Rok szkolny 2012/2013


Projekt Szkoła Równych Szans IV edycja to już kolejne przedsięwzięcie w naszej szkole finansowane z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas realizacji projektu to kwiecień 2012 – marzec 2014.
W ramach tego projektu będą realizowane działania:
• Zajęcia matematyczne,
• Zajęcia z języka angielskiego,
• Zajęcia teatralne,
• Zajęcia metodą projektu pod hasłem : „Dzieciństwo w świecie baśni”
• Zajęcia świetlicowe,
• Zajęcia przyrodnicze metodą projektu,
• Pomoc psychologiczna
Uczniowie biorący udział w projekcie będą uczestniczyć również w zajęciach podczas wyjazdów w czasie ferii i wakacji. Planowane są również wycieczki do teatru.
Głównym założeniem działań w projekcie jest wzrost umiejętności kluczowych uczniów oraz wzrost czytelnictwa.
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły będzie prezentacja efektów pracy przed społecznością szkolną i lokalną.


Obóz językowy Szklarska Poręba

---------zobacz zdjęcia---------


 

Zakończenie Roku Szkolnego

 


W dniu 25 czerwca 2013r w PSP w Lipiu uczniowie kl. III wraz ze swoją wychowawczynią  i rodzicami  przedstawili efekty metodą projektu działania Pt. „Twórczość Juliana Tuwima” realizowanego w ramach  projektu  ,,Szkoła Równych Szans’’ IV edycja współfinansowanego z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Tematem projektu jest  twórczością Juliana Tuwima. Nie zabrakło inscenizacji wierszy Tuwima, ciekawych pomysłów na stroje, scenografię  oraz własnych interpretacji  do inscenizacji. Wykorzystano również ciekawe zestawy  instrumentów muzycznych  do granych ról. Do działań włączyli się rodzice, nauczyciel muzyki, wychowawca klasy. Uczniowie w  ciekawy sposób przedstawiali wybrane przez siebie wiersze po wcześniejszym czytaniu, recytacji oraz słuchaniu czytanych wierszy przez dorosłych w postaci rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy itp. Gromkie brawa na widowni mogą świadczyć o tym, że zaplanowane działania przyniosły spodziewany efekt. Odbiorcami była cała społeczność szkolna, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, pani bibliotekarka z biblioteki publicznej oraz najmłodsi odbiorcy to dzieci 3 i 4latki  z Punktu Przedszkolnego ,, Bajkowy Zakątek’’ wraz ze swoimi opiekunami.


W dniu 24 czerwca uczniowie kl. III,  ich rodzice oraz wychowawca klasy Halina Rabi  wyjechali do Kawęczyna – Gospodarstwa Agroturystycznego. Celem wyjazdu była  integracja grupy rodzice – dzieci, podsumowanie trzech lat nauki, wspólny spacer, zabawa, śpiew piosenek, wspólne spędzanie czasu – rozmowy przy herbatce. Uczniowie mieli okazję zobaczyć  i podziwiać budowle, które dawno zniknęły z naszego krajobrazu:
* młyn wodny z początku wieku
* dowiedzieli się jak działał i kto w nim pracował
* obejrzeli dawną kuźnię, narzędzia  i dowiedzieli się czym zajmował się kowal i dlaczego był tak ważny w dawnych społecznościach.
 * Dzieci miały również zajęcia w piekarni z pokazem i uczestnictwem przygotowywania chleba do wypieku, a potem smakowania tych wypieków.
* Na zakończenie wszyscy otrzymali pyszną kiełbaskę pieczoną przy ognisku.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wyjazd bardzo im się spodobał i wrócą tu jeszcze raz. Wychowawczyni dziękuje rodzicom za aktywne uczestnictwo w wyjeździe.


Rajd rowerowy klasy piątej

---------zobacz zdjęcia---------


Żołnierz Wyklęty w PSP Lipie

WIZYTA PUŁKOWNIKA JANA PODHORSKIEGO

        Szóstego czerwca gościliśmy w naszej szkole pułkownika Jana Podhorskiego. Jest to żołnierz Związku Jaszczurczego i powstaniec warszawski. Niecodzienny gość odwiedził Ziemię Grójecką, ponieważ z nią związana jest jego młodość i działalność konspiracyjna.
        Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótką inscenizację patriotyczną, oddając    w ten sposób szacunek dla bohaterskiej przeszłości pułkownika i naszego narodu.
        Pułkownik wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, a jego wojenne opowieści, pełne werwy, zadumy ale także humoru, zaciekawiły wszystkich uczestników spotkania.

