

 

Mikołajki w naszej szkole <<<zdjęcia>>>

 

„Surprising Words Contest” 

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu w dniach od 7 do 28 listopada 2016r. wzięli udział w konkursie plastyczno - językowym z języka angielskiego „Surprising Words Contest” zorganizowanego przez P. Renatę Kołacz. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania językiem angielskim poprzez wyszukiwanie angielskich słów złożonych z innych słówek tzw. „compound nouns” w formie plastycznej. Nasze jury w składzie: P. Dyrektor Janina Bachowicz, P. Halina Rabi, P. Dariusz Bachowicz oraz P. Marlena Wąsek miało dość duży kłopot z wyłonieniem zwycięzców spośród 30 prac uczniów z klas III - VI, które wpłynęły do oceny. Komisja zwracała uwagę, na: estetykę wykonania pracy, pomysłowość oraz włożony wysiłek. Poprawność językową pracy sprawdzał organizator konkursu przy jej przyjęciu.

Wyniki konkursu:

Nagroda specjalna została przyznana uczennicy klasy III – Anicie Pietrzak

I miejsce : Alicja Szymańska – klasa III

                     Julia Jakubczyk – klasa VI

II miejsce: Paweł Kołacz – klasa III

                     Aleksandra Łukasiak – klasa VI

III miejsce: Paulina Dudek – klasa V       

                      Natalka Skarzyńska – klasa VI <<<zdjęcia>>>

Zabawa Andrzejkowa <<<zdjęcia>>>

Warsztaty dla uczniów i nauczycieli z programu "Cyfrowo bezpieczni" <<<zdjęcia>>>

Koncert <<<zdjęcia>>>

18 listopada 2016r w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu odbyło się ślubowanie klasy I. W niecodziennej   scenerii  pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami. Uroczystość została uświetniona występami artystycznymi uczniów na podstawie scenariusza przygotowanego przez panią  Halinę Rabi. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali ciekawy repertuar na który składały się piosenki, wiersze, zagadki oraz elementy taneczne. Dzieci wyśmienicie zdały egzamin z wiedzy o naszym kraju, o szkole, o zasadach poruszania się po drogach oraz wykazali się wiedzą dotyczącą wypełniania ich codziennych obowiązków szkolnych. Po uroczystym ślubowaniu pani dyrektor szkoły Janina Bachowicz dokonała pasowania na ucznia. Na zakończenie uroczystości dzieci wraz z rodzicami na szkolnej scenie zaśpiewali piękną piosenkę pt.,, Dziećmi się bywa tylko raz’’ . Uczniowie otrzymali upominki od rodziców, od Rady Rodziców, od władz samorządowych Gminy Błędów oraz od swoich starszych i młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły. Uroczystość zwieńczona została wspaniałym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców klasy pierwszej . Wychowawczyni klasy I składa gorące podziękowania szczególnie rodzicom za wielkie serce i zaangażowanie  w tę uroczystość. Podziękowania składam również innym osobom, którzy pracowali nad tym aby uroczystość ta była wyjątkowa. <<<zdjęcia>>>

Uczniowie z klas IV-VI którzy brali udział w dodatkowych zajęciach w ramach kółka języka angielskiego prowadzonych przez p. Renatę Kołacz, pod koniec kwietnia 2016 r. napisali życzenia urodzinowe kla Królowej Elżbiety II z okazji jej 90 urodzin. Życzenia napisane w języku angielskim, zostały wysłane do Pałacu Buckingham w Londynie. Odpowiedź z podziękowaniami od Królowej nadeszła w tym tygodniu , ku miłemu zaskoczeniu i radości wszystkich zainteresowanych. <<<zdjęcia>>>

 

Zdrowe śniadanie

4 listopada odbył się apel w PSP Lipie "Bezpieczna droga do szkoły" . Honorowymi gośćmi byli policjanci starszy sierżant sztabowy Karolina Krawczyk i sierżant sztabowy Dariusz Kołacz. Dzieci przygotowały apel dotyczący bezpiecznej drogi do szkoły. Po apelu odbył się konkurs na najbardziej odblaskową klasę. Zwyciężyła klasa I i III. W komisji byli zaproszeni goście Pani Anna Stokowska. Pani dyrektor zwyciężcom ufundowała bezpłatne bilety do kina. Apel przygotowały Pani Jolanta Szewczyk, Pani Monika Dawiczewska i Pani Marlena Wąsek. <<<zdjęcia>>>

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej <<<zdjęcia>>>

Dzień języków obcych <<<zdjęcia>>>

3 października 2016r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu, pod opieką wychowawców klas, aktywnie uczestniczyli w Dniu Języków Obcych zorganizowanym przez P. Renatę Kołacz. Każda klasa miała przypisany jeden kraj i przygotowała o nim najciekawsze fakty i ciekawostki. Kraje zostały wybrane w oparciu o języki, których uczniowie są nauczani w Gminie Błędów, czyli takie, gdzie językiem urzędowym jest język angielski, niemiecki i rosyjski.
Uczniowie i wychowawcy spisali się fantastycznie, wykazali się pomysłowością, kreatywnością i pełnym zaangażowaniem w przygotowanie prezentacji wybranego kraju.
Po części głównej przyszedł czas na rozrywkę z narzędziami multimedialnymi, podczas której uczniowie klas IV - VI rywalizowali w grupach między sobą, świetnie się przy tym bawiąc. Do zabaw wykorzystywali telefony komórkowe, co dodatkowo uatrakcyjniło całą zabawę.

Wyjazd na Basen <<<zdjęcia>>>

Wycieczka do Centrum Nauki Kopenik <<<zdjęcia>>>

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 <<<zdjęcia>>>

 

©