Rok szkolny 2007/2008


3 maja 2008

Wiosenne Biegi Przełajowe o Puchar Wójta – 3 maja 2008 r.

 

Jest już tradycją, że dnia 3 maja w naszej gminie organizowane są Biegi Przełajowe o Puchar Wójta Gminy Błędów. Z naszej szkoły uczniowie wzięli udział w następujących kategoriach:

 

Nasza szkoła w klasyfikacji ogólnej zajęła II miejsce.

 

A oto sukcesy indywidualne naszych uczniów:

 

            w kategorii klas „0

 

     w kategorii kl. I – II dziewczęta

 

W kategorii kl. I – II chłopcy

 

W kategorii klas III – IV dziewczęta

 

W kategorii klas III – IV chłopcy

 

W kategorii klas V- VI dziewczęta

W kategorii Open kobiet drugie miejsce zajęła – Marta Krawczyk -  uczennica klasy VI

 

Zdobywcy miejsc od I do III otrzymali medale i nagrody rzeczowe, od I do V nagrody rzeczowe.  Wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Samorząd Gminy. W imieniu samorządu pamiątkowe dyplomy oraz upominki wręczyli: Wójt Gminy Marek Mikołajewski, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Belniak, Z-ca Wójta Jacek Adamski oraz Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Krzechowicz.

 

 

 


30 kwietnia 2008

Uroczystość Dnia Strażaka 2008 r.

Uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczą w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka. W ramach współpracy z lokalną Ochotniczą Strażą Pożarną uczniowie klas V i VI w dniu 30 kwietnia 2008 r. wzięli udział w zajęciach pokazowych. Naczelnik straży Pan Jacek Jakubczyk zapoznał uczniów z wymogami jakie muszą spełniać członkowie straży. Zaprezentował również sprzęt wykorzystywany podczas akcji, w których biorą udział strażacy.
Następnym akcentem obchodów Święta Strażaka był udział naszej szkoły ze sztandarem w uroczystej Mszy świętej w intencji strażaków i ich rodzin. Po Mszy odbyło się poświęcenie samochodu strażackiego wyposażonego w nowy sprzęt ratowniczy. Następnie uczestnicy mszy przeszli na miejscowy cmentarz, aby złożyć hołd tym strażakom, których nie ma pośród żyjących, a którzy swoją postawą i zaangażowaniem pomagali innym. Udział naszej szkoły w uroczystościach organizowanych przez straż to dowód dobrej współpracy szkoły z organizacjami lokalnymi.
 

 

   


24 kwietnia 2008

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 0, I, II naszej szkoły w raz z opiekunami p. Anną Stokowską, p. Jolantą Szewczyk i Haliną Rabi odbyli wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było przedstawienie w Teatrze "Guliwer" pt.: "Piękna i Bestia" oraz zabawa w Fanta's Park

 

 

 


23 kwietnia 2008

W szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Tematem przedstawienia był sąd nad człowiekiem, który niszczył środowisko. W roli świadków wystąpili: woda, homo sapiens, ryby, dinozaury, ekologia, diabeł , Ewa oraz zapracowania ludzie. Hasłem dnia były słowa:
ekomoda, ekostyl, ekonomia, ekolęk, Przedstawienie przygotowali uczniowie oddziału przedszkolnego pod kierunkiem p. Anny Stokowskiej i p. Eweliny Pietrzyk.
 

 


16 kwietnia 2008

16 kwietnia 2008 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie uczniów z przedstawicielami służby zdrowia z okazji Dnia Służby Zdrowia. Uczniowie klasy II i III wraz z opiekunkami PCK - p. Haliną Rabi i p. Jolantą Szewczyk przygotowali program artystyczny - „ Szkoła zdrowa i wesoła”. Program ten promował zdrowe odżywianie i ruch . Po spotkaniu wszyscy uczestnicy częstowali się sokami owocowymi, przygotowanymi przez rodziców klas I i II oraz jabłkami z tutejszych sadów.
 

 

 


2 kwietnia 2008

PAMIĘTAMY… pod takim hasłem my uczniowie szkoły w Lipiu uczciliśmy pamięć o papieżu Janie Pawle II. W trzecią rocznicę śmierci papieża przygotowaliśmy wspólnie z naszym katechetom Panem Dariuszem Bachowiczem spektakl poetycko – muzyczny.
Treścią spektaklu były niezapomniane słowa papieża skierowane do nas: m.in. „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” wiersze: „Emilii Matce mojej” i „Na Twym pogrzebie”, i piosenki religijne, a szczególnie ulubiona przez papieża „Barka”
W skupieniu i zadumie wysłuchaliśmy wspomnień o Polaku Wszechczasów, a na zakończenie odmówiliśmy wspólnie modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

 

 

 


2 kwietnia 2008

2 kwietnia 2008 r. gościliśmy w naszej szkole „Podróżującą Filharmonię”. Było to już trzecie spotkanie z Panem Marcinem Jóźwikiem, który stosując metody wychowawcze Carla Orffa oraz Weroniki Sherborn przybliża tajniki muzyki różnych narodów. W poprzednich spotkaniach słuchaliśmy muzyki sąsiadów z południa i muzykę Polską.
Podczas dzisiejszego koncertu mieliśmy okazję poznać melodie naszych sąsiadów z zachodu. W programie wysłuchaliśmy utworów wykonanych na:
 

fortepianie:
• "Marsz Turecki" W.A.Mozart
• "RENDEZ-VOUS" Jean Michel Jarre
• "The Maple Leaf Rag" Scott Joplin
• zgadywanki muzyczne
 

gitarze:
• "Romans de amore" V.Gomez
• fragment 9-ej symfonii - L.V.Beethoven (stanowiący hymn Unii europejskiej)
 

trąbce:
• tematy muzyczne z westernu "Siedmiu wspaniałych",
Największe poruszenie wśród widowni wywołała inscenizacja tematu muzycznego z westernu.


 


14 marca 2008

14 marca odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy, zorganizowany przez nauczycielkę pracującą w bibliotece szkolnej, panią Annę Dudek.
Wzięło w nim udział dwudziestu, chętnych uczniów.
Każdej z klas został zaproponowany inny zestaw lektur, odpowiednio dobrany do wieku uczniów.
Klasy I i II miały zapoznać się z wierszami: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima - dwóch polskich poetów dziecięcych, a konkurs dla tych klas odbył się pod hasłem ,,Wokół wierszy Tuwima i Brzechwy,,.
Uczniowie klas starszych mieli zapoznać się z utworami, których geneza wiąże się z powstaniem świata, folklorem ludowym, wierzeniami i fantastyką. I tak, uczniowie z klasy 4 czytali wybrane baśnie braci Grimm, uczniowie z klasy 5 legendy Wandy Chotomskiej, a uczniowie z klasy 6 mity Wandy Markowskiej.
Zdobyte w trakcie domowej lektury wiadomości uczniów, sprawdzono w bardzo trudnych testach pisemnych.
Zostały wyróżnione dwie kategorie wiekowe.
Pierwsza grupowała uczniów z klas: drugiej, trzeciej i czwartej. W kategorii tej, pierwsze miejsce zajęła Anita Biedrzycka –uczennica klasy pierwszej, drugie Dominik Sobczyński – uczeń klasy czwartej i miejsce trzecie Mateusz Kołacz – uczeń klasy trzeciej.
Druga kategoria obejmowała uczniów z klasy piątej i szóstej. Nagrodzone osoby to: Daria Włodarczyk – zajęła miejsce pierwsze, Daria Górska – miejsce drugie i Paulina Wójcik , która zajęła miejsce trzecie. Dziewczęta te są uczennicami klasy piątej.
Uczniowie, którzy w konkursie zajęli pierwsze, drugie i trzecie miejsce zostali nagrodzeni upominkami. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie dostali dyplom i ocenę bardzo dobrą z języka polskiego.
Mamy nadzieję, że organizowanie konkursów czytelniczych przyczyni się do rozwijania gustów czytelniczych i zachęci uczniów do samodzielnego odkrywania ścieżek literackich.
 

 


2 luty 2008

Uczniowie naszej szkoły w dniach 2 i 3 lutego przedstawili spektakl pod tytułem: „Czupurek” przygotowany w ramach projektu „Szkoła Równych Szans” współfinansowanego z środków UE
Nad przygotowaniem spektaklu czuwał JULIANA MERE – aktor Teatru RAMPA

„Czupurek” to musical na podstawie bajki BENEDYKTA HERTZA. Jest to widowisko
dla wszystkich, pełne przebojowych piosenek i popisów tanecznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Ubrani w bajecznie kolorowe kostiumy i naśladujący całą plejadę zwierząt - od sroki i papugi, po kaczki, indyczki i gęsi. Historia dzieje się na podwórku, gdzie pewna mama kwoka ma aspiracje, by jej syn - Czupurek - wyrósł na bażanta. Czy łatwo spełnić takie marzenia rodziców i czy przybłęda, która trafiła na podwórko znajdzie tam przyjaciół?
Te i inne opowieści można usłyszeć i obejrzeć przychodząc na spektakl w wykonaniu uczniów z klas IV - VI. Zapraszamy!

Obsada:

KWOKA – Iza Sokołowska
KOGUT – Adrian Karpiński
CZUPUREK – Paweł Milczarek
KACZKA – Marta Krawczyk
GĘŚ – Paulina Włodarczyk
INDYCZKA - Agnieszka Lasota
SROKA – Asia Adamowicz
ARA DE KAKADU – Magda Małachowska
PRZYBŁĘDA – Dominika Kołacz
BAŻANT ZŁOTY – Dominik Sobczyński
TAŚTASIA – córka Kaczki – Iza Rybicka
GĘGUSIE – córki Gęsi – Daria Górska i Paulina Kowalewska
JOLANTA – córka Indyczki – Monika Strulak
INDOREK – Paweł Małachowski
ŻABKI – Ewelina Sokołowska, Daria Włodarczyk, Paulina Wójcik, Luiza Macieja

oraz w roli wyżła MURATA – JULIAN MERE, aktor warszawskiego teatru RAMPA
 

 

 

 

 


24 stycznia 2008

Prezentacja efektów pracy metodą projektu – działanie: „Kulinarne podróże po Polsce”


24 stycznia 2008 r. odbyło się podsumowanie działania „Kulinarne podróże po Polsce” realizowane w ramach projektu „Szkoła Równych Szans”. Efekty pracy metodą projektu zaprezentowali uczniowie klas IV, V i VI. Koordynatorami działań byli wychowawcy klas: Kazimiera Zaraś, Krystyna Szeska, Dariusz Bachowicz i Ewelina Pietrzyk.
Klasa IV przebrana w fantazyjne stroje kucharskie zaprezentowała regionalne potrawy polskie. Prezentacja odbyła się poprzez zagranie skeczu pod tytułem: „Adaś i Ewa”, zaśpiewanie własnego autorstwa piosenki „Kuchareczka” i piosenki do melodii „Chałupy welcom to” pod tytułem „Kotlecik wecome to”.
Klasa V w podróży pociągiem przybliżyła najpiękniejsze zakątki i kulturę Polski. Podziwiając prezentację multimedialną słuchaliśmy regionalnych piosenek wykonanych w języku gwary śląskiej i kaszubskiej.
Klasa VI w przygotowanym słowniku pod tytułem „Wiem co i jak jem” przedstawiła wiedzę o produktach i zasadach żywienia, a ponadto uczennice – Marta Krawczyk, Iza Sokołowska, Paulina Włodarczyk przeprowadziły pokazową lekcję na temat „ABC dobrego zachowania się przy stole”.
Dla tych, którzy planują wyjazd zagraniczny zapewne przyda się wiedza o zachowaniu się przy stole w języku angielskim. Prezentacji dokonały Iza Sokołowska, Joanna Adamowicz i Magda Małachowska.
Podsumowaniem wesołej i pełnej humoru prezentacji kulinarnej była degustacja pieczonych z karmelem jabłuszek. O smaczny deser zadbały mamy uczniów klasy IV.
Słowa podziękowania i gratulacji skierowane do uczniów i ich opiekunów przez Panią dyrektor świadczą, że zadanie zostało wykonane z pełnym sukcesem, a zdobyta wiedza przyda się każdemu z nas.
 

 

 

 

 


22 stycznia 2008

Dzień Babci i Dziadka obchodzony w PSP w Lipiu wpisał się w miłą tradycje naszej szkoły. Dziadkowie bardzo chętnie uczestniczą w takich tradycyjnych spotkaniach. Uczniowie kl. III pod kierunkiem swojej wychowawczyni
p. M. Rusinowskiej przygotowali dla dziadków montaż słowno – muzyczny.
Koncert piosenek w wykonaniu solistki Pauliny Jaskólskiej i chóru kl. III dziadkowie nagradzali gromkimi brawami. Własnoręcznie wykonane dla dziadków upominki, symboliczny kwiatek ofiarowany w tym dniu, piękne wiersze i piosenki oraz wspólnie z wnuczętami zatańczony walczyk, sprawiły wielką radość i wzruszenie wśród dziadków. Podziękowania należą się również wszystkim mamom, które przygotowały pyszny słodki poczęstunek .
W miłej atmosferze przy herbatce dziadkowie z dumą opowiadali o swoich wnuczętach.
 

 

 


17 stycznia 2008

         Dnia 17 stycznia 2008r uczniowie  klas I- III PSP w Lipiu w ramach realizacji działania: ,,Bajkowe podróże po świecie” realizowanego w  projekcie „Szkoła Równych Szans” odbyli wycieczkę  do  Warszawy do teatru Rampa na spektakl teatralny pt. ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.Po spektaklu dzieci poznały kulisy teatru, pracę aktorów, scenarzystów i choreografów. O dodatkowe atrakcje zadbał Pan Julian Mere aktor teatru Rampa współpracujący ze szkołą.Kierownikiem wycieczki była p. J. Szewczyk , opiekunami p. M.Rusinowska i p. H.Rabi.Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń.

Tego samego dnia uczniowie z klas IV – VI również realizowali zadanie z projektu „Szkoła Równych Szans”. Tym razem był to wyjazd turystyczno – warsztatowy. W Domu Polonii w Pułtusku uczestniczyli w pokazie zasad dobrego zachowania się przy stole, a następnie konsumowali w wykwintnej restauracji obiad wykorzystując wcześniej poznane zasady.

 

 


11 stycznia 2008

 Pewnego razu
do lipskiej szkoły
przybył gość z brodą
bardzo wesoły.

Dzieci go znały
z pewnej książeczki,
którą dostały
od biblioteczki.

Uczniowie książeczkę
z panią czytały
prawdziwego Koziołka
bardzo poznać chciały.

Oto fragment wiersza – którym rozpoczęliśmy podsumowanie projektu
,, Bajkowe podróże po świecie” w PSP w Lipiu w dniu 11stycznia 2008r.
Uczniowie kl. I. pod kierunkiem wychowawczyni H. Rabi prezentowały ułożone wiersze, rymowanki związane z podróżami Koziołka, prace plastyczne, piosenki, zabawy i mapa z zaznaczeniem podróży, to efekt pracy metodą projektu w której uczestniczyli wszyscy uczniowie.
Na zakończenie prezentacji zaproszeni aktorzy z Radomia przedstawili ciekawy program o Koziołku połączony z zabawami i konkursami.
Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
Z Pacanowa przenieśliśmy się nieco dalej - do Europy, dotarliśmy do Włoch .
Klasa III pod kierunkiem wychowawczyni M. Rusinowskiej w ciekawy i interesujący sposób przedstawiła podróż pociągiem psa Lampo na podstawie lektury pt.,, O psie , który jeździł koleją”
Prace plastyczne, informacje o kraju, makieta pociągu i pięknie zaśpiewana piosenka po włosku w wykonaniu Pauliny J. były podsumowaniem zrealizowanych zamierzeń.
Z Europy wyruszyliśmy do dalekiej Afryki.
Afryka dzika,
dawno odkryta
to czarny ląd.
Kto tutaj miesza?
Ten nasz koleżka
Murzynek Bambo.
Recytacja wiersza przez uczniów kl. II, wcielenie się w rolę Murzynka i jego mamy niemalże odzwierciedlała głównego bohatera.
Uczniowie kl. II wraz ze swą wychowawczynią J. Szewczyk zaprezentowali Doktora Dolittle i jego wspaniałe zwierzęta, wystawkę zwierząt wykonanych ciekawą techniką plastyczną, prezentowali mapę Afryki, a w ciekawy sposób zaprezentowane informacje o kontynencie zapadły pozostałym uczniom w pamięci.
Odbiorcami tego przedsięwzięcia byli uczniowie ze starszych klas, rodzice, nauczyciele
oraz zaproszeni uczniowie kl. I- III. i ich opiekunowie z PSP z Zalesia.
Przy herbatce i słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców dzieci z kl. I-III
uczniowie i ich rodzice miło wspominali dzisiejszy dzień.

 

 


9 stycznia 2008

Próba spektaklu „CZUPUREK” w świetle kamery telewizyjnej stacji TVN 24

9 stycznia 2008 r. w naszej szkole odbyła się próba spektaklu „Czupurek”. Podczas próby towarzyszyła ekipa telewizyjna ze stacji TVN 24. Przedstawienie reżyseruje aktor Teatru RAMPA – Julian Mere. Przedsięwzięcie realizowane jest podczas zajęć kółka teatralnego w ramach projektu Szkoła Równych Szans.  Dwadzieścioro  uczniów od października 2008 r. w każdą sobotę pod czujnym okiem Juliana Mere ćwiczy swoje role. Premiera spektaklu odbędzie się podczas Szkolnego Balu Karnawałowego 26 stycznia 2008 r. Planowane jest również wystawienie sztuki dla społeczności lokalnej i wszystkich przyjaciół  szkoły.

            Obecność kamer wywarła na „aktorach” ogromne wrażenie. Uczniowie mieli możliwość poznać w „pigułce” pracę redaktora. Dowiedzieli się też, że to co jest widoczne na ekranie telewizora to końcowy efekt trudnej i żmudnej  pracy. 

Emisja nagrywanego programu odbędzie się w stacji TVN 24 9 lub 10 stycznia o godz. 17.10 w paśmie pod tytułem „Prosto z Polski”.

 

 

 


5-6 stycznia 2008

Jasełka w naszej szkole. 

W dniach 5 i 6 stycznia 2008 r. uczniowie naszej szkoły wystawili „Jasełka”. Przedstawienie w wykonaniu chętnych uczniów z klas IV – VI przygotowywane przez katechetę stało się już naszą tradycją. Od 10 lat przybywa licznie widownia, aby wieczorową porą obejrzeć spektakl, zaśpiewać kolędy i miło spędzić czas. Tradycją jest również i to, że uczniowie biorący udział w przedstawieniu mają organizowaną wycieczkę krajoznawczą. Koszty wycieczki w większości pokrywane są z dobrowolnych wpłat złożonych przez widownię. W tym roku część środków przekażemy  na Misje. Bisowanie piosenki finałowej „Dzielmy się chlebem” świadczy, że przedstawienie się podobało, a słowa wypowiedziane przez ks. Kazimierza Lipiaka  do organizatorów, że „nie wolno nam zaprzestać kultywowania tej tradycji” wskazują, że w następnym roku znowu się spotkamy.

Na spektakl licznie przybyli: rodzice, pracownicy szkoły, mieszkańcy okolicznych miejscowości, absolwenci i zaproszeni goście: Pan Jacek Adamski – zastępca wójta Gminy Błędów, Panie z Zespołu Oświaty Gminnej i ks. kanonik Kazimierz Lipiak – proboszcz naszej parafii.

Wszystkim, którzy byli w tych dniach z nami składamy serdeczne podziękowania za obecność i za złożone „ofiary”.

 

 

 


22 grudnia 2007

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ST. Fiedorowicza w Lipiu – relacja z działania „Kulinarne podróże po Polsce”

 22 grudnia 2007 r. w ostatnim dniu nauki w Starym Roku odbyła się w naszej szkole „Szkolna Wieczerza Wigilijna”. Gospodarzami uroczystości byli uczniowie kl. VI z wychowawcą – Dariuszem Bachowiczem odpowiedzialnym za realizację działania. Przygotowania trwały podczas zajęć metodą projektu w ramach działania „Kulinarne podróże po Polsce”.  Uczniowie z podziałem na grupy korzystając z różnych źródeł: książki o tematyce kulinarnej, Internet, rozmowy z członkami rodzin poszukiwali informacji o znaczeniu potraw w prawidłowym odżywianiu się, obrzędach, zwyczajach i zasadach zachowania się przy stole. Efektem ich pracy jest „Słownik wiedzy o żywieniu” i przygotowana „Szkolna Wieczerza Wigilijna. Podczas szkolnej prezentacji  uczniowie przedstawili inscenizację Pt. „Wieczór wigilijny” w którym zaprezentowali zwyczaje i obrzędy wigilijne ze szczególnym zwróceniem uwagi na symbolikę potraw. Po złożeniu życzeń przez dyrektora szkoły – Janinę Bachowicz i ks. Kazimierza Lipiaka – proboszcza parafii wszyscy łamali się opłatkiem życząc sobie radosnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku. Następnie społeczność szkolna i zaproszeni goście zasiedli do nakrytych białymi obrusami i zastawionych tradycyjnymi potrawami stołów.W przygotowanie tak wzniosłej uroczystości włączyli się rodzice uczniów klasy VI, którzy przygotowali: smażonego karpia, rybę po grecku, kluski z makiem, pierogi z kapustą, paszteciki, barszcz czerwony, kompot z suszu, owoce i ciasta. Był również upieczony przez jedną z mam specjalnie na tę okazję chleb. Łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd i życzenia wpłynęły na podniosły charakter uroczystości i wprowadziły nas w  świąteczny nastrój. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy się spotkamy, aby również uczestniczyć we wspólnej wieczerzy w gronie szkolnej rodziny.

 

 

 

 


 

26 listopada 2007

Zakończenie akcji "Góra Grosza". Łączna kwota  jaką zebrali nasi uczniowie to 264,78zł , średnia na jednego ucznia wyniosła 2,50zł.

Oto klasyfikacja klasowa :

1. kl. VI -100,31 zł

2. kl. 0 - 62,72 zł

3. kl. I - 46,00 zł

4. kl. IV - 30,82 zł

5. kl. III - 14,45 zł

6.  kl. V - 7,08 zł

7. kl. II - 3,40zł

   

 


 

16 listopada 2007

Program wyrównywania szans edukacyjnych i kulturowych dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich „Janko Muzykant” w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu zakończony.

 

            16 listopada o godz. 18.00 rozpoczęła się szkolna uroczystość, podczas której dokonano podsumowania działań zrealizowanych w ramach programu. Na wieczorne spotkanie przybyli przedstawiciele władz gminnych: Pan Jacek Adamski, Pan Mirosław Jakubczak, Pani Justyna Brzezińska, rodzice, absolwenci  szkoły, nauczyciele i uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu i  występem artystycznym w wykonaniu uczniów klasy VI, który przygotowali Kazimiera Zaraś, i Dariusz Bachowicz. Był to krótki spektakl o treści historycznej związany z 89 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W drugiej części szkolnej uroczystości został przeprowadzony konkurs wiedzy

o własnym regionie. Pytania dotyczyły historii Lipia i okolicznych miejscowości oraz historii kościoła, szkoły i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipiu. W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas IV – VI. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za udział, a laureaci od 1 do 5 miejsca nagrody specjalne ufundowane przez Fundację – „Ziemia Grójecka – Równe Szanse”.

Po części oficjalnej były słowa podziękowania i słodkie smakołyki przygotowane przez rodziców.

Następnie dyrektor szkoły Janina Bachowicz przedstawiła wszystkim obecnym  uzyskane efekty  w ramach programu: „Janko Muzykant”.

Program realizowany był od czerwca do 16 listopada 2007 r. Na realizację działań pod nazwą: „Historyczne podróże” szkoła otrzymała  z Ministerstwa Edukacji Narodowej kwotę w wysokości 6 000,00 zł. Do realizacji programu włączyli się również:

·        Rada Rodziców,

·        samorząd lokalny,

·        Fundacja Ziemia Grójecka – Równe Szanse

Z otrzymanych środków uczniowie mieli zorganizowane tygodniowe zajęcia wakacyjne pod hasłem: „Wesołe wakacje” podczas, których uczestniczyli:

·        w warsztatach w Pracowni Ceramiki w Mirowicach,

·        w rajdzie rowerowym po okolicy,

·        w zabawach i grach zespołowych,

·        w zajęciach plastycznych.

Dalsza część realizacji przypadła na czas od września do połowy listopada. W tym

czasie uczniowie z klas I – III uczestniczyli w wyjeździe do Muzeum Narodowego do

Warszawy, w którym mieli zorganizowane  warsztaty pod nazwą:

Uczniowie klas IV – VI od połowy października pod okiem nauczyciela historii Pana Janusza Majora przygotowywali się do konkursu wiedzy o regionie. Klasa VI z wychowawcą uczestniczyła w zajęciach praktycznych w Pracowni Ceramiki, gdzie pod czujnym okiem prowadzących wykonywali różne przedmioty z gliny, które po wysuszeniu i wypaleniu w specjalnym piecu zostaną dostarczone do szkoły.

            Ponadto szkoła wzbogaciła się o księgozbiór o treściach historycznych, piłki i kolorową drukarkę. 

Najbardziej aktywni uczniowie  w realizacji działań w projekcie zostali pod opieką nauczycieli na biwaku.

Podczas nocnego pobytu w szkole  uczniowie mieli przydzielone zadania. Jedni odpowiadali za przygotowanie posiłków, inni za porządek. Wszyscy brali udział  w zabawach i grach sportowych i mimo, że noc to czas snu, nikomu nie chciało się spać. Dopiero po powrocie do domu wszyscy uczestnicy odsypiają zaległy sen.

            Mimo potrzeby ogromnego zaangażowania osób odpowiedzialnych za realizację projektu  cieszymy się, że napisany projekt przez Janinę Bachowicz został pozytywnie oceniony i otrzymaliśmy środki na realizację zaplanowanych działań. Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom organizowanym w szkole przygotowujemy nasze dzieci do podejmowania w przyszłości odpowiedzialnych i ważnych decyzji.

 

 

 


13listopada 2007

Podczas spotkania z policją odbyły się pogadanki na temat bezpiecznego poruszanie się po drodze, dzieci dostały opaski odblaskowe Na koniec spotkania   chętni mogli oznakować swoje rowery.

 

 


13 listopada 2007

Dnia 13 listopada 2007r. odbyła się uroczystość z okazji 89 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl pt. "Historia z myszką komputerową'' przygotowali uczniowie klasy szóstej wraz z p.  K. Zaraś i p.D. Bachowiczem. Przedstawienie nawiązywało do wydarzeń historycznych 1795-1918. Była to piękna lekcja historii dla wszystkich uczestników apelu.

 


7 listopada 2007

W dniu 7 listopada 2007 r. w PSP w Lipiu odbyło się Ślubowanie kl. I. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni kl.I H.Rabi przygotowali krótką część artystyczną dotyczącą znajomości naszego kraju , swojej miejscowości i środowiska, które nas otacza. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie starszych klas. Po krótkim przedstawieniu odbyło się ślubowanie kl.I. następnie p. Dyrektor dokonała pasowania na uczniów wręczając dzieciom dyplomy . Po uroczystości zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice wraz z uczniami kl.I udali się na słodki poczęstunek.
   

 


7 listopada 2007

7 listopada odbył się koncert pt. "Muzyka Polaków".  W programie przygotowanym przez p. Marcina Jóźwiaka wykorzystane zostały takie utwory jak: " Pożegnanie ojczyzny" , "Etiuda rewolucyjna", "Rota". Program inspirowany metodami wychowawczymi Carla Orffa.

 

 


21 października 2007

21 października 2007 r. odbyły się przyśpieszone wybory do parlamentu. W naszej szkole pracowała Komisja nr 4.  Głosowanie odbywało się od godz. 6.00 do 20.00. W głosowaniu wzięło udział 696 osób z 1400 uprawnionych. 6 głosów nieważnych. Wśród głosujących byli Ci, którzy podejmowali decyzję pierwszy raz w życiu. W wyborach startowali kandydaci na posłów i senatorów z okręgu radomskiego.

Najwięcej głosów uzyskał Mirosław Maliszewski 230 głosów (PSL),  drugie miejsce  Marek Suski – 138 głosów (PiS).

Głosy na poszczególne partie w Komisji Wyborczej nr 4

Polskie Stronnictwo Ludowe  – 267 głosów

Prawo i Sprawiedliwość – 251 głosów

Platforma Obywatelska – 81 głosów

Liga Polskich Rodzin – 16 głosów

Lewica i Demokraci – 36

Samoobrona – 39

Do senatu najwięcej głosów uzyskał

Leszek Przybytniak – 280 głosów (PSL)

Stanisław Karczewski – 248 głosów (PiS)

 

 

 


15 października 2007

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole był pełen humoru. Przygotowane przez Samorząd Uczniowski inscenizacje „Kopciuszek” i „Śpiąca Królewna” w nowej wersji rozbawiły wszystkich zebranych do łez. Były również życzenia od uczniów, dyrekcji  szkoły, rodziców  i obecnego na uroczystości zastępcy wójta gminy Jacka Adamskiego. Po występach rodzice zaprosili nauczycieli i pracowników obsługi na słodki poczęstunek.

   

 


9 - 11 października 2007

Projekt edukacyjny – „Podróże w czasie i przestrzeni” w szkołach podstawowych w Lipiu, Gołoszach i Zalesiu. Projekt współfinansowany przez MEN

W dniach 9 – 11 października 2007 r. uczniowie klas VI ze szkół podstawowych z Lipia, Gołosz i Zalesia wspólnie ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej po Zachodnim Mazowszu. Uczestnicy zwiedzali przede wszystkim miejsca kultu religijnego, a jednocześnie wysokiej klasy zabytki narodowe. Zwiedzane miejsca to: Szymanów – Sanktuarium NMP Jazłowieckiej, Niepokalanów – miejsce ściśle związane z Maksymilianem Kolbe, Brochów – kościół parafialny w którym był chrzczony Fryderyk Chopin, Czerwińsk nad Wisłą – klasztor salezjanów i Sanktuarium „Pani Mazowsza” oraz Muzeum Misyjne. Drugi  dzień przeznaczony był na zwiedzanie Płocka, a w szczególności  Katedry Płockiej, Muzeum Mazowieckiego, Starego Rynku z piękną fontanną oraz Muzeum siostry Faustyny. Trzeci i ostatni dzień wycieczki to  pobyt w  Łowiczu i okolicach: Skansen w Maurzycach – podziwianie dawnych budowli z rejonu Łowicza, Pałac w Nieborowie –  bogato urządzone w dzieła sztuki narodowej komnaty i Arkadia „kraina szczęścia i pokoju”. Krajoznawcza wycieczka była jednocześnie poglądową lekcją historii, a  nabytą wiedzę uczniowie wykorzystali opracowując po powrocie gazetki szkolne i foldery.

   

 

 

 


9 października 2007

W ramach realizacji projektu  „Szkoła Równych Szans”  w dniu 9.10.2007 r. odbył się wyjazd do warszawy do Teatru Bajka na przedstawienie pt.  „Król Ból” . Uczestnikami wycieczki byli uczniowie z klas I-III. Opiekunowie to: M. Rusinowska, H. Rabi, J. Szewczyk. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzealnych z projektu „Janko Muzykant” Tematy warsztatów : Życie naszych przodków” i „ W pracowni artysty”.

 


7 października 2007

 

            W dniu 7 października 2007 r. w naszej parafii miała miejsce wizytacja kanoniczna. Wizytacji dokonał, ks. biskup pomocniczy Metropolii Warszawskiej - Piotr Jarecki. Uroczyste powitanie biskupa nastąpiło na granicy parafii, w bramie placu kościelnego i w kościele.  Wśród witających Czcigodnego Gościa byli nasi uczniowie: Monika Strulak, Paweł Małachowski, Paulina Włodarczyk, Łukasz Jakubczak, Dominika Kołacz i Dominik Jeżewski.

Pierwsze sprawozdania z działalności parafii zostały przedstawione podczas Mszy świętej o godzinie 9.00. Sprawozdania przedstawili: Paweł Sokołowski i Maciej Szewczyk – ministranci, Justyna Rupiewicz i Monika Strulak – bielanki, Amelia Wróblewska i Teresa Krawczyk – członkini Kółka Żywego Różańca, Jerzy Nogański i Janusz Rybak – rada parafialna, Dariusz Bachowicz – katecheta i Paulina Włodarczyk – uczennica – nauczanie religii w Szkole Podstawowej w Lipiu. Po mszy wszyscy obecni w kościele udali się w procesji na miejscowy cmentarz, by pod przewodnictwem ks. biskupa modlić się za zmarłych. W procesji uczestniczyli strażacy i orkiestra strażacka.

 Suma to uroczysta msza podczas, której młodzież z rąk biskupa otrzymała sakrament bierzmowania.

O godz. 16.00  ks. biskup spotkał się z nauczycielami z naszej szkoły. Przewodnim tematem spotkania były współczesne problemy wychowania dzieci i młodzieży. Wszyscy obecni nauczyciele mieli możliwość zaprezentowania swojej osoby przed biskupem i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat zachowań młodego pokolenia. Spotkanie na plebanii przebiegało w miłej atmosferze. Następnie  społeczność szkolna  aktywnie uczestniczyła we Mszy Świętej  podczas, której obecny był szkolny poczet sztandarowy, a uczniowie czytali lekcje i wezwania modlitwy powszechnej, śpiewali psalm.

Wizytacja i  spotkanie z ks. biskupem na długo pozostanie w naszej pamięci.

   

3 wrzesień 2007

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego