Rok szkolny 2013/2014


Projekt Szkoła Równych Szans IV edycja to już kolejne przedsięwzięcie w naszej szkole finansowane z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas realizacji projektu to kwiecień 2012 – marzec 2014.
W ramach tego projektu będą realizowane działania:
• Zajęcia matematyczne,
• Zajęcia z języka angielskiego,
• Zajęcia teatralne,
• Zajęcia metodą projektu pod hasłem : „Dzieciństwo w świecie baśni”
• Zajęcia świetlicowe,
• Zajęcia przyrodnicze metodą projektu,
• Pomoc psychologiczna
Uczniowie biorący udział w projekcie będą uczestniczyć również w zajęciach podczas wyjazdów w czasie ferii i wakacji. Planowane są również wycieczki do teatru.
Głównym założeniem działań w projekcie jest wzrost umiejętności kluczowych uczniów oraz wzrost czytelnictwa.
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły będzie prezentacja efektów pracy przed społecznością szkolną i lokalną.


Zakończenie roku szkolnego

<<<zobacz zdjęcia>>>


IV Festyn Rodzinny

<<<zobacz zdjęcia>>>


<<<zobacz zdjęcia>>>


Dzień Dziecka

 Dzień 4 czerwca 2014r dla dzieci z PSP w Lipiu był szczególnym dniem nie tylko ze względy na obchodzony Dzień Dziecka, ale również dlatego, że uczniowie wraz z nauczycielami podsumowali realizację dwóch  programów profilaktycznych. ,,Trzymaj formę’’ oraz ,,Broń się przed kleszczami wszelkimi sposobami’’ programy realizowane w naszej szkole pod patronatem  Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Grójcu.

Na podsumowanie realizowanych działań zostały zaproszone przedstawicielki sanepidu, rodzice, nauczyciele biorący udział w tych przedsięwzięciach  i cała społeczność szkolna. Koordynatorzy podsumowali podjęte działania  i ich realizację.
Końcowym efektem były biegi przełajowe w których uczestniczyli nie tylko uczniowie ale i chętni rodzice.
 W tym samym dniu nauczyciel historii  i uczniowie klas IV – VI przedstawili
w ciekawy sposób lekcję ,,Lekcja wolności– 25 lecie wolnych wyborów”.
Uczniowie klasy V wraz ze swoją wychowawczynią zaprezentowali w ramach projektu UNICEF „Szkoła z prawami dziecka, III edycja” krótką inscenizację 
 ,, Nie ma dzieci- są ludzie.Prawa dziecka= Prawa człowieka ’’

<<<zobacz zdjęcia>>>


Festiwal piosenki religijnej

<<<zobacz zdjęcia>>>


Dzień Matki

Dnia 23 maja 2014r w PSP w Lipiu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.
Wszystkie dzieci swobodnie i pięknie prezentowały swoje umiejętności artystyczno wokalne.
Nie zabrakło wierszy skierowanych do  Mam.
Dzieci prezentowały różne piosenki i układy taneczne.
      Rodzice byli zachwyceni występami swoich pociech. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły kwiaty i własnoręcznie zrobione upominki. Po części oficjalnej rodzice zostali zaproszeni na wykwintny poczęstunek przygotowany specjalnie na tę okazję.

