Rok szkolny 2006/2007

 


Wakacje w naszej szkole

„Wesołe wakacje” w ramach programu „Janko Muzykant” w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu

 

            Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu nie mogą narzekać na brak atrakcji wakacyjnych. Już na początku lipca mieli możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego. W ramach programu „Janko Muzykant” pod hasłem „Historyczne podróże” uczestniczyli w ciekawych zajęciach: wycieczki rowerowe po okolicy, zajęcia sportowe i plastyczne. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem była wycieczka do Pracowni Ceramiki w Mirowicach. Uczestnicy poprzez praktyczne działanie poznali tajniki wyrabiania różnych użytecznych przedmiotów z gliny. Wykonane przedmioty pozostały do wypalenia w piecu, a następnie zostaną dostarczone do szkoły, aby każdy autor swojej pracy mógł sobie odebrać swoje dzieło. Pobyt w Mirowicach był uatrakcyjniony pieczeniem kiełbasek w kominku domowym (tego dnia padał deszcz).

   

 

Obóz językowy w Głuchołazach w ramach projektu „Szkoła Równych Szans” – PSP w Lipiu

 

            W dniach 16 – 21 lipca 2007 r.  uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu przebywali na obozie językowym w Głuchołazach. Obóz został zorganizowany w ramach projektu „Szkoła Równych Szans”. Organizatorem obozu była Janina Bachowicz – dyrektor szkoły, opiekę sprawowali nauczyciele: Dariusz Bachowicz, Halina Rabi i Kazimiera Zaraś.

            Głuchołazy przywitały nas wspaniałą wakacyjną pogodą – kilka upalnych dni z jednym deszczowym przedpołudniem to wymarzony czas na wypoczynek. Mieszkaliśmy w wygodnym ośrodku „Banderoza” położonym tuż nad rzeczką Kletnicą. Do dyspozycji mieliśmy basen, boiska, sprzęt sportowy oraz sale do nauki.

            Program pobytu był bardzo napięty ale na szczęście wystarczyło czasu na naukę, zabawę i wypoczynek. Uczniowie płukali złoto w Kletnicy, odbyli spacer wieczorny z pochodniami i niektórzy pokonali lęk wysokości, i nauczyli się chodzić na szczudłach. Wieczorem każdego dnia od godz. 20 do 22 wszyscy chętni mogli potańczyć  na świeżym powietrzu w dyskotece.

            Każdego dnia odbywały się zajęcia z języka angielskiego. Mimo letniej pogody dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, traktując lekcje w plenerze jako przyjemną konieczność. Uczniowie utrwalali wiadomości, poznawali nowe słownictwo związane z wakacjami, doskonalili i rozwijali umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim w sytuacjach typowych dla podróżujących. Okazji do nauki było wiele. Program zajęć został zrealizowany.

            W drodze do Głuchołaz uczniowie zwiedzili klasztor na Jasnej Górze, uczestniczyli we Mszy świętej. W trakcie pobytu w Głuchołazach uczestnicy odbyli trzy wycieczki. Przedpołudniowy spacer po Głuchołazach umożliwił uczniom poznanie historii miasta i regionu. Wszyscy z zachwytem podziwiali panoramę Gór Opawskich z baszty śródmiejskiej. Szczególnie atrakcyjna okazała się wycieczka do Jesenika, uzdrowiska czeskiego im. Cenka Prysznica – wynalazcy współczesnych  natrysków wodnych i do pięknej jaskini. Uczniowie mieli także okazję poznania uroczego zakątka południowo – zachodniej Polski. W czwartek wszyscy uczestniczyli w wycieczce do Paczkowa, Otmuchowa i Nysy. Przewodnik wycieczki przybliżył historię miast, opowiedział o skutkach powodzi tysiąclecia sprzed dziesięciu lat. Wiadomości uzyskane w czasie wycieczki uczniowie wykorzystali na zajęciach języka angielskiego. Krótka wycieczka po Starówce w Oplu była przedostatnim punktem programu. Jeszcze tylko obiad w Częstochowie i przyjazd do Lipia.

            Czas minął bardzo szybko i bardzo pożytecznie. Pobyt w Głuchołazach na pewno pozostanie na długo w pamięci jego uczestników, a zdobyte wiadomości i umiejętności językowe ułatwią naukę języka  angielskiego. Pamiątką dla wszystkich będą sympatyczne świadectwa uczestnictwa w obozie i zdjęcia.

            A oto kilka wypowiedzi  uczestników wakacyjnego obozu językowego.