---------zobacz zdjęcia---------


Dnia 5 czerwca 2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. St. Fiedorowicza w Lipiu odbył się Gminny Festiwal Piosenki Angielskiej, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych z gminy Błędów. Festiwal miał na celu motywowanie dzieci do doskonalenia umiejętności (zarówno  językowych jak i wokalnych), popularyzację dorobku muzycznego krajów anglojęzycznych oraz kształtowanie w dzieciach poczucia własnej wartości.
 Konkurs podzielony był na dwie kategorie: klasy młodsze I – III i klasy starsze IV – VI. Jury, w skład którego weszli nauczyciele języka angielskiego z poszczególnych szkół, stanęło przed trudnym wyborem, gdyż poziom uczestników był bardzo wysoki.
 W pierwszej kategorii wygrała Roksana Macieja z PSP w Lipiu, drugie miejsce zdobył Rafał Nowocień z PSP w Błędowie, a trzecie miejsce zdobyły uczennice z PSP w Zalesiu, Karolina Bałacińska i Justyna Witkowska.
Miejsce I w drugiej kategorii zdobyła Agata Witczak z PSP w Lipiu, drugie miejsce zajęła Sandra Tołczyk z PSP w Błędowie, na trzecim miejscu znalazła się Diana Kłos z PSP w Gołoszach.
Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, które ufundował p. Marek Mikołajewski – Wójt Gminy Błędów.
Organizatorem festiwalu była Ewelina Malczewska, nauczycielka języka angielskiego w Lipiu.

---------zobacz zdjęcia---------


Śpiąca Królewna

---------zobacz zdjęcia---------


24 maja 2013r w PSP w Lipiu odbyły się biegi przełajowe. Impreza pod hasłem ,, Polska biega’’ została zorganizowana
w ramach realizowanego  w naszej szkole programu profilaktycznego pod nazwą ,, Trzymaj formę’’ przy współpracy ze Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Grójcu. Celem programu jest propagowanie zdrowego stylu życia  i aktywności ruchowej wśród młodych ludzi i nie tylko. Sportowa impreza odbyła się w trzech kategoriach: kl,, 0’’, kl I- III, kl IV –VI oraz starsi min. nauczyciele. Emocje były wśród uczniów, a zabawa bardzo fajna- oceniają organizatorzy tego przedsięwzięcia. Najlepsi z poszczególnych kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nasza placówka realizuje również ogólnopolskie programy ,,  Szklanka mleka’’ i ,,Owoce w szkole’’.  Osoby odpowiedzialne za realizację tych programów oraz inni nauczyciele promują   zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną.  Zwracają uwagę młodzieży na jakość jedzenia, które wybierają, sposób w jaki je spożywają oraz zachęcają do czynnego uprawiania sportu. Organizatorzy dziękują  pani dyrektor za patronat nad organizacją, rodzicom, pracownikom służby zdrowia i przedstawicielom policji za czuwanie nad całością w czasie biegów.

---------zobacz zdjęcia---------


16.05.2013

---------zobacz zdjęcia---------


6.05.2013

Zdrowo się odżywiamy

---------zobacz zdjęcia---------


 

26.04.2013r.
            „Witaj Majowa Jutrzenko…” słowami tej radosnej pieśni uczniowie naszej szkoły rozpoczęli akademię z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia           Konstytucji Trzeciego Maja. Dzień ten uczcili także recytacją patriotycznych wierszy i krótką inscenizacją przedstawiającą obrady Sejmu Czteroletniego. Uroczystość przygotowała Pani Anna Dudek, wraz z uczniami z klas: czwartej, piątej i szóstej, o oprawę muzyczną zadbał P. Dariusz Bachowicz.
            W związku z majowymi świętami odbyła się także Msza Święta w naszym lipskim Kościele, w której uczestniczył poczet sztandarowy.

---------zobacz zdjęcia---------

 


            I choć nie … pojechaliśmy do lasu, by śpiewać ptakom i drzewom… jak śpiewały dzieci z oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu podczas przedstawienia zapowiadającego III Gminny Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny „Strażnicy przyrody to my…!”. To trzyosobowe drużyny z oddziałów przedszkolnych przy Publicznej Szkole Podstawowej
                                   - w Gołoszach z P. mgr Agnieszką Sobczyk
                                   - w Zalesiu z P. mgr Agnieszką Jaskólską
                                   - w Wilkowie z P. mgr Ewą Grzejszczyk
                                   - z Przedszkola Samorządowego w Błędowie z P. mgr Joanną Socha
                                   - oraz PSP w Lipiu pod opieką P. mgr Renaty Kołacz
przybyły w dniu 24 kwietnia 2013r. i wzięły udział w konkursie.
           Uczestnicy mieli możliwość wykazania się swoją bystrością wzroku i umysłu podczas wykonywania przydzielonych im zadań, a P. Marcin Ukleja z Nadleśnictwa Grójec oceniał prawidłowość odpowiedzi i przyznawał punkty. Za każdą prawidłową odpowiedź był przyznawany jeden punkt. Maksymalnie można było uzyskać 18 punktów. Po zliczeniu punktów, klasyfikacja była następująca:
                                   I miejsce PSP w Lipiu
                                   II miejsce PSP w Gołoszach
                                   III miejsce PS w Błędowie
        Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe grupowe i indywidualne, ufundowane przez Wójta Gminy Błędów P. Marka Mikołajewskiego oraz przez Nadleśnictwo Grójec. Nauczyciele otrzymali podziękowania za trud włożony w przygotowanie dzieci do konkursu.
          Organizator P. mgr Renata Kołacz serdecznie dziękuje P. Dyrektor Janinie Bachowicz za pomoc i przychylność  w przygotowaniach do konkursu, P. Wójtowi Markowi Mikołajewskiemu i P. Marcinowi Uklei reprezentującemu Nadleśnictwo Grójec za ufundowanie nagród, Rodzicom Dzieci 5 i 6 letnich z oddziału przedszkolnego za przygotowanie strojów, dekoracji sceny i poczęstunek oraz P. mgr Dariuszowi Bachowiczowi za przygotowanie odpowiedniego nagłośnienia.

---------zobacz zdjęcia---------


18.04.2013

Spotkanie z leśniczym

---------zobacz zdjęcia---------


20.03.2013

V Konkurs Piosenki Angielskiej

W dniu 20 marca 2013r. odbył się V Szkolny Festiwal Piosenki Angielskiej. W kategorii klas młodszych (I - III)

I-sze miejsce zdobyła uczennica kl. III - Marta Wilkołek. W kategorii klas IV - VI wygrała Agata Witczak z kl. V.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku!

---------zobacz zdjęcia---------


 

19.03.2013

W dniu 19.03.2013 odbyły się Eliminacje Gminne do "Małego Konkursu Recytatorskiego" w którym wzieło udział 11 uczestników z oddziałów przedszkolnych w Lipiu, w Gołoszach, w Zalesiu, w Błędowie i z Przedszkola Samorządowego w Błędowie. Zwycięzca Dominik Lewandowski bdzie reprezentował Gminę Błędów w eliminacjach powiatowych w Mogielnicy.

KONKURS RECYTATORSKI
                Konkurs recytatorski odbył się w dwóch etapach.
                Etap pierwszy SZKOLNY odbył się 28.02.2013r.  Udział w nim wzięło 16 osób, byli to uczniowie z klas od pierwszej do szóstej. Komisja w składzie: Anna Dudek, Kazimiera Zaraś i Halina Rabi wyłoniła następujących zwycięzców:

 1. Jakub Mirkowski
 2. Ania Borkowska
 3. Aleksandra Gniadzik
 4. Monika Pyrzak
 5. Kacper Legucki
 6. Roksana Macieja

Osoby te zostały zakwalifikowane do Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 19.03.2013r. w PSP Lipie.
Gościliśmy uczniów i nauczycieli szkół z: Błędowa, Wilkowa, Gołosz i Zalesia. W konkursie wzięło udział 26 osób. W komisji zasiadły Panie: Anna Dudek, Agnieszka Ożóg, Genowefa Czarnecka, Małgorzata Madej.
Wyłoniono dwie zwyciężczynie:

Roksanę Macieję (Lipie)

 1. Zuzannę Wojtczak (Gołosze)

Wyróżnienia otrzymali:

 1. Jakub Jagiełło
 2. Angelika Binkiewicz
 3. Diana Kłos

Zwyciężczynie będą reprezentowały naszą gminę w Powiatowym XXX Małym Konkursie Recytatorskim w Mogielnicy.

       Dzięki konkursom recytatorskim uczniowie mają szanse poznać utwory nie tylko wartościowe pod względem treści, ale także mające piękną, artystyczną formę, a to przyczynia się do rozwijania uczuć estetycznych. Utwory poetyckie zawierają także wartościowe idee moralne i mądre przemyślenia, które wychowują.

 

---------zobacz zdjęcia---------


 

16.03.2013

                W ramach projektu SRS – IV Edycja współfinansowanego z środków unijnych odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt . ,,Zamiana ról czyli ogon bażanta”.                 Sztuka będąca adaptacją bajki Benedykta Hertza opowiada o  niezbyt udanej próbie zamiany kogucika Czupurka w bażanta złocistego.                 Przedstawienie wyreżyserowane przez Pana Juliana Mere  - aktora z Teatru Rampa – zostało odegrane trzy razy. Udział w nim wzięli uczniowie naszej szkoły. Nad realizacją projektu czuwała Pani Dyrektor Janina Bachowicz
Oto, nasi młodzi aktorzy:
Zapowiadacze: Karol Legucki i Michał Krawczyk
Asystent reżysera: Monik Pyrzak
Kaczka: Natalia Świdzińska
Iwona Głąb: Indyczka
Aleksandra Gołuch: Indyczka
Kacper Legucki: Indorek
Kinga Pawlak: Gęś
Ania Borkowska: Gęgulka
Małgorzata Błażejewska: Gęgulka
Karolina Mikołajewska/ Marta Skarżyńska: Sroka
Marysia Zapadka: Papuga Ara de Kakadu
Mateusz Skarżyński: Kogut
Dominika Stańkowska: Kwoka
Wojtek Świdziński: Czupurek
Agata Witczak: Przybłęda
Jakub Mirkowski: Bażant
W przedstawieniu uczestniczył także Pan Julian Mere, który wcielił się w rolę brytana.
                Premiera, a właściwie próba generalna, odbyła się 8 marca i była dedykowana wszystkim kobietom z okazji ich święta.
                Przedstawienie właściwe odbyło się 16 marca 2013 r.  o godzinie 18:00.
                Na szczególne uznanie i gratulacje zasługują uczniowie wcielający się w poszczególne role, ponieważ potrafili przyswoić sobie bardzo długie i trudne kwestie.  Ich gra była spontaniczna i pozbawiona tremy. Uwagę przykuwały piękne, wielobarwne kostiumy.
                Przedstawienie zgromadziło wielu gości, m.in.: wójta Gminy Błędów - Pana Marka Mikołajewskiego z małżonką,  sekretarza Gminy Błędów - Pana Jacka Adamskiego z małżonką, radnych naszej gminy: Panią Teresę Jakubczyk, Pana Dariusza Rybaka, Dyrektora Oddziału Banku Spółdzielczego w Błędowie -  Pana Karola Majewskiego. Swoją  obecnością zaszczycili nas również:  Ks. Proboszcz Ewaryst Tomasiewicz, Dyrektorzy szkół: Pan Krzysztof Kazimierczak, Pani Marianna Szewczyk, Pani Małgorzata Krasuska i Pani Zofia Michalak, nauczyciele naszej szkoły                                oraz reprezentanci  firm:  Eurosad – Jan Kołacz,  Antom – Dariusz Zapadka, dwutygodnika „Jabłonka” – Paulina Omen,  Piekarni Wilków – Tomasz Gołuch oraz Agnieszka Gorzelewska, Marta Kuberska i Bożena Strzemiecza  reprezentujące firmę Ciepiela Technology Promotion.
                Po raz trzeci przedstawienie zostało odegrane w niedziele, 17 marca.
                Szczególne podziękowania za pomoc w zrealizowaniu przedsięwzięcia składamy na ręce Pana Dariusza Trójkowskiego, który użyczył nam sprzęt nagłaśniający, Pana Dariusza Bachowicza, ponieważ stworzył oprawę muzyczną, Paniom: Marzenie Rybickiej, Annie Latoszek, Marioli Noga i Justynie Górskiej za przygotowanie sali i obsługę zaproszonych gości, firmie ,,Jadłodajnia – Paweł Jackowski z Grójca” za poczęstunek i Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. Równie serdeczne i gorące podziękowania kierujemy do rodziców dzieci biorących udział w spektaklu za przygotowanie strojów i zaangażowanie.

---------zobacz zdjęcia---------

 


4-9.02.2013

OBÓZ MATEMATYCZNY W MURZASICHLE
            Dnia 04.02.2013r. o godzinie 7:00 rano wyruszyliśmy na sześciodniowy obóz matematyczny do Murzasichle. Opiekę nad nami sprawowali nauczyciele: Pan Dariusz Bachowicz, Pani Anna Dudek, Pani Mariola Rusinowska i Pani Magdalena Wieczorek. Towarzyszyła nam również Pani Dyrektor. Obóz odbył się dzięki realizowanemu w naszej szkole projektowi Szkoła Równych Szans – IV Edycja. Był współfinansowany z środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
            Codziennie odbywały się zajęcia matematyczne, na których wykonywaliśmy bryły geometryczne, uczyliśmy się haftu matematycznego i doskonaliliśmy inne umiejętności związane z matematyką. Byliśmy podzieleni na dwie grupy, podczas gdy jedna spędzała czas na świeżym powietrzu, druga pilnie pracowała na zajęciach. Czas wolny spędzaliśmy na stoku. Zjeżdżaliśmy na sankach, jabłuszkach i oponach. Byliśmy w Białce Tatrzańskiej, gdzie wspaniale bawiliśmy się w ciepłych wodach termalnych. Uczestniczyliśmy także w spotkaniu z góralem, który opowiadał o zwyczajach i tradycjach góralskich. Podczas obozu zwiedziliśmy stolicę polskich gór – Zakopane. Niewątpliwą atrakcją był wjazd na Gubałówkę oraz zjazd z Butorowego Wierchu na wyciągu krzesełkowym. Mogliśmy podziwiać cudowną górską scenerię, byliśmy też świadkami niespotykanych tu od dawna opadów śniegu.
            Mimo wielu zajęć wracaliśmy wypoczęci i pełni wrażeń. Spędzony w górach czas wykorzystaliśmy bardzo efektywnie, dzieląc go na naukę i zabawę. Obóz matematyczny będzie dla nas na pewno miłym wspomnieniem!  
            Uczniowie

---------zobacz zdjęcia---------


 

Dnia 23 stycznia 2013 roku uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Marioli Rusinowskiej przygotowali apel z okazji Dnia Babci i Dziadka. Celem spotkania było okazanie szacunku osobom starszym, zacieśnianie więzi rodzinnych.
Na program złożyły się:

piosenki w wykonaniu przedszkolaków, przygotowane przez p. Joannę Jankowską;

Uroczystość spotkała się z dużym uznaniem licznie przybyłych gości. Po części artystycznej dzieci zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na poczęstunek przygotowany przez rodziców.


 

06.01.2013

                6 stycznia, w święto Trzech Króli, odbył się w naszej szkole „Wieczór kolęd”. Uroczyste spotkania z tej okazji organizowane są już od kilkunastu lat.  Od dwóch lat tradycyjne Jasełka zastępują śpiewy kolędowe. Nie ma w polskim repertuarze religijnym pieśni, które bardziej  przemawiałyby do ludzkich serc. Zawarte w nich uczucia czci dla Najświętszej Panny i Dzieciątka są czyste, delikatne i naładowane ogromną dawkę słodyczy i delikatności.
            Uroczystość zorganizowana dla społeczności lokalnej rozpoczęła się o godzinie 17:30. Składała się z dwóch części.  Pierwszą otworzyła zaśpiewana przez przedszkolaków pastorałka. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie teatralne przygotowane  przez uczniów klasy III pod kierunkiem Pani Haliny Rabi. Przedstawienie pt ,,Nie jesteś sam” oparte na motywach baśni o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach  wzbudziło ogromny entuzjazm wśród zgromadzonych. Przepiękna gra naszych małych aktorów, przygotowane (specjalnie na tę okoliczność) stroje i wyszukana dekoracja nadawały bardzo profesjonalny charakter występowi, który przygotowany został na zajęciach ,,Dzieciństwo w świecie baśni” (prowadzonych w ramach projektu Szkoła Równych Szans – Edycja IV). Na drugą część spotkania złożyły się śpiewy kolędowe wykonywane przez uczennice (Aleksandra Gołuch, Agata Witczak i Dominika Stańkowska), scholę parafialną (Monika Sieradzan, Ewa Stróżyk, Klaudia Skoniecka, Paulina Jaskólska, Paulina Krawczyk, Joanna Szewczyk, Daria Rybak,  Dariusz Trójkowski) i zespół złożony z absolwentów naszej szkoły (Renata Sokołowska, Hanna Rybak, Magdalena Kuś, Anna Witczak, Małgorzata Słomka, Renata Rupiewicz, Joanna Szewczyk, Sylwester Nowocien, Janusz Sokołowski.  Kolędy, kołysanki i pastorałki odśpiewane zostały przy akompaniamencie stworzonym przez Dariusza Bachowicza (akordeon, keyboard), Mariolę Nogę (skrzypce), Artura Jeżewskiego i Jakuba Kuś (akordeon), Mateusza Noga (ograny), Dariusza Trójkowskiego i Tomasza Gołucha (gitara). Na fletach zagrali uczniowie klasy 4 i 5.
            Nad przebiegiem uroczystości czuwał Pan Dariusz Bachowicz. Dekorację wykonała Pani Renata Kołacz, a słodki poczęstunek został ufundowany przez piekarnię Smoleń z Nowego Miasta.   Na zakończenie została przeprowadzona zbiórka pieniężna. Zebrane pieniążki przeznaczono na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych znajdujących się pod opieką stowarzyszenia „Szlakiem Tęczy” z siedzibą w Nadarzynie i nagłośnienie.

---------zobacz zdjęcia---------


Konkursy polonistyczne i biblioteczne:
W bieżącym roku szkolnym zostały zorganizowane 3 konkursy.  Uczniowie przygotowywani byli na zajęciach bibliotecznych lub zajęciach świetlicowych przeprowadzonych  w ramach projektu Szkoła Równych Szans – Edycja IV.

 1.  W październiku został przeprowadzony Ogólnopolski Test Ortograficzny

W konkursie wzięły  udział uczennice z klasy VI;  Monika Pyrzak, Magdalena Wierzbicka, Roksana Pietrzak, Paulina Karbowiak, Dominika Nowocin.
Liczba uczestników z całej Polsce to 2815. W naszej szkole najwyższe miejsce zajęła Monika Pyrzak (16 miejsce). Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania.

W listopadzie został przeprowadzona ogólnopolska  olimpiada przedmiotowa z języka polskiego  OLIMPUS

W konkursie wzięli udział uczniowie klasy V; Agata Witczak, Dominika Stańkowska, Dominik Wojtunik, Dominik Łukasiewicz,  Weronika Jaworek, Aleksandra Gołuch.
Konkurs dotyczył wiedzy polonistycznej; literatury, gramatyki, poprawności ortograficznej. Najlepszy wynik uzyskała Agata  Witczak - 78% jej testu stanowiły odpowiedzi poprawne. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania.

 1. 20 grudnia odbył się konkurs pod hasłem ,Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Dotyczył książki  ,,Król Maciuś Pierwszy”.  Zorganizowany został w związku z zakończeniem roku Janusza Korczaka.  Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na napisaniu opowiadania lub wierszyka związanego ze szczęśliwym dzieciństwem. Druga na napisaniu testu dotyczącego książki.  W konkursie wzięło udział 11 osób (z klas od IV do VI).  Pierwsze miejsce zajął Bartek Wąsiewicz (uczeń klasy 4). Drugie miejsca: Iwona Głąb, Mikołaj Szymański, Mateusz Skarzyński. Dzieci otrzymały nagrody od wydawnictwa GWO ; plany lekcji, długopisy, smycze do kluczy.

 

---------zobacz zdjęcia---------


21.12.2012

Wigilia

,, Nie jesteś sam’’ – takie hasło przyświecało tegorocznej szkolnej wigilii w PSP w Lipiu, która odbyła się 21 grudnia 2012r. Na uroczystość wigilijną przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele rady gminy, emerytowani pracownicy szkoły, nauczyciele, rodzice uczniów biorących udział w uroczystości, przedstawiciele rady rodziców, rodzice kl. IV przygotowujący wieczerzę wigilijną. Uroczystość ta rozpoczęła się od wystawienia inscenizacji pt.,, Królewna Śnieżka’’ z przesłaniem i motywem świąt w wykonaniu uczniów kl. II i III pod kierunkiem pani Haliny Rabi. Nie zabrakło również śpiewu i grania na fletach pięknych kolęd w wykonaniu uczniów kl. IV, V i VI pod kierunkiem pana Dariusza Bachowicza. Po części wstępnej nastąpiła część główna, wspólne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Wszystkim, którzy przyczynili się do tak wzniosłej atmosfery i podarowania nam chwil na świąteczną refleksję      Dziękujemy!

---------zobacz zdjęcia---------


20.12.2012

Uczniowie klasy pierwszej wystawili tetrzyk kukiełkowy "Czerwony Kapturek" dla uczniów klasy II, III, Oddziału przedszkolnego i maluchów z punktu przedszkolnego w ramach podsumowania pierwszego etapu realizacji projektu " Dzieciństwo w świecie baśni"

---------zobacz zdjęcia---------


07.12.2012

Biwak

---------zobacz zdjęcia---------


05.12.2012

Zbieramy puszki

---------zobacz zdjęcia---------


05.12.2012

Przedstawienie o Rybaku i Złotej Rybce

---------zobacz zdjęcia---------

 


 

…Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć czegoś o przyszłym losie. Jako, że Święty Andrzej został uznany za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka…
W myśl tradycji w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu w dniu 29 listopada 2012r. odbyła się Zabawa Andrzejkowa, podczas której mieliśmy okazję poznać andrzejkowe wróżby i wspólnie w nich uczestniczyć.
W pierwszej części zabawy odbyło się przedstawienie przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów z klasy V pod przewodnictwem Pani Eweliny Malczewskiej i Pani Renaty Kołacz. Następnie wrażeń i niezwykłości dostarczyły zgromadzonym uczniom i rodzicom wróżby przeprowadzone przez nasze szkolne czarownice, bo jak mówi przysłowie…"Na Św. Andrzeja błyska pannom nadzieja", a prawdziwy kominiarz Pan Mariusz Jaskólski z Korporacji Kominiarzy Polskich w Skierniewicach miał dopomóc w spełnieniu się wróżb. Pierwszą wróżbę dla szkoły  wylosowała Pani Dyrektor Janina Bachowicz, czy się spełni? … zobaczymy…
W ostatniej części zabawy, wszyscy uczestnicy zabawy mogli się pobawić przy dźwiękach muzyki zorganizowanej przez uczniów klasy V pod kierownictwem Pana Roberta Sobczaka i wziąć udział w Konkursie na Najciekawszy Strój:
I miejsce Julka Łukasiewicz
II miejsce Agata Witczak
III miejsce Oliwka Kołacz
Serdecznie dziękujemy Pani Renacie Sokołowskiej i Pani Katarzynie Dębowskiej za pomoc przy wykonaniu scenografii do przedstawienia, oraz rodzicom naszych aktorów za przygotowanie strojów do występu.
…i jeszcze jedno przysłowie, oddające w pełni warunki pogodowe w dniu naszej zabawy „Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota”… a grudzień tuż, tuż…

---------zobacz zdjęcia---------


20.11.2012

Prawa Dziecka

---------zobacz zdjęcia---------

 


19.11.2012

Przedstawienie o Rybaku i Złotej Rybce

---------zobacz zdjęcia---------

 


17.11.2012

WIECZÓR LISTOPADOWY W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W LIPIU

Pieśni patriotyczne stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego. Zawsze łączyły Polaków w trudnych momentach historii kraju, teraz połączyły społeczność lokalną Lipia. W 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 10 rocznicę nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu odbył się, zorganizowany po raz pierwszy, wieczór pieśni patriotycznej pod hasłem „Droga do…” 
Ta szczególna uroczystość miała miejsce  w  sobotę (17.11.2012r.) o godzinie 16-tej w budynku naszej szkoły. Wieczór wypełnił okolicznościowy program artystyczny składający się z dwóch  części. Na wstępie uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn, oddając w ten sposób hołd naszej Ojczyźnie. Uczniowie deklamowali piękne wiersze o tematyce patriotycznej, przeplatając je wzruszającymi pieśniami np. „Rozkwitały pąki białych róż”. Ta część imprezy przygotowana została pod kierunkiem nauczycieli: p. Kazimiery Zaraś i p. Dariusza Bachowicza. Do programu włączyła się również SCHOLA, która wykonała m.in. utwór „Deszcz jesienny”. Drugączęść wieczornicy rozpoczęto brawurowym wykonaniem poloneza Ogińskiego. Na akordeonach zagrali: Artur Jeżewski i Dariusz Bachowicz, na skrzypcach Mariola Noga.Po wersji instrumentalnej nastąpiła część śpiewająca, w której wystąpili absolwenci szkoły: Renata Sokołowska, Zenon Lotolc, Sylwester Nowocin i Janusz Sakowski. Którzy wraz z publicznością śpiewali znane pieśni i piosenki patriotyczne. Nad całością programu czuwał Dariusz Bachowicz.  Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: przedstawiciel władz gminnych p. Adamski z małżonką i ksiądz Ewaryst. Rada Rodziców przygotowała smaczny poczęstunek.  Szczególną atmosferę podkreślały: dekoracja sali, którą tworzyły biało-czerwone kwiaty w wazonach oraz nastrojowe świece umieszczone na kameralnych stolikach dla gości. Tworzyło to nastrój sprzyjający zadumie i niecodziennym refleksjom.  Pani dyrektor Janina Bachowicz dziękując artystom  za występ, mieszkańcom i zaproszonym gościom za przybycie zaprosiła do udziału w kolejnych koncertach: np. planowanym w styczniu koncercie kolęd.

---------zobacz zdjęcia---------


 

08.11.2012

Zgodnie z tradycją dnia 8 listopada 2012 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowiczaw Lipiu Miała miejsce uroczystoć ślubowaniai pasowania na ucznia 10 pierwszoklasistów. Przed rodzicami, nauczycielami , p. Dyrektor Ewą Pietrzak z Niepublicznego Przedszkola w Rożcach, Sekretarzem Gminy Błędów p. Jackiem Adamskim, p. Dyrektor Janiną Bachowicz oraz wychowawczynią Jolantą Szewczyk uczniowie pochwalili się swoimi umiejętnościami recytując wiersze i śpiewając piosenki. Po pięknym programie artystycznym , oklaskach oraz pochwałach Pani Dyrektor dzieci przystapiły do ślubowania. Ostatnim etapem oficjalnej części było pasowanie każdego dziecka n aucznia i wręczenie upominków. Pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców osłodził święto pierwszakomi zaproszonym gościom.

---------zobacz zdjęcia---------


 

31.10.2012

---------zobacz zdjęcia---------


25.10.2012

Dnia 25.10.2012r. przyjechał do naszej szkoły pisarz Wiesław Drabik - autor krótkich wierszyków i mnóstwa zagadek dla najmłodszych. Spotkanie było bardzo ciekawe, nawet starsi uczniowie zaangażowali się we wspólną zabawę. Pan Drabik okazał się niezwykle sympatycznym człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Rozbawiał słuchaczy swoimi wierszykami i rymowankami, które wymyślał podczas spotkania.  Odpowiadał także na nasze pytania. Dzięki temu dowiedzieliśmy się  m.in. że swoją przygodę pisarską rozpoczął od ułożenia wierszyka dla swojej córki i, że napisał w sumie ponad 180 utworów. Po spotkaniu można było kupić jego książeczki opatrzone autografem.

---------zobacz zdjęcia---------


15.10.2012

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Dzień Komisji Edukacji Narodowej odbył się  15.10.2012r. Krótką inscenizację przygotował opiekun samorządu szkolnego pan Robert Sobczyk. W przedstawieniu uczestniczyły dzieci z klasy 5. Po przedstawieniu nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali z rąk pani Dyrektor nagrody. Obecny na akademii Sekretarz Gminy wręczył pani Dyrektor Nagrodę Wójta. Na zakończenie Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodką niespodziankę – pyszne torty.

<<<<<<zobacz zdjęcia>>>>>>>


12.10 2012

12 października 2012 r. odbył się apel poświecony bezpiecznej drodze do szkoły. Uczniowie klas IV-VI zapoznali wszystkich z przepisami ruchu drogowego i ich przestrzeganiu. 

----------zobacz zdjęcia-----------


10.10.2012

10 października (w środę) klasy od trzeciej do szóstej wyjechały na wycieczkę do Teatru Rampa na przedstawienie pod tytułem ?Tajemniczy ogród?. Jechały z nami Panie: Anna Dudek i Magdalena Wieczorek oraz Pan Dariusz Bachowicz.
Wycieczka rozpoczęła się wyjazdem spod szkoły o godzinie 8:00.  Do teatru dojechaliśmy  dwie godziny później. W oczekiwaniu na rozpoczęcie spektaklu udaliśmy się na pobliski plac zabaw. Spektakl rozpoczął się o 11-tej. Krótka przerwa nastąpiła po godzinie pasjonującego przedstawienia, a później obejrzeliśmy drugi akt.
Po zakończeniu poszliśmy na krótki spacer po Starym Mieście.  Następnie udaliśmy się do Centrum Janki, aby się posilić.
Uśmiechnięci i zadowoleni wracaliśmy do Lipia. Dzięki adaptacji książki F.H.Burnett mogliśmy na nowo obcować z naszą szkolną lekturą.

---------zobacz zdjęcia----------


SKO czyli Szkolne Kasy Oszczędności to jedyny w Polsce program edukacji finansowej umożliwiający najmłodszym dzieciom poznanie zasad działania usług finansowych w praktyce. Nasza szkoła przystąpiła do programu we wrześniu 2012 r. a koordynatorem i jednocześnie opiekunem jest pani Magdalena Wieczorek. Do oszczędzania przystąpiło na razie 25 uczniów jednak mamy nadzieję że liczba ta wrośnie. Wszelkich informacji udziela opiekun SKO 


28.09.2012

28 września 2012 w naszej szkole świętowano II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod okiem p. M. Wieczorek. Akcja rozpoczęła się krótkim Apelem po którym uczniowie klas IV-VI przystąpili do testu podczas którego wyłoniono 3-osobową komisję egzaminaczyjną. Pozostali uczniowie brali udział w grze "Kto szybciej" oraz w egzaminie ze znajomości tabliczki mnożenia. Zwycięzcy konkursów zostali obdarowani drobnymi prezentami oraz ocenami celujacymi z matematyki.21.09.2012

WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA

> 21.09.2012 r. naszą szkołę odwiedził Ks. Biskup Marian Duś. Najpierw uczestniczył w lekcji religii w klasy 4 i obserwował jak prowadzone są zajęcia przez naszego katechetę. Później odbyło się przedstawienie zorganizowane przez pana Dariusza Bachowicza. W inscenizacji brały udział dzieci z klasy 4, 5 oraz 2. Po skończonym przedstawieniu jego uczestnicy oraz organizator stanęli z Ks. Biskupem do wspólnej fotografii.  Ks. Biskup upamiętnił pobyt w naszej szkole wpisując się do kroniki szkolnej.

<<<zobacz zdjęcia>>>


3.09.2012

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

<<<zobacz zdjęcia>>>