<<<zobacz zdjęcia>>>


Trzymaj formę

<<<zobacz zdjęcia>>>


Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

<<<zobacz zdjęcia>>>


„Strażnicy przyrody to my…!” pod takim hasłem 24 kwietnia 2014r. odbył się już IV Gminny Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny dla przedszkoli z Gminy Błędów. Konkurs został zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu przez P. Renatę Kołacz. Głównym celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci przyjaznych nawyków sprzyjających dbałości o środowisko naturalne oraz rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy obejmował część artystyczną w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego w Lipiu oraz ekspozycję figur i budowli wykonanych ze śmieci. Drugi etap to przeprowadzenie samego konkursu. Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Błędów. Każdą ze szkół reprezentował trzyosobowy zespół. Uczestnicy musieli rozwiązać 9 zadań zróżnicowanych pod względem tematyki i formy. Pracę uczniów oceniało jury w składzie: Wójt Gminy Błędów P. Marek Mikołajewski, referent do spraw oświaty w Nadleśnictwie  Grójec P. Marcin Ukleja, reprezentant Koła Łowieckiego „Jenot” P. Juliusz Prytycki oraz P. Dyrektor  PSP w Lipiu P. Janina Bachowicz.
Na podstawie wyników  oraz dogrywki, jury wyłoniło laureatów:
1 miejsce  - PSP w Gołoszach
2 miejsce – PSP w Lipiu
3 miejsce – PSP w Zalesiu
4 miejsce – PSP w Wilkowie
5 miejsce – PS w Błędowie
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, oraz podziękowania, których fundatorami byli Wójt Gminy Błędów P. Marek Mikołajewski oraz Nadleśnictwo Grójec.
Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie  gratulujemy wiedzy i umiejętności.  Cieszymy się, że tak godnie reprezentowali swoje placówki w naszym konkursie i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok. Paniom wychowawczyniom dziękujemy za włożony trud w przygotowanie dzieci do  konkursu. Rodzicom dzieci z oddziału przedszkolnego w Lipiu za przygotowanie strojów, dekoracji i pomoc w organizacji uroczystości, a w szczególności Paniom: Jolancie Borkowskiej, Magdzie Jasińskiej, Lidii Szymańskiej, Milenie Nowocień i Lidii Konotopskiej.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc, przybycie i liczymy na pomyślną współpracę przy kolejnych edycjach konkursu.

<<<zobacz zdjęcia>>>


 

Spotkanie z Leśniczym

W dniu 8 kwietnia 2014 do oddziału przedszkolnego - grupy 5 i 6 latków na zaproszenie P. Renaty Kołacz przyjechali: przedstawiciel Nadleśnictwa Grójec P. Marcin Ukleja i leśniczy z Leśnictwa Wilczoruda  P. Jakub Kowalski .Panowie przeprowadzili ciekawą lekcję na temat ochrony  lasu i jego mieszkańców Zaprezentowali dzieciom szeroki zasób różnego rodzaju owadów leśnych, jednocześnie przedstawiając ich kolejne etapy rozwoju oraz  znaczenie dla środowiska leśnego.Dzieci miały możliwość przyjrzenia się różnorodnym porożom, pochodzącym od leśnych zwierząt: jelonków, koziołków. Przedszkolaki zainspirowane przyniesionymi okazami chętnie dopytywały o nazwy zwierząt, miejsce ich żerowania, pożywienie i zagrożenia, gatunki chronione. Same też z dużą energią opisywały swoje doświadczenia ze zwierzętami i czasie spędzonym na leśnych ścieżkach . Na koniec, przedszkolaki wspólnie z gośćmi ustaliły zasady prawidłowego zachowania na terenach leśnych.

<<<zobacz zdjęcia>>>


Klasa VI w Paryżu

Wycieczka do Paryża uczniów klasy szóstej.

Organizatorem wycieczki do Paryża był Pan Dariusz Bachowicz- wychowawca naszej klasy. Rodzice zapłacili za wycieczkę, natomiast ze sprzedaży książek pt. „Kościół i kapliczki mojej  małej ojczyzny” został  sfinansowany Disneyland. Fundusze na wydrukowanie w/w książek P. Bachowicz pozyskał od sponsorów, którym jesteśmy bardzo wdzięczni. Opiekę nad nami sprawowali: Pani Ewelina Malczewska i P. Dariusz Bachowicz oraz dwie mamy, które służyły pomocą w przygotowywaniu posiłków.
Z Warszawy  z Dworca Zachodniego wyjechaliśmy 5 kwietnia o godz. 15.15. Nasza podróż trwała 23 godziny. Była dość męcząca, ale nie nudna.  
Po przyjeździe na Plac Concorde poszliśmy z naszymi bagażami na mszę do polskiego kościoła. Później udaliśmy się metrem do Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza.  Po zakwaterowaniu w ładnych i czystych pokojach, zjedliśmy obiad. Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się na spacer po Placu Pigalle, a naszym miejscem docelowym była Bazylika Sacra-Cre. Jest to piękna biała świątynia, wybudowana z kalcytu, która odbija promienie słoneczne. Dzięki temu, że znajduje się na wzgórzu jest widoczna z każdego punktu w Paryżu, a z jej wzgórza widoczna jest piękna panorama miasta.
W drugim dniu naszego pobytu zobaczyliśmy „perełki” Paryża. Wieżę Eiffla na którą wjechaliśmy windą, Łuk Triumfalny, który został wybudowany z polecenia Napoleona oraz płynęliśmy Sekwaną i podziwialiśmy Paryż od strony rzeki. Przewodnik na statku mówił w czterech językach: francuskim, niemieckim, angielskim, japońskim. Wobec czego niewiele rozumieliśmy, ale nadrabialiśmy widokami z górnego pokładu. Po bardzo wyczerpującym dniu udaliśmy się spacerkiem do miejsca pobytu. We wtorek zamierzaliśmy zwiedzić muzeum Luvre. Niestety okazało się, że wszystkie muzea we wtorki są zamknięte. Poszliśmy obejrzeć Katedrę Notre-Dame.  Katedra zrobiła na nas duże wrażenie, a szczególnie widok z wież. Znajduje się w samym centrum Paryża. Z wież widać wszystkie budowle miasta.  Na placu przed katedrą umieszczona jest tablica z gwiazdą, która wyznacza środek Paryża.
W środę, z samego rana udaliśmy się ponownie na zwiedzanie Luvr’u. Zobaczyliśmy tam najważniejsze eksponaty takie jak: „Mona Lisa”, „Wenus z Milo”, „Sfinks”, ale także  mniej znane, ale równie piękne obrazy i rzeźby. Zobaczyliśmy także najbrzydszy budynek na świecie. Jest to budynek, w którym wszelkie rury i inne instalacje umieszczone są na zewnątrz budowli, co czyni go brzydkim. Ulicę wcześniej znajduje się najładniejsza budowla. Na pierwszy rzut oka nie odróżnia się niczym od pozostałych, ale tylko osoby, które potrafią dostrzec szczegóły zobaczą zaangażowanie w każdą wyrzeźbioną postać. Tego dnia zrobiliśmy zakup pamiątek. Było przeznaczone na ten cel dużo czasu, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie i swoich bliskich.
Czwartek był dla nas „małym dniem dziecka”. Wcześnie rano udaliśmy się pociągiem, w godzinną podróż do Disneylandu! Spędziliśmy tam 6 godzin na zabawie. Skorzystaliśmy z wielu atrakcji takich jak rollecoster, karuzele, labirynt i wiele innych. Cały dzień był pełen wrażeń.
Ostatni dzień wycieczki był dla nas smutnym dniem, ponieważ tego dnia kończyła się nasza przygoda z Paryżem. Przed godziną 12.45 udaliśmy się ponownie, na znany nam już  Plac Concorde. W tym miejscu wsiedliśmy do autokaru i mogliśmy się napawać ostatnimi widokami Paryża.
Do stolicy dotarliśmy na godzinę 12.15 dnia następnego Przywitali nas już oczekujący na dworcu rodzice.
Wyjazd był  bardzo udany, którego na pewno nie zapomnimy do końca życia. Chociaż bywały momenty, w których nie dawaliśmy już rady iść to i tak będziemy miło wspominać wycieczkę do Paryża. Mamy nadzieję, ze jeszcze kiedyś tam pojedziemy, chociaż pewnie już nie w tym samym gronie co teraz…

 

<<<zobacz zdjęcia>>>


 

Przedstawienie pt.: "MOJE LIPIE"

29 marca 2014r.o godzinie 17:00. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza odbył się spektakl teatralny. Został przygotowany podczas zajęć zorganizowanych w ramach projektu Szkoła Równych Szans IV Edycja współfinansowanego ze środków UE w ramach EFS.  Zajęcia teatralne rozpoczęły się w październiku 2013r.                  i trwały do marca 2014r. Prowadzone były przez Panie: Aleksandrę Antoniuk i Aleksandrę Szulc.
            Spektakl wykonany przez uczniów miał niecodzienny charakter. Opierał się na scenariuszu napisanym przez samych wykonawców, którzy opowiadali w nim o sobie, swoich planach, marzeniach, o szkole i o miejscowości, w której mieszkają. Przedstawienie łączyło wiele elementów: słowo mówione, taniec, śpiew, pokazy slajdów, teatr cieni. Nowatorskie podejście do sztuki sprawiło, że publiczność była pozytywnie zaskoczona.
            Wśród zaproszonych gości był Pan Jacek Adamski – sekretarz Gminy Błędów, radni: Pani Elżbieta Krzechowicz, Pani Teresa Jakuczyk, Pan Dariusz Rybak, dyrektorzy okolicznych szkół, nauczyciele, rodzice i okoliczni mieszkańcy.
            Po spektaklu przybyli   goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez catering Pawła Jackowskiego i rodziców uczniów ze szkoły w Lipiu.

<<<zobacz zdjęcia>>>


Spotkanie z pisarką Joanna Olech

W ramach projektu „Szkoła Równych Szans IV Edycja” współfinansowanego ze środków unijnych EFS w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu zorganizowano aż cztery  spotkania z autorami współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Celem spotkań było rozbudzenie wrażliwości estetycznej, wyobraźni  i świadomości czytelniczej uczniów.

<<<zobacz zdjęcia>>>


Przedstawienie pt.: "Pinokio"

Warsztaty Ekologiczne

<<<zobacz zdjęcia>>>


Festiwal Piosenki Angielskiej

<<<zobacz zdjęcia>>>


Wycieczka do Sejmu

<<<zobacz zdjęcia>>>


Spotkanie z pisarką Ewą Chotomską

W ramach projektu „Szkoła Równych Szans IV Edycja” współfinansowanego  ze środków unijnych EFS w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza  w Lipiu zorganizowano aż cztery  spotkania z autorami współczesnej literatury dziecięcej  i młodzieżowej. Celem spotkań było rozbudzenie wrażliwości estetycznej, wyobraźni   i świadomości czytelniczej uczniów.

<<<zobacz zdjęcia>>>


6 marca 2014 r w Publicznej Szkole Podstawowej w Wilkowie odbyły się gminne eliminacje do XXXI Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego. Oddział przedszkolny, grupę 6 - latków reprezentowały: Anita Pietrzak i Alicja Szymańska. Obie dziewczynki otrzymały wyróżnienia za bardzo ładne zaprezentowanie swoich umiejętności recytatorskich.

<<<zobacz zdjęcia>>>


Obóz matematyczny w Ustroniu

Dnia 17 lutego, o godzinie 07.00 wyjechaliśmy spod budynku szkoły na obóz matematyczny współfinansowany ze środków UE. Uczestniczyli w tej wycieczce uczniowie klas II-VI oraz kilkoro gimnazjalistów. Opiekę nad nami sprawowali: panie: dyrektor Janina Bachowicz, Magdalena Wieczorek,. Renata Kołacz, Mariola Rusinowska, i pan Dariusz Bachowicz (organizator wycieczki) oraz troje rodziców uczniów. Podczas podróży zwiedziliśmy mury klasztorne na Jasnej Górze. Pogoda nam sprzyjała, pięknie świeciło słońce. Około godziny 14 dotarliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego "Kolejarz" w Ustroniu. Po zakwaterowaniu, zjedzeniu obiadu i czasie wolnym poszliśmy na spacer po okolicy. Wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Palenicę i po paru minutach zjechaliśmy z niej. Drugiego dnia udaliśmy się do „Hotelu Gołębiewskiego” w Wiśle. Spędziliśmy tam miło kilka godzin na pluskaniu się w wodzie i korzystania z takich kompleksów jak sauny, grota solna, tężnia i jacuzzi. Po harcach na basenie i obiedzie odbyły się zajęcia matematyczne poprowadzone przez p. Wieczorek. Byliśmy podzieleni na dwie grupy. Gdy młodsza miała zajęcia, starsza miała czas wolny i na odwrót. Kolejny dzień zaczęliśmy od wyprawy (na pieszo) pod Czantorię. Gdy tam dotarliśmy wjechaliśmy na nią wyciągiem. Niestety z powodu warunków pogodowych, a dokładnie oblodzenia powierzchni nie weszliśmy na jej szczyt. U podnóża góry każdy miał możliwość zakupienia pamiątek. Zmęczeni wędrówką (około 3 kilometrową) wróciliśmy do naszego ośrodka. W czwartek, po pośpiesznie zjedzonym obiedzie, ponownie wybraliśmy się do Hotelu Gołębiewskiego w Wiśle. Z robiliśmy tam także zakup pamiątek i zobaczyliśmy skocznię im. Adama Małysza w Malince. Przed wyjazdem na basen odbyliśmy lekcję w Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik”. Piątkowy dzień również był bardzo ciekawy. Odwiedziliśmy wiele miejscowości sąsiadujących i nie tylko z Ustroniem. Byliśmy m.in. w Koniakowie, czyli w zagłębiu koronkowym. Każdy miał tam możliwość kupienia koronkowego „cuda”. Odbyliśmy także „lekcję regionalną” w „kurlawej chacie’ Kawuloków. We wszystkim towarzyszył nam przewodnik. Jako ciekawostkę powiem, ze zobaczyliśmy dom Adama Małysza. W sobotę, po śniadaniu, z żalem musieliśmy opuścić nasz ośrodek i wrócić do domu. W drodze powrotnej zwiedziliśmy piękny zamek w Pszczynie. Około godz. 13 zjedliśmy pyszny obiad w miejscowości Koziegłowy, która znana jest z wyrobu sztucznych choinek. Około godziny 17 dojechaliśmy do Lipia, gdzie czekali na nas nasi rodzice. Dodam, że dodatkowym zajęciem podczas wieczorów było wyszywanie haftów matematycznych. Nie były one równie piękne jak koronki Koniakowskie, ale godne pochwały. Wycieczka była udana(mimo, iż nie było w tym roku śniegu), wszystkim bardzo się podobała. Na pewno wiele osób ją na bardzo długo zapamięta. Jedzenie było pyszne "jak u mamy", a wycieczki uczące m.in.: historii, przyrody, j. polskiego.

<<<zobacz zdjęcia>>>


Biwak

<<<zobacz zdjęcia>>>


Kulig klasy VI

10 lutego odbył się kulig klasy szóstej zorganizowany przez wychowawcę Dariusza Bachowicza. Pogoda dopisała, pięknie świeciło słońce. Kulig prowadzili panowie Daniel Skarzyński i Grzegorz Błoński. Ponieważ było bardzo ślisko często zaliczaliśmy wywrotki. Gdy wróciliśmy do szkoły przywitali nas rodzice, którzy przygotowali ciepłe napoje i kiełbaski z grila. Wszyscy byliśmy zadowoleni, choć trochę poobijani. Chętnie byśmy to powtórzyli.

<<<zobacz zdjęcia>>>


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to jedno z najmilszych świat obchodzonych w naszej szkole. W tym roku uroczystość odbyła się 25 stycznia, w sobotę. Zgromadzeni goście zasiedli przy wspólnym stole. Mamy naszych uczniów przygotowały poczęstunek.
    Uroczystość   składała się z kilku części. Na początku Pani Dyrektor powitała przybyłe licznie Babcie oraz Dziadków i złożyła im serdeczne życzenia. Natomiast wdzięczni za trud, poświecenie i miłość wnukowie przygotowali występ. Pierwsi na scenę wkroczyli nasi najmłodsi, czyli dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Każde z nich powiedziało wierszyk, a następnie wszystkie odśpiewały piosenkę. Jednak głównym punktem uroczystości było przedstawienie przygotowane przez klasę III pod kierunkiem Pani Marioli Rusinowskiej. Zabawną, pełną ciepła inscenizację ,,Czerwonego Kapturka” przeplatały liczne piosenki. Goście nagrodzili występy gromkimi brawami.
Kolejną atrakcją była  grupa Pro – Arte, która z powodzeniem zachęcała do wspólnych tańców, zabaw  i śpiewów zarówno dzieci jak i dziadków.
Podczas uroczystości uczniowie sprzedawali przygotowane przez siebie ozdobne pudełka. Zebrano ponad 700 zł, pieniądze przeznaczone zostały na szczepionki dla dzieci w Afryce. Zbiórka związana jest z akcją UNICEF-u ,,Gwiazdka dla Afryki”

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości

<<<zobacz zdjęcia>>>


Z okazji święta Trzech Króli w naszej szkole miała miejsce niecodzienna uroczystość. Bardzo liczna publiczność obejrzała przedstawienie pt. ,,Królowa Śniegu”. Zostało ono przygotowane przez P. Halinę Rabi  i odegrane przez uczniów z klasy pierwszej. Spektakl pełen treści dotyczących przyjaźni i samotności został przygotowany na zajęciach w ramach projektu ,,SRS IV edycja współfinansowanego z środków UE w ramach EFS”.
            Kolejnym punktem uroczystości było wspólne kolędowanie. Udział w nim wzięli: uczniowie z klas III – VI, absolwenci szkoły: Małgorzata Słomka, Edyta Kowalska, Anna Witczak, Mariola Noga, Dariusz Trójkowski, Artur Jeżewski, Zenon Lotolc, Sylwester Nowocin, Janusz Sakowski, rodzice naszych uczniów: Małgorzata Pawlak i Katarzyna Skarzyńska oraz Schola. Nad całością czuwał Dariusz Bachowicz – katecheta, nauczyciel muzyki a także absolwent naszej szkoły.
            Subtelna i nastrojowa dekoracja sali oraz smaczny poczęstunek sprawiły, że wieczór upłynął w miłej atmosferze, a przybyła publiczność chętnie włączyła się w wspólne kolędowanie.          

<<<zobacz zdjęcia>>


Spotkanie z pisarzem Grzegoremz Kasdepke

W ramach projektu „Szkoła Równych Szans IV Edycja” współfinansowanego  ze środków unijnych EFS w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza  w Lipiu zorganizowano aż cztery  spotkania z autorami współczesnej literatury dziecięcej   i młodzieżowej. Celem spotkań było rozbudzenie wrażliwości estetycznej, wyobraźni i świadomości czytelniczej uczniów.

<<<zobacz zdjęcia>>


 

<<<zobacz zdjęcia>>>


26 listopada 2013r. odbył się III Szkolny Konkurs o Prawach Dziecka w którym wzięło udział dziewięciu uczniów klas IV-VI. Klasę czwartą reprezentował Dawid Płuciennik, klasę piątą: Adam Kępka, Anna Borkowska oraz Maria Zapadka, klasę szóstą: Weronika Jaworek, Agata Witczak, Mateusz Skarzyński, Dominika Stańkowska oraz Natalia Świdzińska.
I miejsce - Agata Witczak,
II miejsce ex aequo- Adam Kępka, Marysia Zapadka, Mateusz Skarzyński
Konkurs poprowadził Jakub Mirkowski -uczeń klasy szóstej. (m.w.)


Z wizytą w teatrze

            14 listopada uczniowie klas I-IV uczestniczyli w wycieczce do Teatru Powszechnego w Warszawie na przedstawienie pt. „Lokomotywa”. Wyjazd był zorganizowany w ramach działania „Dzieciństwo w świecie baśni” realizowanego w ramach projektu SRS IV edycja współfinansowanego z środków UE w ramach EFS.
Uczniowe po obejrzeniu spektaklu, którego treścią były ciekawie interpretowane wiersze Juliana Tuwima odbyli spacer po kulisach i zakamarkach teatru, do których na co dzień dostęp mają tylko aktorzy i inne osoby zatrudnione w teatrze.
Dzieci wędrówkę rozpoczęły od bufetu, gdzie spotkały aktorów, których przed chwilą widziały na scenie. W bufecie odnalazły pierwszą literkę do hasła, które należało odgadnąć na koniec wycieczki. Były w garderobie, w stolarni i w pracowni krawieckiej. Mogły też korzystać ze strojów i odgrywać wymyślone przez siebie role. Za dobrze wykonane zadanie grupa otrzymywała kolejną literę do hasła. Za poprawne  wykonanie zadania wszyscy uczestnicy otrzymali „Dyplom teatralnego detektywa”.
                                                                              Opracowała Janina Bachowicz

 

<<<zobacz zdjęcia>>>


Koncert Pieśni Patriotycznych

            ,, Zaśpiewaj nam, Nasza Ojczyzno ..."
            17 listopada 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu miała miejsce uroczystość związana z listopadowym świętem odzyskania niepodległości. Wydarzenie   to stało się okazją do spotkania społeczności lipskiej i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Mottem spotkania był cytat ,,Zaśpiewaj nam, Nasza Ojczyzno, o latach znaczonych blizną, o latach sławy i chwały”.  Podniosłą atmosferę podkreślała dekoracja wykonana w barwach biało – czerwonych i subtelne, delikatne oświetlenie.
          Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza to przedstawienie przygotowane przez uczniów klas V i VI pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Pani Anny Dudek. Uczniowie recytowali piękne i wzruszające wiersze patriotyczne, a narratorzy przedstawili słuchaczom historię Polski od roku 1772, czyli od pierwszego rozbioru Polski, do roku 1918, w którym Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość.
       Druga część to koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez Pana Dariusza Bachowicza - nauczyciela muzyki. Pieśni ułożone w kolejności chronologicznej pozwalały prześledzić historię naszego kraju i odtworzyć ważne wydarzenia z przeszłości Polski. Koncert rozpoczęto najstarszą polską pieśnią ,,Bogurodzicą”, na koniec odśpiewano ,,Żeby Polska, była Polską". W tej części uroczystości udział brali rodzice uczniów i absolwenci naszej szkoły: Panie: Mariola Noga, Renata Rupiewicz, Renata Sokołowska, Anna Witczak, Magdalena Kuś, Małgorzata Słomka, Małgorzata Pawlak i Teresa Banasiak oraz Panowie: Zenon Lotolc, Janusz Sakowski, Sylwester Nowocin, Artur Jeżewski, Dariusz Trójkowski. Wszyscy zachwycili publiczność pięknym śpiewem lub grą na instrumentach.
     Każdy wykonawca otrzymał w ramach podziękowania piękną róże. Po koncercie można było zakupić kubek z logo szkoły, a dochód  ze  sprzedaży został przekazany na pomoc dla Filipin.
Spotkanie skończyło się przed godziną 21:00, przygotowane zostało dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i całej społeczności lipskiej.
A.D.

 

<<<zobacz zdjęcia>>>


Ślubowanie Klasy Pierwszej

Dnia 8 listopada 2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu odbyło się uroczyste ślubowanie kl. I  i  pasowanie na ucznia. W uroczystości wzięli udział cała społeczność szkolna: Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie oraz Rodzice, Sekretarz Gminy, Ksiądz, przedstawiciele Rady Rodziców. Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem wychowawczyni Haliny Rabi ciekawy program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Akompaniował do piosenek Pan Dariusz Bachowicz. Uczniowie wykazali  się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomości zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie   w szkole i  grupie rówieśniczej. Złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania na uczniów szkoły dokonała Pani Dyrektor Janina Bachowicz. Rodzicom, którzy swoim wkładem i pracą  przyczynili się do uświetnienia tej niecodziennej uroczystości składam gorące podziękowania. Życzę  uczniom wielu sukcesów, rozwijania swoich talentów i miłych chwil spędzonych w szkole.    Życzę również aby w tej ,, CUDOWNEJ PODRÓŻY W ŚWIAT NAUKI’’ nie zabrakło nigdy wytrwałości, a  jej przewodnikami i towarzyszami zawsze byli rodzice.   
                              Wychowawczyni – Halina Rabi                              

<<<zobacz zdjęcia>>>


Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Dnia 7 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości. Udział w niej wzięli uczniowie z klasy piątej i szóstej. Przedstawienie przygotowała Pani Anna Dudek. Pan Dariusz Bachowicz zadbał o oprawę muzyczną. Akademia rozpoczęła się o godzinie 9:40 i trwała prawie 40 minut. Na początku wprowadzono sztandar i uroczyście odśpiewano hymn. Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor rozpoczął się występ. Uczniowie recytowali piękne i wzruszające wiersze patriotyczne.  Narratorzy przedstawili słuchaczom dzieje Polski od 1772 roku, czyli od pierwszego rozbioru, do dnia 11 listopada 1918 roku. W przedstawieniu nie zabrakło pieśni patriotycznych, takich jak: ,,Piechota” ,,Legiony” ,,Niepodległość – trudne słowo” i ,,Rozkwitały pąki białych róż” . Przedstawienie wypadło bardzo pomyślnie. Akademia było pouczająca, przypominała bowiem o dniu, o którym musi pamiętać każdy Polak – o dniu ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Tekst autorstwa Agaty Witczak (uczennicy klasy szóstej)

<<<zobacz zdjęcia>>>


Spotkanie z pisarką

SPOTKANIE Z PISARKĄ
                Dnia 5 listopada 2013 roku o godzinie jedenastej odbyło się, w naszej szkole, spotkanie z Panią Anną Onichimowską – autorką wielu książek  dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu udział wzięły wszystkie klasy. Autorka przywitała nas i na początku przeczytała fragment książki „Daleki Rejs”. Następnie zadawała nam różne pytania. Potem my pytaliśmy pisarkę o jej życie i twórczość.  Na pożegnanie Pani Onichimowska otrzymała owoce z naszych sadów.  Po spotkaniu można było kupić książkę autorki  i poprosić o autograf. Ze spotkania z pisarką dowiedzieliśmy się jak trudna i ciekawa jest praca związana z pisaniem książek. Myślę, że obecność autorki  zainspiruje niektórych z nas do samodzielnych prób pisarskich lub chociaż … przyczyni się do zwiększenia zainteresowania książkami.
Tekst autorstwa Oli Gołuch (uczennicy klasy szóstej).

<<<zobacz zdjęcia>>>


Wycieczka do Modrzewiny

<<<zobacz zdjęcia>>>


Wycieczka do Warszawy

16 października 2013r. uczniowie klas III-VI uczestniczyli w wycieczce do Warszawy podczas której zwiedzili wraz z przewodnikiem Rynek Starego Miasta oraz Plac Zamkowy. Po dwugodzinnym spacerze „Szlakiem Baśni i Legend Warszawy” uczniowie wraz z opiekunami udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzeli film Miasto Ruin oraz wzięli udział w lekcjach muzealnych:
„Jak zostałem powstańcem”- uczniowie klasy III i IV oraz 
„Konspiracja. Mały sabotaż”- uczniowie klas V i VI.   (m.w.)

<<<zobacz zdjęcia>>>


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

<<<zobacz zdjęcia>>>


Obchody III Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczęły się w poniedziałek od ćwiczeń przypominających i utrwalających tabliczkę mnożenia. W czwartek, 26.09, uczniowie klas III-VI przystąpili do egzaminów ze znajomości tabliczki mnożenia, które wyłoniły Egzaminatorów- uczniów, którzy podczas głównych obchodów uczyli poprzez zabawę swoich kolegów. Główne obchody odbyły się w piątek, 27 września. Wtedy też wyłoniono Mistrza Tabliczki Mnożenia naszej szkoły, którym bezapelacyjnie okazała się Agata Witczak. Uczniowie z tytułem Egzaminatorów prowadzili gry
 i zabawy dla pozostałych uczniów szkoły sprawdzając ich znajomość tabliczki mnożenia.
 Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali drobne upominki.  (m.w.)

<<<zobacz zdjęcia>>>


 

2.09.2013

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

<<<zobacz zdjęcia>>>