Na obozie językowym w Głuchołazach najbardziej podobał mi się basen, wycieczka z pochodniami oraz język angielski z Panią Anną. Czyste i ładne pokoje sprawiły, że czułam się jak w domu. Podczas pobytu w ośrodku Pani dyrektor zaproponowała wyjazd do Czech. Bardzo się ucieszyłam, że przekroczę granicę państwa. Również innymi wspaniałymi atrakcjami było płukanie złota i codzienne dyskoteki. Na pochwałę zasługuje również kadra, która zajmowała się nami bardzo dobrze. Niestety rozstania nadszedł czas. Sześć dni minęło w mgnieniu oka. Trudno było się rozstać z „Banderozą” . Ne pewno nigdy nie zapomnę wyjazdu do Głuchołaz. Agnieszka.

            Było bardzo fajnie. Najbardziej podobał mi się basen, wycieczki i zajęcia z języka angielskiego. Piotrek.

            Na obozie w Głuchołazach było bardzo fajnie. Mieliśmy udostępnionych wiele atrakcji takich jak: basen, boiska do piłki nożnej, siatkówki i do kosza. Mieliśmy również możliwość uczenia się języka angielskiego z którego chętnie korzystałem. Mateusz

A oto jak wspomina pobyt w Głuchołazach lektor języka angielskiego.

 

Gdy słodyczą zapachniały w Lipiu lipy

Gdy wakacji wymarzony nadszedł czas

Wnet szefowa rzekła do ekipy

„Wyjeżdżamy na bonanzę do Głuchołaz”

 

Ruszyliśmy pełni werwy hen daleko,

Na południe Polski, w góry

Mnóstwo cudnych krajobrazów pod powieką

Przeleciało, zdobyliśmy głuchołaskie mury.

 

W łepetynach skołatanych szkolną wiedzą,

Wciąż rodziły się pytania, wątpliwości.

Jak tam będzie?

Jak przyjmują w Banderozie swoich gości?

 

A tu miejsce na podgrodziu w sercu lasu

Tak wspaniałe wymarzone dla wywczasu,

Domki miłe i wygodne, jest boisko,

Basen zaraz za domkami, całkiem blisko

 

Las upaja, w rzece złoto się migoce,

Pięknie nam mijały i dzionki, i noce.

 

     (Zbigniew W.)

   

 


II festyn lokalny pod hasłem „Święto Naszej Szkoły”

 

            10 czerwca 2007 r. w niedzielę na placu szkolnym odbył się drugi festyn lokalny pod hasłem: „Święto Naszej Szkoły”. Na imprezę zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy jednocześnie złożyli środki finansowe na organizację festynu i na potrzeby szkoły. Zaproszenie przyjęli:

Wójt Gminy Błędów – Marek Mikołajewski

Ks. Kanonik – Kazimierz Lipiak – proboszcz parafii w Lipiu

Pani Skarbnik Gminy Błędów – Barbara Binkiewicz

Panie z Zespołu Oświaty Gminnej – Maria Pietrzak i Mirosława Górecka

Pani Inspektor do spraw promocji Gminy Błędów – Justyna Brzezińska

Radni z obwodu szkoły w Lipiu – Jolanta Bachowicz, Elżbieta Krzechowicz i Janusz Kępka

Pani sołtys Lipia – Teresa Jakubczyk

Obecni byli również „przyjaciele szkoły”- Teresa i Marek Lejk, Barbara Pawelska, 

Zaproszenie przyjęli również lokalni przedsiębiorcy:

Lidia i Tomasz Skorupscy,

Marzanna i Sławomir Krawczakowie,

Małgorzata Włostowska,

Elżbieta Krawczak,

Renata i Piotr Słowińscy

Lidia i Piotr Jakubczakowie

Pan Ludwik Gołuch.

Zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców dzieci naszej szkoły, którzy zajęli się przygotowaniem i obsługą grilla i bufetu ze słodkościami.

Motorem wszystkich tego typu działań w naszej szkole jest Rada Rodziców pod przewodnictwem Pani Edyty Kowalskiej. Atrakcją festynu był występ dzieci z klas V i VI. Przedstawienie pod tytułem: „Kapciuch” i „Pani Twardowska” przygotowała Pani Kazimiera Zaraś. Dekorację i wystawę prac plastycznych przygotowały Panie: Halina Rabi, Mariola Rusinowska i Aneta Wieteska.

Miłym akcentem imprezy był koncert w wykonaniu Orkiestry Strażackiej z Lipia.

Odbyła się również loteria fantowa.

