Rok szkolny 2011/2012


 


ROK KORCZAKA

Rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusza Korczaka.
Był on pedagogiem, pisarzem, działaczem społecznym, lekarzem. Zasłynął jednak z ogromnej miłości do dzieci. Dla tych najbiedniejszych i najbardziej pokrzywdzonych założył Dom Sierot. Zginął w obozie hitlerowskim w Treblince dobrowolnie towarzysząc wychowankom swego sierocińca.
Jego najsłynniejsze książki to „Kajtuś Czarodziej” i „Król Mariusz Pierwszy” .
Akcje przeprowadzane w naszej szkole w związku z ROKIEM KORCZAKA to przede wszystkim głośne czytanie kolejnych rozdziałów z książki „Król Maciuś Pierwszy”. Czytanie odbywa się w każdą środę, po długiej przerwie.
Odbyło się także przedstawienie, które przybliżyło uczniom tragiczne wydarzenia z czasów wojny. Przedstawienie zostało przygotowane przez Panią Zaraś, a udział w nim wzięli uczniowie klas starszych.
W przyszłym roku planujemy konkurs, zachęcamy więc do uważnego czytania książek pisarza.
 


11. 05. 2012r.
WYCIECZKA DO POWSINA I WILANOWA

Dnia 11 maja odbyła się wycieczka do Warszawy. Została zrealizowana w ramach projektu SRS. Wzięli w niej udział uczniowie z klas 3, 4, 5, 6. Opiekunami byli: Pani Dyrektor, Pani Anna Dudek, Pani Magdalena Wieczorek i Pan Dariusz Bachowicz.
Zwiedziliśmy Wilanów i Powsin.
W Wilanowie uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Z wizytą u króla”, zwiedzili także wilanowski pałac.
W Powsinie mieli okazje brać udział w lekcji, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia przyrodnicze i zobaczyć z bliska przeróżne gatunki roślin.
Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie i opiekunowie wracali z uśmiechem na ustach.


 


08. 05. 2012r.
ŚWIĘTA MAJOWE

„Witaj maj, trzeci maj, u Polaków błogi raj!” – tą znaną pieśnią uczniowie naszej szkoły rozpoczęli uroczystość poświęconą świętom majowym. Swoje patriotyczne uczucia oddali w przygotowanym przez siebie montażu słowno-muzycznym. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich klas starszych. Nad przebiegiem uroczystości czuwała pani Anna Dudek.
 


30. 03. 2012r.
ŚLADAMI CHOPINA

W ramach projektu SRS w naszej szkole obchodziliśmy ROK FRYDERYKA CHOPINA. Uczniowie brali udział w różnorodnych formach zajęć edukacyjnych. Odwiedzili warszawskie muzeum, które poświęcone jest życiu i twórczości wielkiego kompozytora. Uczestniczyli w biwakach i zajęciach prowadzonych pod hasłem „Śladami Chopina” Uwieńczeniem tych działań była dzisiejsza uroczystość. Uczniowie przygotowywali się do niej przez kilka tygodni.
Na początku zaprezentowali książki związane z muzykiem. Krótko omówili ich tematykę i zachęcili do czytania. Następnym punktem programu był pokaz slajdów nad którym pracowała klasa 5. Klasy 4 i 6 miały okazje pokazać swoje talenty aktorskie w przedstawieniu przygotowanym na tę okoliczność. Podsumowaniem uroczystości był konkurs, podczas którego uczniowie musieli wykazać się naprawdę wnikliwą wiedzą. Zwycięzcą został Jakub Mirkowski.
Dzięki projektowi uczniowie znacznie pogłębili wiedzę o polskiej muzyce klasycznej, ale także mieli możliwość wsłuchać się w jej dźwięki, co pozwoli kształtować im przyszłe gusta muzyczne.
Za projekt odpowiedzialni byli: pani Anna Dudek i pan Dariusz Bachowicz.

 


21.03.2012

Konkurs piosenki angielskiej

21 marca 2012r. w naszej szkole odbył się IV Szkolny Festiwal Piosenki Angielskiej. W tym roku uczniowie występowali w dwóch kategoriach - klasy młodsze (I - III) i klasy starsze (IV - VI). W pierwszej kategorii wygrała Martyna Karpińska z klasy II, w drugiej - Agata Witczak z klasy IV. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i nagrody, które ufundował Wójt Gminy Błędów P. Marek Mikołajewski. Festiwal zakończyli uczniowie klasy III, krótkim przedstawieniem pt. "Kopciuszek", oczywiście w języku angielskim.

<<<<<>>>>


09.03.2012

Biwak

<<<<<>>>>>


28.02.2012

<<<<<<>>>>>

 


14.02.2012

14 lutego 2012 roku w PSP w Lipiu odbył się Walentynkowy Bal Przebierańców. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice bawili się wspólnie od godziny 15 – stej  do 20 – stej.   Rodzice przygotowali poczęstunek, a do tańca przygrywał zespół muzyczny. Podczas zabawy zostały rozdane walentynki przygotowane przez uczniów. Następnie został przeprowadzony konkurs na najbardziej oryginalne przebranie, którego zwycięzcą został uczeń zerówki. Wszyscy uczestnicy zabawy mogli głosować na laleczki wykonane przez uczniów w ramach akcji UNICEF „Wszystkie Kolory Świata” (koordynatorem akcji była pani Magdalena Wieczorek). Pierwsze miejsce (28 głosów) zajęła laleczka o imieniu Julitta wykonana przez  Mateusza Skarzyńskiego  i  Agatę Witczak. O godzinie 19 –stej. odbyła się licytacja laleczek. Aukcje przeprowadzili uczniowie:  Maciej Zapadka, Dominika Stańkowska, Natalia Świdzińska oraz Dominik Grzeszczyk. Najdroższa laleczka została sprzedana za 80 zł.  Zebrana  kwota w wysokości 914 zł, została wpłacona  na konto UNICEF. Dochód będzie przeznaczony dla dzieci z Sierra Leone. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wzięli udział w licytacji i tym, którzy byli zaangażowani w przygotowanie zabawy walentynkowej.

<<<<<>>>>>


08. 02. 2012r.
DBI
O popularności Internetu w naszym codziennym życiu świadczą organizowane w bliskim odstępie czasowym dwie akcje; Dzień Bezpiecznego Internetu (08. 02.) oraz Tydzień z Internetem (od 28. 02. do 05.03).
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej i ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu.
Tydzień z Internetem ma na celu popularyzację Internetu wśród osób starszych.
W ramach DBI w naszej szkole została przeprowadzona (wśród uczniów) ankieta dotycząca korzystania z Internetu, pojawiła się gazetka informująca o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, zostały przeprowadzone lekcje dotyczące tego tematu, a uczniowie klas IV i V i VI przygotowali kilka krótkich scenek ukazujących zgubne skutki internetowego uzależnienia.
Za całość odpowiedzialna była pani Anna Dudek.
* Rodziców odsyłamy do zakładki publikacje.

 

 


22.01.2012

Obóz matematyczny w Murzasichle w ramach projektu Szkoła Równych Szans. III edycja współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Wczesnym rankiem dn. 22 stycznia 2012r. wyruszyliśmy na pięciodniową wycieczkę do Murzasichle. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy trzeciej, czwartej, piątej i szóstej. Opiekę nad nami sprawowała pani dyrektor wraz z nauczycielami: panią Anną Dudek, Magdaleną Wieczorek i panem Dariuszem Bachowiczem. Wszyscy byliśmy bardzo radośni i przejęci. Po załadowaniu bagaży i sprawdzeniu listy obecności ruszyliśmy w drogę. Podczas podroży do "śnieżnej krainy", zatrzymaliśmy się w Krakowie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Gdy wyjechaliśmy z Krakowa czekaliśmy już tylko, aby zobaczyć góry. Na miejscu byliśmy około godziny 17. Podzieleni na grupy zakwaterowaliśmy się w swoich pokojach. Potem zjedliśmy kolację. Pobyt w górach był bardzo urozmaicony nie tylko atrakcjami sportowymi i turystycznymi. Codziennie odbywały się zajęcia z matematyki. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Gdy jedna miała zajęcia druga mogła wyszaleć się na stoku. Zjeżdżaliśmy wtedy na specjalnie przygotowanych do tego oponach, jabłuszkach i sankach. Niezapomnianym przeżyciem była jazda na skuterach śnieżnych. Do pensjonatu wracaliśmy zmęczeni i mokrzy ale z uśmiechem na ustach. We wtorek pojechaliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej na kąpiel w ciepłych wodach termalnych. Bawiliśmy się tam ponad dwie godziny. Jeszcze tego samego dnia została zorganizowana dyskoteka, na której tańczyliśmy do późnego wieczora. Niezapomnianym wrażeniem i przeżyciem był kulig. Po Tatrzańskim Parku Narodowym mknęło , jeden za drugim, dwanaście koni zaprzęgniętych w sanie. W czasie przejażdżki podziwialiśmy piękne, górskie widoki. Na leśnej polance rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. W czwartek, po śniadaniu, wyruszyliśmy autokarem, na wycieczkę do Zakopanego. Na początku wjechaliśmy kolejka linowa na Gubałówkę, a potem odbyliśmy długi spacer na Butorowy Wierch. Następnie mieliśmy czas wolny na zakupienie pamiątek i wysłanie pocztówek. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze sanktuarium na Krzeptówkach. W piątek, z ogromnym żalem, musieliśmy opuścić nasze piękne góry. Wracaliśmy jednak wypoczęci i zadowoleni. Podczas obozu poszerzyliśmy swoja wiedzę matematyczna, mogliśmy podziwiać przepiękna polska przyrodę, uczestniczyć w rożnych zabawach sportowych i korzystać z wielu rożnych atrakcji. Wycieczka bardzo nam się podobała, żałujemy że trwałą tak krótko i mamy nadzieje ze następna będzie równie udana!

 

<<<<<>>>>>


06.01.2012

Koncert kolęd

Kolędowanie to piękny obyczaj, cechujący się serdeczną poufałością wobec Narodzonego Dzieciątka. Jest to tradycja obchodzona radośnie już od czasów Rzymian, przekazywana z pokolenia na pokolenie, a jednak zanikająca w ostatnim czasie... więc w myśl tradycji i powiedzenia „muzyka łagodzi obyczaje i zbliża ludzi” w Święto Trzech Króli 6 stycznia 2012 r. o godz. 17:30 w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu rozpoczęło się wspólne kolędowanie pod nazwą „Bóg się rodzi…”  Uroczystość rozpoczęła się krótkim powitaniem przybyłych gości, mieszkańców, rodziców, absolwentów, nauczycieli i dzieci przez Panią Dyrektor Janinę Bachowicz. Pierwszą część otworzyły dzieci z oddziału przedszkolnego z kolędą „Świeć gwiazdeczko mała świeć”, by wprowadzić publiczność w klimat uroczystości. Uczniowie z klas starszych zaśpiewali kolędy i pastorałki te znane „Jest taki dzień”, śpiewane przy każdej okazji, i te mniej słyszane „W Dzień Bożego Narodzenia” w języku angielskim i hiszpańskim. Po krótkiej przerwie i słodkim poczęstunku ufundowanym przez Zakład Cukierniczo - Piekarniczy SMOLEŃ z Nowego Miasta rozpoczęła się druga część uroczystości, kolędą zagraną przez uczniów na fletach „Anioł pasterzom mówił”. Pieśni pasterskie, kołysanki i kolędy w wykonaniu dziewcząt ze scholi pod przewodnictwem Ewy Stróżyk, Panów Zenona Lotolca i Sylwestra Nowocina przy dźwiękach akordeonu – Artur Jeżewski, skrzypiec – Pani Mariola Noga, gitary – Dariusz Trójkowski, zachęciły do wspólnego śpiewu przybyłych gości. Nad całością uroczystości czuwali organizatorzy Pan Dariusz Bachowicz i Pani Halina Rabi. Dekorację sceny przygotowała Pani Renata Kołacz z Panią Moniką Ciepieńką, Panią Iwoną Dudek i Panią Katarzyną Dębowską. Występy dzieci, absolwentów, rodziców zostały nagrodzone gromkimi brawami. Skłoniły wszystkich do zadumy, wspomnień oraz refleksji nad istotą Świąt, bo zachęciły do wspólnego śpiewu przybyłych gości, „bo …kto wie czy za rogiem, nie stoją Anioł z Bogiem? Nie obserwują zdarzeń, i nie spełniają marzeń?...”
<<<<>>>>


21.12.2011

Wigilia

Dnia 21 grudnia odbyła się w naszej szkole Wigilia Bożego Narodzenia.
Jak co roku, zasiedliśmy do stołu, aby wspólnie przeżyć te chwile -zwiastujące nadejście Pana Jezusa. Atmosfera uroczystości była bardzo podniosła, a wspólne śpiewanie kolęd podkreśliło jej niezwykły charakter. Uczniowie z klasy drugiej czwartej i piątej (pod kierunkiem p. H. Rabi i p. A. Dudek) przedstawili inscenizację „Dziewczynki z zapałkami”. Następnie pomodliliśmy się i połamaliśmy opłatkiem – życząc sobie wszystkiego najlepszego na nadchodzące święta. Ostatnim punktem uroczystości był postny posiłek, w którego przygotowanie zaangażowani byli rodzice uczniów z naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy!
<<<<>>>>


16.12.2011

Biwak

<<<<>>>>


08.12.2011

Wycieczka do Muzeum Chopina Warszawie

<<<<>>>>


25.11.2011

Biwak

W ramach projektu Szkoła Równych Szans w szkole organizowane są zajęci pod hasłem „Śladami Fryderyka Chopina”. Pod takim właśnie hasłem w dniu 25 listopada odbył się biwak. Aby uczcić dwusetną rocznicę urodzin wielkiego kompozytora uczniowie naszej szkoły, podczas spotkania przygotowywali materiały; do wykonania slajdów, albumów i inscenizacji upamiętniającej sławnego Polaka. Dzieci mogły korzystać z Internetu i biblioteki szkolnej, w której zgromadzono dość pokaźną kolekcję książek związanych z Chopinem. Słuchaliśmy także jego utworów puszczanych z płyt CD. Stałym elementem naszych biwaków jest wspólne przygotowanie posiłków (spaghetti, frytki, kanapki) i zabawy na sali gimnastycznej. Czas spędzony w szkole został w pełni wykorzystany na naukę i zabawę. Opiekę pełnili pan Dariusz Bachowicz, Janusz Major i pani Anna Dudek.
W ramach projektu Szkoła Równych Szans. III edycja współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

<<<<>>>>


24.11.2011

Zabawa andrzejkowa

„W noc Św. Andrzeja, cień wosku ukaże, co ci życie niesie w darze”
Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej –
w wigilię św. Katarzyny. Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą i niezwykła też była zabawa andrzejkowa, która odbyła się 24 listopada w Szkole Podstawowej w Lipiu, zorganizowana przez P. Renatę Kołacz. Tajemnicze wróżby i czary przeprowadziły Mamy - Czarodziejki i Tata – Czarodziej, dzieci z oddziału przedszkolnego razem z uczennicami z klasy VI. Do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił wodzirej ze swoją asystą, który rozbawił i młodszych, i starszych uczestników imprezy, a słodki poczęstunek w formie bufetu przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem P. Magdaleny Wieczorek. Uwieńczeniem uroczystości było puszczenie lampionów, które poszybowały w górę ozdabiając niebo swoimi kolorami.
Serdecznie dziękujemy Dyrektorom Oddziałów Banku Spółdzielczego Biała Rawska i Banku Spółdzielczego Grójec w Błędowie za udzielone wsparcie finansowe, bez którego niemożliwe by było zaproszenie grupy artystycznej z wodzirejem, rodzicom za pomoc w przygotowaniu dekoracji i wypożyczeniu strojów, nauczycielom za przybycie i pomoc w opiece nad uczestnikami oraz paniom z obsługi za utrzymanie porządku. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, by przenieść je w świat marzeń i fantazji, natomiast Nam wszystkim dostarczają radości i możliwości do oderwania się choć na chwilę od trudów codzienności.

 <<<<>>>>

 


10.11.2011

Ślubowanie klasy pierwszej

<<<<>>>>


09.11.2011

Rocznica Odzyskania Niepodległości

<<<<>>>>


28.10.2011

Wszystkich Świętych

<<<<>>>>


27.10.2011

"My jesteśmy straszne stwory"
27 października 2011 roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji „Halloween" podczas, której dzieci w przedszkolu przebrały się za stworki - upiorki i pomalowały twarze na wzór potworków. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach sprawnościowych i zabawach, a przede wszystkim dobrze się bawiły. Dominującymi kolorami w Halloween były - kolor czarny i pomarańczowy. Rodzice zadbali o halloweenowy wystrój sali - lampiony wykonane z dyń, pocięte worki, rozwieszone balony oraz nietoperze, wyklejanki dyniowe i chusteczkowe duszki w wykonaniu przedszkolaków. Na koniec wszyscy uczestnicy zjedli wampirkowe kanapki.
 

<<<<>>>>


22.10.2011

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

Wycieczką do Arboretum i do Muzeum Lasu w Rogowie w dniu 22 października 2011 r. (sobota) Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipiu rozpoczęła realizację projektu „Szkoła Równych Szans. III edycja” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Podczas aktywnych zajęć w muzeum uczestnicy wycieczki poznawali tajniki życia lasu. Najbardziej aktywni otrzymali nagrody za udział. Następnie wszyscy udali się na spacer po Arboretum, gdzie podziwiali ciekawe rośliny z całego świata, które jak przystało na tę porę roku ubrane były w piękne kolory jesieni. Na zakończenie zajęć dla wszystkich przygotowane było ognisko, na którym odbyło się pieczenie smacznych kiełbasek. Podobnie jak w poprzednich projektach i tym razem (jest to już czwarty projekt w szkole w Lipiu) nie zabraknie ciekawych zajęć. Dla chcących poszerzyć wiedzę matematyczno-przyrodniczą będą zajęcia dodatkowe z wykorzystaniem ciekawego i profesjonalnego sprzętu zakupionego w ramach projektu. Będą również zajęcia sportowe i praca metodami aktywizującymi. Dla najbardziej aktywnych uczestników planowane są wyjazdy podczas ferii i wakacji. W czasie ferii odbędzie się obóz matematyczny w górach, a w czasie wakacji obóz przyrodniczy w Puszczy Białowieskiej.

<<<<>>>>


13.10.2011

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

<<<<>>>>


6.10.2011

Bezpieczna droga

W dniu 6.10.2011 r. uczniowie klasy III przygotowali krótki apel o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. W scenkach przedstawili zasady zachowania się na drodze, przestrzegania znaków drogowych pionowych i poziomych, zachęcali do noszenia świateł odblaskowych na plecakach i kurtkach.

<<<<>>>>


30.09.2011

Centrum Nauki Kopernik

Dnia 30 września 2011 r. 55 uczniów  naszej szkoły wraz z opiekunami odbyło wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą do stolicy. Wycieczka była zorganizowana i sfinansowana w całości dzięki przeprowadzonej X edycji "Złota Puszka" zorganizowanej w maju 2011 r. przez opiekunki PCK. Celem wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Podglądając własności światła dzieci doświadczyły różnego rodzaju iluzji optycznych. Mogły także odkryć skąd bierze się woda w kranie , a skąd prąd elektryczny w gniazdku. Uczniowie słuchali bicia własnego serca a także ukrywali się w bańce mydlanej. Ogrom emocji dostarczyła zabawa w archeologów i budowniczych. Pobyt w CNK dla wszystkich małych odkrywców był czasem wspaniałej zabawy połączonej z zabawą.  

<<<<>>>>


20.09.2011

Sprzątanie Świata

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły jak co roku brali udział  w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było "Segreguj śmieci" . Po zakończeniu akcji uczestnicy mogli odpocząć przy ognisku piekąc smaczną kiełbaskę. akcja została przeprowadzona przez PCK

<<<<<>>>>>


01.09.2011

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

<<<<>>>>