Ważnym punktem festynu było wręczenie podziękowań wszystkim tym, którzy swoim zaangażowaniem i pomocą przyczynili się do powstania placu zabaw, który powstał przy okazji organizacji I festynu w czerwcu 2006 r.

Przy okazji organizowanego festynu w tym roku również wpłynęły środki finansowe, które zostaną przeznaczone na wyposażenie szkoły w nowe środki dydaktyczne. Dyrekcja szkoły składa podziękowania lokalnym przedsiębiorcom i przyjaciołom szkoły za wsparcie:

Państwu: Monice i Arkadiuszowi Kamińskim, Lidii i Tomaszowi Skorupskim, Marzannie i Sławomirowi Krawczakom, Lidii i Piotrowi

Jakucbzakom, Renacie i Piotrowi Słowińskim,

Pani Małgorzacie Włostowskiej,

Panu Andrzejowi Zawadzkiemu,

Panu Ludwikowi Gołuch,

Pani Barbarze Pawelskiej,

Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipiu,

Panu Mirosławowi Jakubczakowi,

Paniom: Barbarze Binkiewicz, Jolancie Bachowicz i Teresie Słowińskiej.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody (przelotne opady deszczu) imprezę uważamy za udaną.

 

 

 

 

   

 


22 maja 2007

Projekt " SZKOŁA RÓWNYCH SZANS" pod hasłem " Jestem pewny , otwarty, twórczy"

obejmuje następujące działania:

                    1." Jestem sprawny" - zajęcia na basenie

                    2." Dam radę " - zajęcia wyrównawcze z j. polskiego i matematyki

                    3. " Kulinarne podróże po Polsce" - zajęcia metody projektu w klasach IV-VI

                    4. " Bajkowe podróże po świecie " - zajęcia metodą projektu w klasach I-III

                    5. " Obóz językowy" w czasie wakacji dla uczniów klas  IV-VI

                    6. Zajęcia z logopedą

                    7. " Bliskie spotkania z kulturą" -zajęcia teatralne w szkole i wyjazdy do teatru.

 


16 maja 2007

W dniach 14 - 15 maja 2007 uczniowie biorący udział w "Jasełkach" w nagrodę wyjechali na wycieczkę krajoznawczą. Łącznie uczestniczyło 39 dzieci z klas IV - VI. Trasa wycieczki przebiegała wzdłuż Bugu: od Kodni - Sanktuarium Maryjne Królowej Podlasia, przez Kostomłoty , Groblę , Mielnik , i Janów Podlaski. Oprócz pięknej okolicy nad Bugiem, niewątpliwą atrakcją był rejs gondolą po Bugu. Podczas wycieczki mieliśmy okazję poznać dużą i malowniczą rzekę Bug, poznać historię terenu oraz etniczną i wyznaniową mozaikę tych okolic. Odwiedziliśmy hodowlę dzików i stadninę koni arabskich w Janowie. Wycieczkę zorganizował Dariusz Bachowicz a opiekę sprawowali : Kazimiera Zaraś i Janina Bachowicz.

 

 

 

 

 

 


3 maja 2007 

3 maja już po raz 17 odbyły się w Błędowie "Przełajowe Biegi o Puchar Wójta".

Nasza szkoła drużynowo zajęła drugie miejsce. Oto klasyfikacja indywidualna:

Klasy "0" dziewczęta i chłopcy
1. Michał Krawczyk - PSP Lipie
2. Damian Pariaszewski - PSP Błędów
3. Dominik Kozłowski - PSP Gołosze

Klasy III-IV chłopcy
1. Łukasz Bobrowski - PSP Błędów
2. Damian Galanciak - PSP Lipie
3. Damian Krawczyk - PSP Lipie
 

Klasy V-VI dziewczęta
1. Maria Nogańska - PSP Lipie
2. Ewelina Bobrowska - PSP Błędów
3. Karolina Dudek - PSP Wilków
 

Klasy V-VI chłopcy
1. Mateusz Noga - PSP Lipie
2. Cezary Dulewicz - PSP Lipie
3. Mateusz Nowocin - PSP Błędów

Pełna klasyfikacja na stronie Gminy Błędów

 

 

 


21 marzec 2007

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole przebiegał pod hasłem "Wiosenne rytmy". Atrakcją był występ muzyków z Podróżnej Filharmonii. Artyści brawurowo wykonali utwory muzyki klasycznej, rockowej i filmowej. Również uczniowie wystąpili w programie odgrywając role księcia , księżniczki i czarnego rycerza. Następna część uroczystości to występy uczniów kl. II i III. W krótkich scenkach przedstawili treści dotyczące nadchodzącej wiosny. W ramach konkursu "Wiosenne Rytmy" każda klasa zaprezentowała piosenkę o wiośnie. Uczniowie klas 0 - III wykonali piosenki z akompaniamentem muzycznym w wykonaniu nauczyciela muzyki, natomiast klasy starsze wykonały utwory z własnym tekstem do znanych melodii. Sami też opracowali układy choreograficzne. Akompaniował Mateusz Noga. Przebojem szkoła została piosenka "Kwiat mi powiedział" do melodii "Wszystko mi mówi" z tekstem Marii Nogańskiej i Klaudi Skonieckiej. Kolejny punkt to symboliczne pożegnanie zimy poprzez spalenie Marzanny. Po powrocie do szkoły chłopcy rozegrali mecz piłki halowej. 

 

 

 

 

 


21 luty 2007

W dniu dzisiejszym odbył się apel na którym wręczono dyplomy dla laureatów Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego.

Klasyfikacja:

                            dziewczęta:                                                                                  chłopcy:

                          I. Marta Kowalska kl. VI                                                      I. Konrad Kamiński kl. V

                          II. Marysia Nogańska                                                           II. Mateusz Kilijanek kl.V

                                                                                                                     III. Mateusz Noga kl. VI

 


20 luty 2007

Dzisiaj odbyła się dyskoteka ostatkowa. Niestety nie ma zdjęć.


15 luty 2007

Tłusty czwartek - pączkowe szaleństwo

 


29 stycznia 2007

W pierwszym tygodniu ferii tj. od 29 stycznia do 2 lutego w naszej szkole odbywały się różne zajęcia. Dzięki pomocy finansowej z Urzędu Gminy w Błędowie  zaangażowaniu nauczycieli i pomocy rodziców nasi uczniowie mieli zorganizowany wyjazd na basen , uczestniczyli w zajęciach sportowych , grach zespołowych i zajęciach plastycznych. Rodzice zadbali aby uczestniczący w zajęciach uczniowie mieli zorganizowany posiłek. Udział w zajęciach wzięło około 35 uczniów.

 


21 stycznia 2007

W niedziele o godz. 16:00 w naszym kościele odbył się koncert Chóru CANTATE DOMINO. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu kolędy i pastorałki od tych bardzo starych aż po współczesne.

 

 

 


20 stycznia 2007

Dzisiaj w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Honorowymi gośćmi byli Dziadkowie i Babcie naszych dzieci. Impreza rozpoczęła się Wystawieniem inscenizacji " Mały Książe" w wykonaniu uczniów kl. VI. Przedstawienie przygotowała p. Kazimiera Zaraś. Później najmłodsi uczniowie z kl. I i II zaśpiewali znane piosenki dedykując je zaproszonym gościom. Ten program przygotowała p. Mariola Rusinowska. Następnie  goście i wszyscy uczestnicy balu zostali zaproszeni  na poczęstunek, który przygotowali nasi rodzice. Wszyscy posileni pysznymi kanapkami i słodkimi smakołykami wrócili na salę by uczestniczyć w zabawie. Dyskotekę prowadził nasz absolwent Michał Borowiecki natomiast konkursy samorząd uczniowski. Pełni wrażeń i trochę zmęczeni o 18:00 rozstaliśmy się.

 

 


19 stycznia 2007

W  piątek 19 stycznia nasz uczeń Mateusz Noga  z klasy VI miał swój debiut na scenie. Wystąpił w Grójcu w sali kinowej CKR grając na keybordzie kolędy i utwory muzyki pop.

 


6 stycznia 2007

            W dniach 6 i 7 stycznia w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. "Jasełka". W przedstawieniu biorą udział wszyscy chętni uczniowie z klas IV - VI. Na przedstawienie  licznie przybyli rodzice, uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na Jasełka przybył również Pan Wójt Marek Mikołajewski z małżonką , ks. proboszcz Kazimierz Lipiak i Pani Justyna Brzezińska. Cała przedstawienie składało się z czterech aktów. Obejmowało sceny z narodzin Pana Jezusa i życia Króla Heroda. Finałową piosenkę zaśpiewali wszyscy zebrani łamiąc się chlebem. Uroczystość przygotował katecheta Dariusz Bachowicz, scenografia według pomysłu Pani Renaty Kołacz

 

 

 


22 grudnia 2006

            Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta Wigilia. Wszyscy składali sobie życzenia , śpiewali kolędy. Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny przygotowany przez p. D. Bachowicza i p. P. Ferenca

 

 

 

 


16 grudnia 2006

            16 grudnia w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipiu odbył się koncert piosenki. Organizatorami koncertu była Rada Rodziców i dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu. Julian Mere aktor Teatru Nowego w Warszawie zaśpiewał dla zgromadzonej publiczności piosenki Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej i wiele, wiele innych utworów. A że jest to czas przedświąteczny nie zabrakło również kolęd i pastorałki, której autorem jest sam wykonawca. Wśród zebranej publiczności obecni byli: Wójt Gminy Błędów – Marek Mikołajewski z małżonką i Sekretarz Gminy – Zofia Malczewska z mężem. W nastrojowo przygotowanej Sali, kosztując smaczne ciasta przygotowane przez rodziców dzieci naszej szkoły wszyscy miło spędzili sobotni wieczór. Po koncercie, który trwał prawie trzy godziny był czas na rozmowę z artystą i na zakup płyty z autografem wykonawcy.

 

 

 


29 listopada 2006

"Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja" . W wigilię Andrzeja spełniają się wróżby. Tak też było i w naszej szkole . oprócz dyskoteki, na którą licznie przybyli uczniowie ze wszystkich klas , było również wróżenie w nastrojowej atmosferze. Czy wróżby się spełnią zobaczymy. Zabawić się naprawdę było warto.

 


24 listopada 2006

Noc z 24 na 25 listopada w naszej szkole była gwarna i wesoła. 27 uczniów z klas IV - VI pod opieką D. Bachowicza i A. Stokowskiej spędziło tę noc na biwaku. Spali (tak miało być) na materacach. Wspólnie przygotowywali kolację i śniadanie. Uczestniczyli też w zabawie terenowej - podchodach

 


14 listopada 2006

Rocznica odzyskania niepodległości

W dniu dzisiejszym odbył się uroczysty apel z okazji  88 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Program przygotowała klasa piąta z pomocą p. Woszczyk, p. Zaraś i p. Bachowicza

 


12 listopada 2006

WYBORY SAMORZĄDOWE

 

 


8 listopada 2006

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Pierwszaki na początek zaprezentowały krótki program artystyczny, który był sprawdzianem ich umiejętności. Następnie w obecności Sztandaru i wszystkich uczniów złożyły uroczystą przysięgę. Później były prezenty od starszych kolegów i Rady Rodziców. Program przygotowała wychowawczyni klasy pierwszej      p. Renata Kołacz

 


 

29 października 2006

W przeddzień Święta Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby nieżyjących  już nauczycieli.

 


 

24 października 2006

Uczniowie klas drugiej i trzeciej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Parku Łazienkowskim. W muzeum podziwialiśmy broń służącą do połowu zwierząt oraz spreparowane zwierzęta. Piękna jesienna pogoda zachęcała do spaceru po parku. Odwiedziliśmy Pomnik Chopina i Pałac na Wyspie . Następnym  punktem programu była zabawa w Parku Zabaw i oglądanie filmy w kinie pt. "Sezon na misia" Pełni wrażęń i szczęśliwi wróciliśmy do domu. Opiekunami wycieczki były Panie :Janina Bachowicz i Mariola Rusimowska

 


  22 października 2006

W naszym kościele odbył się koncert poświecony papieżowi Janowi Pawłowi II. Koncert przygotował Dariusz Bachowicz z uczniami klasy V i VI

 


 

16 października 2006

Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 


 

13 października 2006

Podsumowanie Projektu "Szkoła Marzeń"

W podsumowaniu projektu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wszyscy pobiegli w mini maratonie, a później było ognisko i pieczenie kiełbasek. W organizacji mini maratonu pomogła nam Policja, która zabezpieczała trasę

 


 

12 października 2006

Wycieczka po Ziemi Łódzkiej

Uczniowie klas czwartej, piątej i szóstej  zwiedzili Spałę ,Tomaszów Mazowiecki, Poświętne i Inowłódz


 

11 października 2006

Zerówka i klasa pierwsza były na wycieczce w Kolorado i  Muzeum Papiernictwa


 

29 wrzesień 2006

W Garwolinie odbyła się prezentacja lokalna naszej szkoły w ramach programu "Szkoła Marzeń"

 


 

23 wrzesień 2006

Rada szkoleniowa nauczycieli zorganizowana przez Fundację CO. Temat rady: Ocenianie kształtujące.

 


 

15 wrzesień 2006

Sprzątanie świata. Uczniowie naszej szkoły sprzątali najbliższą okolicę.

 


 

4 wrzesień 2006

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego